Torku Jelifest

Yeni dünya rekorunun peşinde

  • Giriş Tarihi: 21.03.2015 11:50
  • Güncelleme Tarihi: 11:50
Yeni dünya rekorunun peşinde

Milli sporcu Şahika Ercümen, kendisine ait 91 metrelik “değişken ağırlıklı paletsiz ip destekli dalış” dünya rekorunu, Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı anısına 100 metreye çıkarmayı hedefliyor.

Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen,yaptığı açıklamada son olarak Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılı dolayısıyla 18 Mart tarihi anısına muharebelerde batan İngilizlere ait HMS Majestic gemisine dalış yaptığını hatırlatarak, 24 Nisan’da bu kez kara savaşları için denizin altından dünyaya barış mesajı vereceğini dile getirdi.

Kara savaşlarının 100’üncü yılı törenlerinin ardından yeni dünya rekoru denemesi için hazırlıklarına başlayacağını belirten Ercümen, şöyle devam etti:

“Geçen yıl Antalya’nın Kaş ilçesinde ‘değişken ağırlık ip destekli paletsiz dalış’ta 91 metreye inip dünya rekorunun sahibi olmuştum. Yaz döneminde 91 metre olan dünya rekorumu 100 metreye çekerek Çanakkale’ye ithaf etmiş olacağız. Rekor denemesiyle ilgili tarih henüz tam olarak netleşmedi ancak yaz döneminde yapmayı planlıyoruz. Ben Çanakkaleli bir sporcuyum. Orada doğup büyüdüm, antrenmanlarımı yaptım. Şehitlerimiz bizim için hayatlarını verdiği günlerden dolayı buradayız. Ben de bu rekoru kırıp nefesimi onlar için tutmuş olacağım. Onları minnetle anmak için bu rekoru kırmak istiyorum. Bu sene benim için çok anlamlı. Bir Çanakkaleli olarak 100’üncü yıl için tüm motivasyonum ve gücümle dalışlarımı yapacağım.”

Bu sene 100 metrelik rekor denemesinden başka bir hedef belirlemediğini anlatan Ercümen, şunları kaydetti:

“Ana sponsoru bu aralar bulmamız lazım. Rekor denememizi planlayabilmek ve antrenmanlara başlamak için acilen bulmamız lazım. Umarım duyarlı ve ülkesini uluslararası platformda sporla duyurmak isteyen bu tarz firmalarla aynı hayali paylaşabileceğimiz yerlerde bir araya gelebiliriz.”> Yeni Meram >Spor > Yeni dünya rekorunun peşinde
HABER YORUMLARI