YAZARLAR

YENİ VALİMİZ KONYAMIZA HOŞ GELDİ SEFALAR GETİRDİ - HANEFİ AYTEKİN - YENİ MERAM GAZETESİ

El elden üstün derler. Konya’mıza henüz teşrif eden Sayın Valimiz Cüneyit Orhan Toprak Konya Valileri tarihinde yerini aldı. Yüz Ünlü Konya Valisi isimli eserin yazarı olarak, Cennet Mekan Valilerimizden İsmail İzzet Beyin 25.04.1925-21.05.1932 yedi yılı geçen valilik hizmetinin rekorunu günümüze dek kıran bir valimiz olmamıştır.

İsmail İzzet Bey’in yaptığı kamu hizmetlerinin rekorunu da kıran olmamıştır.

Henüz makamına yeni teşrif eden Sayın Cüneyit Orhan Toprak Cumhuriyet dönemimizin  44. valisi olmaktadır. Yüreğimizden bir ses gelmektedir. Sayın Valimiz Toprak’a, Konya’mız halkı yediden yetmişe kol kanat gersin ve başarıdan başarıya yelken açalım.

Kainatın yaratılışından kıyamete değin insanoğlunun iyiliklerini de kötülüklerini de kamufle eden toprak kutsal bir nesnedir. Öyle olmasaydı Büyük Şair Veysel Şatıroğlu ‘Karnını yardım kazma ile, bel ile, yüzünü yırttım tırnak ile, el ile, yinede benim sadık yarim kara topraktır’ der miydi?

Biz sayın valimizden toprak gibi aziz olarak hizmetler getireceğine en kalbi duygularımızla inanmaktayız. Örnek almak istediğimiz Vali İzzet Bey yoklardan, dağlar deryalar gibi imkanlar çıkarıp verdiği hizmetler göz kamaştırmaktadır. Sayın valimizden izin lütfetmesini dileyerek bir sıralama yapmak isteriz.

Cumhuriyetimizin kuruluş aşamasında yıl 1928 Harf İnkilabı başlar. Konya’nın nüfusu Karaman, Ermenek dahil  508 bin olup, Latin Harfleri ile okur yazar oranı sıfırdır. Eğitmen ve öğretmen sayısı da sıfırdır. Askerliğini onbaşı ve çavuş olarak yapanlar toplanır, hızlı eğitimle eğitmen ve öğretmenler yetiştirilir. Halk Mektepleri açılır.

Konya nüfusunun 105 binine Latin Harfleri ile iki yıl içinde okuma yazma öğretilir. Okullaşma hamleleri yapılır. Konya merkezde, Hakimiyeti Milliye, Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal ve İsmet Paşa İlkokulları yaptırılır. (Bu eserler birer eğitim abidesi olarak şu anda bile görkemliliğini korumaktadır.)

İzzet Bey sadece eğitim alanında değil, bütün sektörlere ışık tutan eserler yaratmıştır. Devletin ilk sağlık kuruluşu Memleket Hastanesini yaptırmıştır. Konya şehri ilk şebeke suyu olarak, Çayırbağı memba suyunu getirmiştir. İzzet Bey Konya halkına ilk elektrik ışığını vermiş, Atatürk Orman Çiftliğine paralel Konya Harasını kurmuş, bazlamanın, gömbenin üstüne ilk Fenni Fırını yaptırıp, fenni ekmeği halkın hizmetine sunmuştur.

Vali İzzet Bey kendisine oturması için yaptırılacak Vali Evi kararını yırtıp çöpe atmıştır. Bu mümtaz insan, sekiz yıla yaklaşan hizmet dönemi sonunda, devlete gelir olarak getiri sağlayan bu işleri karasabanın kuyruğundaki kırsalımızın kahraman insanlarının verdiği Aşar ve benzeri vergilerle yaptırmış, harama el sürülmemiştir.

Vali İzzet Bey İlçelerden tetkik ve inceleme dönüşü masasına konulan resen emeklilik emrini okurken mübarek kalbi durmuş, cüzdanından sadece 6 lira olduğu görülmüş, Vali Evi ahırındaki bir inek satılarak defin masrafları karşılanmıştır. Musalla Mezarlığında bizim ebedi misafirimiz olarak bizden biri olmuştur. Nur içinde yatsın. Sayın Valimiz Cüneyt Orhan Toprak, ben sağlığıma kavuşup kabul buyururlarsa ziyaretine geldiğimde, hiç bir yerde eşi ve benzeri olmayan valiler kabristanını ziyaretle bir dini vecibeyi yerine getirmiş oluruz.

Sohbetimizin mabadını daha uygun bir zamanlarda yapmak üzere sevgiler saygılar sunar, başarılar dilerim.

İDİL AİLESİNE MİNNET BORÇLUYUM

Geçen haftaki yazımda bir nebze bahsetmiştim. Bir kaza ve ağır bir ameliyat geçirdim. Tedavim aşamasında bana içtenlikle yardıma koşan Sevili Eşim’in can kardeşleri Cumhuriyet Türkiye’sinin aydınlığın ve kültürün sembolü emekli öğretmen Asiye İdil ile can kardeşim ve kayın biraderim emekli il tarım müdürü Recep İdil’e değerli eşi Hülya hanım ve evlatlarına sevgilerimi sunarım.

> Yeni Meram >Yazarlar > YENİ VALİMİZ KONYAMIZA HOŞ GELDİ SEFALAR GETİRDİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.