Torku Jelifest

‘Yeni anayasa ile kara delikler kapanacak’

  • Giriş Tarihi: 13.03.2017 13:27
  • Güncelleme Tarihi: 13:31
‘Yeni anayasa ile kara delikler kapanacak’

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür ile birlikte Meram Belediyesi’ne bağlı İnlice, Yatağan, Sağlık, Kızılören, Sefaköy, Erenkaya ve Hasanşeyh Mahalleleri’nde SKM çalışmalarına katıldı.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür ile birlikte Meram Belediyesi’ne bağlı İnlice, Yatağan, Sağlık, Kızılören, Sefaköy, Erenkaya ve Hasanşeyh Mahalleleri’nde SKM çalışmalarına katıldı.

AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) çalışmaları kapsamında Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür ve beraberindeki heyet ile birlikte 2014 seçimleriyle Meram Belediyesi’nin mahallesi haline gelen 7 mahallede vatandaşlarla bir araya geldi. Mahallelerde yerel yönetimlerin yaptığı çalışmalar anlatılırken, Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında da bilgi verildi.

“DARBE ANAYASASI İLE YÖNETİLİYORUZ”
Cumhuriyet tarihinde yapılan 4 anayasanın millet tarafından yapılmadığına dikkat çeken AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, “Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yapılan 1921 Anayasası, ülkemizin dört bir tarafından seçilip gelen milletvekilleri tarafından hazırlanmıştır. Ancak ondan sonraki 3 anayasa darbe anayasasıdır. 1921 ve 24 anayasalarında birinci maddede; ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ der. İkinci maddede ise ‘Millet iradesini meclis eliyle yürütür’ denilmektedir. Özgürlükçü anayasa olarak lanse edilen 1961 Anayasası’nda ise ‘Anayasa’ya dayalı kurum ve kurullar eliyle yürütür’ diyor. İradesini başka bir yere kaydırıyor. Menderes iktidara geldikten sonra; ‘Eyvah biz yönetemiyoruz’ diyor ve kurullar oluşturuyor. Nedir bunlar; Anayasa Mahkemesi, MGK, meslek odaları gibi. Anayasa Mahkemesi, kaç tane parti kapattı. AK Parti’yi de kapatmaya çalıştılar. Niye? Başörtüsüne destek veriyor, inançların önünü açıyor, değer yargılarının önünü açıyor ve millete hizmet ediyor diye. 1982 Anayasası’nda da yönetim ile ilgili olarak; ‘Kurum ve kurullar eliyle yönetir’ deniliyor. Bugüne kadar yaşadığımız sorunların temeli işte bu kurum ve kurullardır. Bu anayasa ile terör çözülür mü, bu anayasa ile dış güçlerle mücadele edilebilir mi, bu anayasa ile yeniden 3 kıtaya hükmedecek devlet kurulabilir mi?” diye konuştu.

“MİLLETİN İRADESİ OYLANACAK”
16 Nisan seçimini ‘milletin iradesinin oylanacağı millî bir proje’ olarak tanımlayan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru da; “Cumhuriyet kurulduğundan beri milli irade için verdiğimiz mücadelenin son halkalarından birine şahitlik ediyoruz. Mevcut sistem; darbe anayasası ile yapılmış bir sistem. Bu yönetim şeklinin, büyüyen Türkiye’nin ideallerine, hedeflerine göre, halkımızın sesi olmak üzere ve milli iradenin tercihlerini yansıtmak üzere değiştirilmesi ihtiyacı doğdu. Kim bu millet için bir şeyler yapmaya çalıştıysa ya suikaste uğradı ya da emir altına almaya çalıştılar. Kimi idam edildi, kimi helikopter kazasıyla kimi de zehirlenerek bir bedel ödedi. Bugünlere kolay gelmedik. Millet olarak ‘biz kendi kendimizi yöneteceğiz, bizim seçtiğimiz insanlar bizi yönetecek’ diyeceğiz. Şu anki sistemde sadece çift başlılık yok; vesayet sistemi dediğimiz, içeriden ve dışarıdan yönetime ortak olmak istiyor. Ekonomik olarak, yatırımlar, özgürlükler ve her alanda ne zaman çok güçlenmişsek hızımızı kesmek üzere mevcut sistemdeki kara delikleri kullanıyorlar. Yeni Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin temelinde; bu kara delikleri ve boşlukları kapatma amacı güdülüyor” dedi.
Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, ilçeye yeni bağlanan mahallelerde yaptıkları hizmet ve yatırımlar hakkında da bilgi verdi.

“VESAYET ORTADAN KALKACAK”
16 Nisan’da yapılacak referandumun önemine değinen AK Parti Meram İlçe Başkanı Abdülkadir Özöğür ise, “Bu oylamaya seçim demiyoruz. Çünkü bu halkoylamasının partiler üzeri bir önemi var. Ülkemizin geleceği açısından en keskin virajlardan birini inşallah birlikte geçeceğiz. Son yıllarda dış ve iç mihraklar tarafından ülkemiz üzerinde oynanan oyunların hepimiz farkındayız. Bu halk oylaması; yapılan güzel hizmetlerin en önemli noktası olacak ve ülkemiz üzerinde oyun oynayanlara vuracağımız en büyük şamar olacak. Cumhuriyet tarihinde 65 hükümet kuruluyor. Yani 94 yılda her 17 ayda bir hükümet kuruluyor demektir. Bu kadar kısa sürede sizce bir hükümet ne yapabilir? Yol mu yapacak, okul mu yapacak, köprü mü yapacak? Yeni gelecek hükümet sisteminde 5 yılda bir seçim olacak. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimi bir günde yapacağız. Vatandaşlarımız ve girişimcilerimiz; kendilerini buna göre ayarlayacak ve ona göre planlamalarını yapacaklar. Güçlü bir Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile vesayet de ortadan kalkacak.” ifadelerini kullandı.
Sabah başlayan SKM gezisi, akşam geç saatlere kadar devam etti.> Yeni Meram >Konya > ‘Yeni anayasa ile kara delikler kapanacak’
HABER YORUMLARI