YAZARLAR

Yeni Meram Gazetesine 2019 yılında da başarılı yayın hayatının devam etmesini diliyorum-Mehmet Bildirici-Yeni Meram Gazetesi

Ben 1996 yılından beri Konya dışında yaşamaktayım. Çok uzun zamandan beri gazetenin misafir köşe yazarıyım.
1939 yılında Konya’da doğdum. 1957 yılında Konya Lisesi’nden, 1962 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun oldum. 1996 yılına kadar Konya’da yaşadım. 1991 yılından itibaren Konya tarihine, özellikle Konya Ovası sulaması Konya’da su tarihine, antik dönemlerde Konya’da kurulan kentler ile çok ciddi çalışmalarım olduğu kanısındayım.
Konya Lisesi’nin mezun olduğum tarihine kadar ilgi duydum. Lisenin tarihini öğretmenlerini aradım inceledim. Hemen hemen hepsini kaybettiğimiz öğretmenlerimle tek tek irtibat kurdum, onlarla ilgili
Yeni Meram Gazetesinde yazılar yazdım. Konya Lisesinde okumuş olmayı bir ayrıcalık olarak kabul ediyorum. Tüm öğretmenlerimin anısı önünde saygı ile eğiliyor, onların bizleri iyi yetiştirdiğine inanıyorum.
Yeni Meram Gazetesinin sahibi SAYIN MUSTAFA BAHÇIVAN gururla söylüyorum. Konya Lisesinden sınıf arkadaşım. Gazetenin sütunlarını bana devamlı açık tuttu, kendisine teşekkürü bir borç biliyorum.
22 yıldır, Konya dışında yaşamama rağmen Konya’dan asla kopmadım, şunu özellikle belirtiyorum günlük politikanın daima dışında kaldım. Benim için önemli olan Konya’nın tarihi, su tarihi, yetiştirdiği övüneceğimiz aydınlarını gazeteye taşımaya çalışmaktı. Buna uğraştım.
Önceki yıllarda emekli olduğum DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Konya Su Yapıları ile iki kitabımı yayınlamıştı. Göksu nehrinden Mavi Tünel ile su aktaran projeye hayran oldum, adeta âşık oldum. İki üç yıldır üzerinde çalıştığım bu çalışmalarımı sağlığım elverdiği takdirde bir kitap haline getireceğim.
Gelelim bazı güncel olaylara 08.12.2018 tarihinde sınıf arkadaşımız İSMAİL UĞURLU ve eşi Süheyla Hanım Kadıköy BÜYÜK KULÜP salonlarında bize bir davet verdi tam 61 yıl sonra Konya Lisesi Mezunları bir araya geldi. Toplantıya İstanbul, Konya ve Ankara’dan eşleri ile birlikte 35
arkadaşımız katıldı. Konya’dan Selma Hanım ve Mustafa Bahçıvan, Cengiz Özkara ve eşi vardı. Benim için mezuniyetten sonra hiç karşılaşmadığım ve ilkokuldan itibaren 72 yıllık sınıf arkadaşım Hasan Yeşilkaya ile karşılaşmak sürpriz oldu. Hasan Yeşilkaya’da İstanbul’un önde gelen iş
adamlarından biriydi.
Burada ben Mehmet Bildirici tarafından yapılan ikinci çalışmam 86 sayfa “Konya Lisesinden 57’liler Geçti” isimli yayınım arkadaşlara dağıtılmış oldu. Bu çalışma nefis ciltli bir şeklinde Sevgili
arkadaşım İsmail Uğurlu tarafından bir sürpriz olarak bastırılmıştı. Bu serinin öncesi aynı isimde 133 sayfalık albüm ya da kitapçık gene arkadaşım İsmail Uğurlu tarafından 2005 yılında çoğaltılmıştı.
İstanbul’un önde gelen iş adamlarından sınıf arkadaşım İsmail Uğurlu’ya tekrar teşekkür ederim
Bunlara kolayca Web sitemden ulaşılabilir.
www.mehmetbildirici.com
Ayrıca toplantıda sohbetlerimiz sırasında kurulan perde de İsmail Uğurlu arşivinden ve benim yayınlarımdan tüm fotoğraflar ekrana geldi. Çok heyecanlanmadım desem yalan olur.

İkinci bir konuya geçeceğim. Konya Lisesi 1957 Mezunları 61 yılda bir araya gelebilmişler birbirlerinden haberdar mıdır? İyi not verilebilir mi?
Evet verilebilir. Notu ise dört yıldız üzerinden 4’dür. Bu konuda İsmail Uğurlu arkadaşımla ben Mehmet Bildirici’nin payı vardır. Bu kabul edilmelidir.
Bunu örneklerle açıklamak isterim. Ben Konya Lisesi Tarihini, öğretmenlerini 1960 yılına kadar incelemiş biri olarak daha önce hiçbir dönemde böyle çalışma yapana rastlamadım. Bunu ilk defa 1956
mezunları adına Yaşat Manav (1938-2015) ve 1957 mezunları adına İsmail Uğurlu ve ben Mehmet Bildirici gerçekleştirmiştir.
Daha önceki yıllar Ertuğrul Mutlusoy çeşitli defalar bizleri öğretmenlerimizle buluşturmuştur. Kendisini rahmetle anıyorum. İkinci olarak Bayram Camcı (1936-2001) abimiz ilgilinmiş ve Konya
Liseliler Albümü olarak kitap çıkarmıştır. Ancak burada tüm Konya Liseliler toplanmak istenmiş resim ve yazı yoktur. Sadece adresler vardır.
Üçüncü yayın Fizik öğretmenimiz Hüseyin Köroğlu’nun (1922-2013) yazdığı Konya Lisesi Tarihi’dir. Bu kitabı yazarken hocam çok yakın dostumdu. Kendisine yardımcı oldum diyebilirim.
Sonuç olarak Konya Lisesi sınıf arkadaşları ve öğretmenleri hakkında özgün çalışma yapan
Fen Kolu 1956 mezunları Fen, Kolu 1957 mezunlardır.
Son olarak Yeni Meram Gazetesinin sahibi Mustafa Bahçıvan, gazeteyi yöneten oğullarının (yeğenlerim), yazı İşleri Müdürü Barış Yaman ve gazete çalışanlarının yeni yılını kutluyor. 2019 tüm insanlık için Barış Yılı olsun diyorum.
Bu güzel gazetede yazılarıma 2019 yılında da devam etme arzumu yineliyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > Yeni Meram Gazetesine 2019 yılında da başarılı yayın hayatının devam etmesini diliyorum
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.