kapat
Ruşeym Torku

Yer Sıkıntısını Anlattılar

  • Giriş Tarihi: 28.02.2014 9:57
  • Güncelleme Tarihi: 23:25
Yer Sıkıntısını Anlattılar

Türk Mühendis Mimar Odaları Konya İl Koordinasyon Kurulunu oluşturan meslek odaları, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Konya İl Sekreteri Erdoğan Duransoy, “Meslek Odalarımızın temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen ziyarette ülkemiz ve şehrimizdeki gelişmeler değerlendirilmiş, meslek ve meslektaş sorunları dile getirilmiştir. Ziyarette ayrıca şehrimizde faaliyetlerine devam eden Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü ‘nün çalışmaları ve geleceğiyle ilgili fikir alış verişinde bulunulmuştur. Karatay bölgesinde yapılması planlanan şehir hastanesinin Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü arazisi üzerine yapılmasıyla ilgili İl Koordinasyon Kurulunu oluşturan Meslek Odalarının temsilcileri kendi meslek alanlarıyla ilgili AKP İl Yönetimine düşüncelerini ve çekincelerini aktarmışlardır. İKK Temsilcileri, Karatay bölgesinde bir şehir hastanesinin yapılması gerektiğini ve bunu desteklediklerini belirtmişler ancak, hastanenin yapılması düşünülen Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü arazisinin bulunduğu bölgenin bu işe uygun olmadığını vurgulamışlardır. Bu bölgenin şehrin kot yüksekliğinden yaklaşık olarak 30 m. aşağıda olmasından dolayı kirli havanın biriktiği bir yer olduğu, şehir kanalizasyonu ve çöplüğünün bu bölgeye çok yakın olduğu, hayvan çiftlikleri ve kesimhanelerin yine bu bölgede olduğu, bu bölgenin tarihi Aslım Bataklığı ve daha 50 yıl önce Beyşehir Gölü son sularının biriktiği bir göl yatağı olmasından dolayısı yoğun yağışlarda sel ve zayıf zemin sebebiyle deprem için en riskli bölge olduğu gibi olumsuzluklar aktarılmıştır. Bunun yanında bu enstitünün uzun ıslah çalışmalarından sonra kazanılmış değerli bir tarım arazisi olduğu, dünyada bulunan 2 enstitüden birisinin Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü olduğu ve bu enstitüde ülkemizin geleceği için stratejik öneme sahip tohumların üretildiği belirtilmiştir. Hastane yapımıyla ilgili bir başka bölgenin düşünülmesi gerektiği, gerek hastane yapımı gerekse de tespit edilecek yeni bölgeyle ilgili her türlü teknik desteği Meslek Odalarının hiçbir menfaat beklentisi olmadan yerine getirebileceği ifade edilmiştir” dedi.

Ziyarette AKP İl Başkanı Ahmet Sorgun’un ise, Karatay bölgesine 850 yataklı bir şehir hastanesinin yapılmasının planlandığını, kamu mallarının halkın malı olduğu bu sebeple halka hizmet için kullanılması gerektiğini belirttiği ve hastane yapımıyla ilgili yapılan çalışmaların devam ettiğini ifade ettiği kaydedildi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Yer Sıkıntısını Anlattılar
HABER YORUMLARI