YAZARLAR

Yemek türleri çoğu kez bir zenginlik işareti olarak değerlendirilir ve algılanır. Buna koşut pahalı restoranlara gidenlere hep “zengin” gözüyle bakılır.

Padişahların görkemli yaşam sürdükleri hep dile getirilir, durur. Merak edilen yönlerinden biri de neler yiyip içtikleridir.

Örneğin Fatih Sultan Mehmet’in yeni deyimiyle menüsünü Stefanos Yerasimos’un “Sultan Sofraları” kitabından öğreniyoruz.

Fatih az yemek yiyen Padişah. Öncelikle sofraya günde iki öğün otururmuş; bir sabah, bir akşam. Ayrıca iki hafta boyunca akşam yemeklerini değiştirmezmiş. Ayın 14 günü her akşam şalgamlı ve yumurtalı kuzu; yanına sarıerikli bir çorba. Geri kalan 14 gün soğanlı tavuk kebabı. Yanına koruk ya da erik suyu katılmış bir balkabağı çorbası…
Sabah yemekleri ise daha bol ve çeşitli…
Yumurtalı lapa, mantı, yoğurtlu erişte, kestaneli bulgur , soğanlı mutancana, sarmısaklı balık, nohutlu kabuni, pazılı burani, tavuk kalyesi vs.

***

Yemekle ilgili deyimler;

-Tıka basa yemek: Haddinden fazla yemek, çok yemek, mideyi rahatsız edecek kadar çok yemek.”Doymaz çocuk, tıka basa doldurdu karnını.
-Yalayıp yutmak: 1. İştahla, hiçbir şey bırakmadan yiyip bitirmek. 2. Kötü bir söz ya da davranış karşısında sessiz kalıp, kabullenmek.”Sofradaki bütün yemekleri yalayıp yuttu.”
-Silip süpürmek: 1. Ortada ne varsa hepsini yemek. 2. Hepsini alıp götürmek, yok etmek. 3. Ortalığı temizlemek.”Evi çarçabuk silip süpürdüm.”
-Yeme de yanında yat: İstek uyandıran, görünüşü çok çekici olan, çok lezzetli yemekler için kullanılır.

***

Yemek üzerine özdeyişler;

Eksik olsun zilletle elde ettiğin yemek! Tenceren kaynıyor, şerefin devrilmiş. Eksik olsun zilletle elde ettiğin yemek! Tenceren kaynıyor, şerefin devrilmiş. Yemek, Adalet, Hukuk, Hürriyet, Doğruluk, Zaman

Nice balık vardır ki su içinde her şeyden

Emin iken boğazının hırsı yüzünden oltaya tutulmuştur.

Üç şey vardır ki insanın gönlünü öldürür: Çok yemek, çok uyumak, çok konuşmak. Üç şey vardır ki insanın gönlünü öldürür: Çok yemek, çok uyumak, çok konuşmak. Yemek, Konuşmak, Bilim-İlim, Bilgi, Adalet

Sinek küçüktür, ama mide bulandırır. Sinek küçüktür, ama mide bulandırır. Yemek, Bilim-İlim, Kalp

Lezzetli yemek demek, zehirli zevk demektir.

Öküzlerle domuzlar konuşabilselerdi konuları hep ot ve yem üzerine olurdu. Mideleri için yaşayan insanların da onlardan farkı yoktur. Bazen mide kalbi felce uğratır. Kalp, Yemek, Dil, Ölüm, Korku

Bazıları mideleri için yiyecek, diğerleri de yiyecekleri için mide ararlar.

***

Bir yemek öyküsü

Muineddin Pervane’nin damadı Mecdeddin Atabek Mevlânâ’dan çile çıkarmak için ricada bulundu; izin verdi. O da medresenin bir hücresinde halvete girdi. Birkaç gün sonra açlığı galip geldi; Mecdeddin naz ve rahat içinde yaşamaya alışmıştı. Yanında da kendisinin bir dert ortağı, sırdaşı vardı. İkisi açlığa çare bulmak için anlaştılar. Bir gece hücrelerinden çıkıp dostlarından birinin evine gittiler, açlıklarını anlattılar. O da bunlara yağlı ördek ve biberli pilav hazırladı. İkisi yemeği yediler ve giderek hücrelerine kapandılar. Sabah Mevlânâ adetleri üzere hücreye gelerek parmaklarını kapıya koyduktan sonra kokladı ve dedi ki;

■ Bu hücreden riyazet kokusu değil, ördek ve pirinç kokusu geliyor. Müridin kendini olgun şeyhe teslim etmesi lazımdır ki şeyh onun her derdine göz kulak olsun ve onu maksadına eriştirsin’, buyurdular. Bunun üzerine iki arkadaş hücrelerinden çıkarak Mevlana’nın ayağına kapandı, affedilmesini dilediler.

BİR DAMLA:

■ Altın ve gümüş kaplardan su içmeyin, onlarda yemek yemeyin.

■ En şerli yemek sadece zenginlerin çağrılıp fakirlerin çağrılmadığı yemektir.

> Yeni Meram >Yazarlar > YEMEK VE İÇME ÜSTÜNE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.