YAZARLAR

Yazarlar Birliği Konya Şubesi ile ayrı bir gönül bağım vardır. Ahmet Köseoğlu’nun başkanlığı döneminde kültür-sanat alanında hizmet edenler için düzenlenen onur ödülüne bizi de layık görmüşlerdi. Törene Feyiz Halıcı ile katılarak çalışmalarını yakından izlemiş, üyelerini tanıma fırsatı bulmuştum. İletişimimiz hiç kesilmedi. Her etkinlikten haberimiz oldu. Başkan M. Ali Köseoğlu basın toplantısına davet edince sordum;

– Birlikten onur ödülünü aldık, iletişim devam ediyor; acaba ben üye miyim?

Sevgili Mehmet Ali’nin yanıtı şöyleydi;

– Ağabey! Yeriniz bizim gönlümüzdedir!

Bu çelebice ve içten yanıt beni öylesine duygulandırdı ve yeniledi ki. Ahde vefanın bu denli şiirsel ifadesi için genç dostuma içtenlikle teşekkür ederim.

Bir süre Birliğin Genel Başkanlığını yürüten , Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı ve Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın kurucularından Mehmet Doğan da yakın dostumdur. İkimizin de iletişim kökenli olması bizi birbirimize daha da yakınlaştırdı.

Son Kongrede, genç arkadaşımız Mehmet Ali Köseoğlu’nun başkanlığa seçilmesine çok sevinmiştim. Gazeteciler Cemiyeti’nin yönetiminde de görev alan Köseoğlu, genç kuşağın donanımlı gazetecilerindendir.

Basınımıza uzun yıllar hizmet verecektir. Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığına seçilen sevgili Adem Alemdar, benim İletişim Fakültesi’nden öğrencim. Dört yıl süreyle 18 dersine girdim. Adem Alemdar’la da onur duyuyorum. Mesleksel kariyerini yakaladığı ivme içinde hep ilerilere doğru taşıyor.

***

TYB Konya Şube Başkanı Mehmet Ali Köseoğlu, basın toplantısında 2012 kültürel etkinlikler takvimini açıkladı. Ankara’da olduğumdan toplantıyı canlı izleyemedim ancak basından ve kendisinden bilgi aldım.

TYB’nin yazarlar arasında mesleksel dayanışmayı geliştirmek ve ülkenin kültür yaşamında yazarların katılımını sağlamak amacına dönük olarak 7 Ağustos 1978’de kurulduğuna vurgu yapan Başkan Köseoğlu ülkemizde en fazla üyesi bulunan etkili bir kuruluş olduğuna da değinerek diyor ki;

“Siyaset üstü tutumu, demokratik yapısı, çağdaş teşkilatlanmasıyla herkesin kendisini ifade etme imkânı bulduğu mesleksel bir kurumdur. Bu bağlamda Türkiye’nin gelmiş geçmiş en kapsamlı kültür ve sanat yıllığı Türkiye Yazarlar Birliğince yayınlanıyor. Konya Şubesi 1994’de kuruldu ve değişik mesleklerden 180’den fazla üyesi var.”

Genç ve enerjik Başkanımız Köseoğlu bu yılki etkinlerine ilişkin bilgiler aktarıyor;

“Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa düzenleyeceğimiz Şehir Konferansları’na Yavuz Bahadıroğlu, Prof. Dr. Yasin Aktay Doç. Dr. Erhan Afyoncu, Dr. Necmettin Türinay, Arif Ay ve Hilmi Yavuz gibi isimler katılacak. Şehir Konferansları kapsamında çok önemli isimleri Konya’da ağırlayacağız. TYB Konya Şubesi olarak yıllardır Mehmet Akif ve İstiklal Marşı, Cahit Zarifoğlu, Necip Fazıl ve Mevlana ile ilgili programlar düzenleme geleneğimizi bu yıl da devam ettiriyoruz.”

Başkan Köseoğlu, Konya Şubesi olarak şiirden tiyatroya, tarihten şehir gezilerine, sergilerden panellere dek zengin bir takvim hazırladıklarını belirtirken destek veren Büyükşehir, Selçuklu, Meram ve Karatay belediyelerine teşekkür ediyor.

Sanat-kültür- düşün- edebiyat etkinliklerin hız yitirdiği ülkemizde, TYB Konya Şubesi başarılı, aydınlık ve üretken bir çalışma temposu sergiliyor. Genç Köseoğlu ve çalışma arkadaşlarına, başarılar dilerim.

BİR DAMLA:

■ Başarı size gelmez, siz ona gideceksiniz. ■ Başarının tek şartı var: İnsanı sevmek. ■ Hiç kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanmaz.

> Yeni Meram >Yazarlar > YAZARLAR BİRLİĞİ VE KONYA
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.