Torku Jelifest

Yeni normalleşme için Konya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarını açıkladı

  • Giriş Tarihi: 2.03.2021 10:00
  • Güncelleme Tarihi: 13:16
Yeni normalleşme için Konya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarını açıkladı

Kovid-19'la mücadelede "Kontrollü Normalleşme" döneminde atılacak yeni adımlara göre, yüksek riskli kategoride yer alan Konya'da hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması bir süre daha pazar günü devam edecek.

Konya Valiliği İl İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarını açıkladı.

Konya’nın vaka sayısında yaşanacak olası bir değişikliğe kadar Konya’da koronavirüs tedbirleri kapsamında geçerli olacak kurallar şöyle:

Hafta içi günlerde 21.00 – 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Yasak kararı hafta sonlarında cuma 21.00 – cumartesi 05.00 saatleri arasıyla cumartesi 21.00’den başlayıp pazar gününün tamamını kapsayıp pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanacak. Cumartesi günleri ise 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek.

65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşlarımız için getirilen sokağa çıkma süreleri 3 saatten 4 saate yükseltilerek, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın 10.00-14.00 saatleri arasında, 20 yaş altı çocuklarımız ve gençlerimizin ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilmelerine,

Milli Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitim/sınav yapması uygun görülen eğitim kurumlarının öğrenci/öğretmen/çalışanlarının durumlarını eğitim kurumlarınca verilecek kurum adresi ile çalışma / ders programını ihtiva eden belge ile belgelendirmeleri şartıyla, güzergah ve ilgili saatlerle sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Yeme içme yerleri, 10.00-20.00 saatleri arasında paket servisi veya gel al şeklinde, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verecek ayrıca iş yeri içerisinde hizmet sunulmayacak.

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı kalmaya devam edecek.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, kişi başına minimum 8 m2 alan ayırmak, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.

Ayrıca nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlerde de kişi ve alan sınırlamalarının kontrolünün sağlanması için nikah ve/veya düğün salonu işletmelerince yapacakları her türlü organizasyon öncesinde kişisel verilere yer verilmeksizin hangi günde hangi saat aralıklarında nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğün organizasyonu yapacaklarını en az üç gün öncesinden Kaymakamlıklara e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden ya da doğrudan dilekçe ile bildirilmesi gerekiyor.

Yeni bir karar alınıncaya kadar, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklerin de ertelenmesine karar verildi.> Yeni Meram >Güncel > Yeni normalleşme için Konya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu kararlarını açıkladı
HABER YORUMLARI