YAZARLAR

■ Yerli Malı Türk’ün malı,

Her Türk onu kullanmalı.

***

Bizim kuşak,‘Yerli Mallar Ve Tutum Haftası’ ile doğdu ve büyüdü.

Kumbaramız vardı; ara harçlıkları ile bayram paralarını atar, biriktirirdik. Şimdi ‘kumbara kültürü’ de yok; ‘Yerli Mallar ve Tutum Haftası’nı da unuttuk gittik. Her Allah’ın günü aynı sloganları, atasözlerini ve özdeyişleri söyleştik durduk;

■ Ak akçe kara gün içindir.

■ Sakla samanı, gelir zamanı.

■ Damlaya damlaya göl olur.

■ Güvenme varlığa, düşersin darlığa.

■ Ayağını yorganına göre uzat!

Kurtuluş Savaşı zaferle sona ermiş, Cumhuriyet kurulmuştu. Savaş, her savaşta olduğu gibi maddi ve manevi yaralar açmıştı.

Önce Birinci Dünya, sonra da Kurtuluş Savaşı ülkemizin kaynaklarını tüketmişti.

Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ekonomide yetersiz durumdaydı. Doğru dürüst sanayi kuruluşumuz yoktu. Tarım alanlarının çok azı ekilebiliyordu; köylüler yoksuldu. Savaşlar tarım yapacak genç nüfusun sayısını azaltmıştı. Gıda gereksinimlerimizin çoğunu yabancılardan almak zorundaydık. Yokluk günlerinde Atatürk ve arkadaşları kendi kendimize yetecek bir ekonomiye sahip olmak için harekete geçtiler. Yabancı mallar yerine,

yerli ürettiklerimizle yetinmeliydik.

12 Aralık 1929’de Başbakan İsmet İnönü TBMM’de yaptığı önemli bir konuşmada, ulusça kalkınmanın ortak çalışma ile sağlanacağını belirtmiş ve endüstrimizin gelişmesinin paramızın yabancı ülkelere akışını önlemeye bağlı olduğunu söylemişti.

Mustafa Kemal Paşa’nın himayesinde halkı tutumlu yaşamaya ve tasarrufa alıştırmak, yerli malları tanıtmak, kullandırmaya özendirmek, kalitesini yükseltmek ve sürümünü artırmak amacı ile 18 Aralık’ta Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti kurulmuştu. Cemiyetin kuruluşuyla tam bir tasarruf ve yerli malları seferberliği başlatmıştı. Atatürk, kampanyayı içtenlikle destekliyor; giysilerini yerli kumaştan diktiriyor, konuklarına kahve ikram etme geleneğine son veriyordu. Başbakan İnönü de, gazete yetkililerine kampanyayı anlatırken ıhlamur ikram ediyordu. Okullar1946 yılından itibaren haftayı, ‘Yerli Malı Haftası’ olarak kutlamaya başladılar.1983 yılında haftanın adı ‘Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası’ oldu.
Yabancı mallara verdiğimiz paranın geri gelmeyeceğini düşünmeli, elimizden geldiği ölçüde Türk Malı kullanmalıyız.

Bize karşı kimi olumsuzluklar sergileyen ülkeler için protesto eylemimiz vardır;

Mallarını boykot etmek!

Şimdiye değin İtalya, Almanya, Fransa’ya karşı bu denli protesto eylemleri uyguladık. Bunlar, duygusal içerikli geçici önlemlerdir. Bakış açımızı 75 yıl öncesine çevirir, ‘Yerli Türk Malları Haftası’na işlerlik kazandırırsak boykot yaptırımlarına da gerek kalmayacaktır

***

GÜNÜN ŞİİRİ:

“Elin kokusuz gülünden güzel gelir

Bana bizim bahçede boy atacak çalımız. Yabancı tezgâhlarda boy boy kolay dokunan Paspaslardan güzeldir el emeği halımız. Yüz vermem yabancının çeşit çeşit rengine Bayraklaşır gözümde beyazımız, alımız.”

> Yeni Meram >Yazarlar > YERLİ MALI TÜRK'ÜN MALI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.