YAZARLAR

■ Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir.

***

Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, bu kez, en çok oy alan adayı Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü’ne atadı, değişken tercih yapmadı. Oysa daha önceleri 2. ve 3. sıra adaylarından yana tutum da izlemişti. Doğru ve demokratik olan ilk sıradaki adayı göreve getirmekti.

Prof. Dr. Hakkı Gökbel, atama kararından sonra yaptığı konuşmada umut dağıttı;

“Görevimi yerine getirirken herkesi kucaklayan bir yönetim anlayışı ile hareket edeceğim. Bütün üniversite camiasından ve Konya halkından destek bekliyorum.

Selçuk Üniversitesi’nin, Türkiye’nin en iyi üniversitesi olması için çalışacağım.”

Prof. Dr. Gökbel, şimdi kamuoyu önünde açık bir sınav verecektir. Etki altında kalmadan özgür iradesiyle hareket ederse, baş tacı olur, çalışmalarını içtenlikle destekleriz.

Konya büyük bir ildir, Selçuk Üniversitesi büyük bir eğitim kurumudur. Her görüşten insanın olması da doğaldır. Önemli olan, bütün görüşlere eşit yaklaşması, barış rüzgârları estirmesi, kimseyi kırmadan incitmeden köklü ve yansız restorasyona gitmesidir. Önemli bir başka noktada üniversitenin adını olumsuz haberlerle değil, Konya ve Mevlana kentinin manevi havasına özgü kucaklayıcı, yapıcı ve zarif esintilerle gündeme getirmesidir.

Seçim sürecine gidersek, kimi adaylar kimilerinin lehine çekildi, koalisyonlar da oluşturuldu, bu arada ısrarlı birleşme çabaları sonuç vermedi, en sonunda da sandık konuştu, oy sıralaması da şöyle oluştu;

Prof. Dr. Hakkı Gökbel: 512

Prof. Dr. Mustafa Şahin: 409

Prof. Dr. Tahir Yüksek: 390

Prof. Dr. Celal İzci: 73

Prof. Dr. Ahmet Kaan Karabulut: 48

Prof. Dr. Recai Gürbüz: 12

Geçersiz: 21

Boş:7

Prof. Dr. Hakkı Gökbel’e oy vermeyenleri alt alta topladığımızda çıkan sayı: 998’dir. Başka anlatımla fark oy vermeyenler lehine 486’dır ve bu hafife alınacak durum değildir.

Sayın rektörün dengeleri kurmak için çok özenli, dikkatli davranması ve yeni yüzlerden oluşan pırıl pırıl bir kadro oluşturması gerekir. Bu arada, kimi akıl adamlarının da dile getirdiği bir çözüm yolu da bize kadar ulaştı;

Yönetimde koalisyon oluşturmak!

Bu çözüm yolunu şöyle okumak gerekiyor;

En fazla oy alan Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Prof. Dr. Tahir Yüksek ekibindeki öğretim üyelerine yönetimde önemli görevler verilip uzlaşı sağlanması ve Mevlana hoş görüsünün geniş bir yelpaze de egemen kılınması…

Seçim süreci, demokratik ve hoşgörü ortamı içinde geçmiş, kırıcılığa prim verilmemiştir. Bilim adamlarının etik kurallarına bağlı ve mesleksel deontolojide duyarlı olmaları sevindiricidir. Bu aydınlık fotoğraf, bugün ve yarınlar için de umut verecidir. Hiçbir konuda ön fikirli olmamalıyız. Selçuk Üniversitesi için tertemiz, ak ve pak bir sayfa açılmalı, geçmiş geçmişte kalmalıdır. Göreve yeni başlayanlara bir süre avans vermek, kredi açmak ve dahası ön yargılı olmamak nesnel anlayış gereğidir.

En iyisi ve doğrusu beklemek ve görmektir;

Bekle ve gör.

Bekleyecek ve göreceğiz.

İyi şeyler görmek diliyoruz. Zira, Konya ve Selçuk Üniversitesi hep iyileri hak ediyor.

Yaşayan eskiyi severiz, ama bizi yaşatacak olan yenidir.

BİR DAMLA:

YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK

“Her gün bir yerden göçmek ne iyi,
Her gün bir yere konmak ne güzel
Bulanmadan, donmadan akmak ne hoş,
Dünle beraber gitti cancağızım;
Ne kadar söz varsa düne ait,
Şimdi yeni şeyler söylemek gerek!”

> Yeni Meram >Yazarlar > YENİ REKTÖR, YENİ BEKLEYİŞ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.