Torku Jelifest

Yazar Yalsızuçanlar “Bir Aşk Eri Yaman Dede” programına katıldı

  • Giriş Tarihi: 27.03.2016 17:48
  • Güncelleme Tarihi: 17:48
Yazar Yalsızuçanlar “Bir Aşk Eri Yaman Dede” programına katıldı

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Konya Şubesi’nin düzenlediği "Bir Aşk Eri Yaman Dede" programına bu hafta yazar Sadık Yalsızuçanlar katıldı.

Yalsızuçanar, Konya İl Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen programda, Konya’nın ahde vefa örneği göstererek Yaman Dede’ye “hemşehrilik beratı” düzenlemesinin uygun olacağını söyledi.

Yaman Dede’nin aslının Yanar Dede olduğunu ve Müslüman oluşunu anlatan Yalsızucanlar, “Yaman Dede aşk ve muhabbetle İslama bağlıydı. Allah ve Muhammed adını duyunca göz yaşlarına boğulurdu” dedi.

Yaman Dede’nin tam bir Konya aşığı olduğunu  anlatan Yalsızuçanlar, şöyle devam etti:

“Konya’ya gelemediği zaman çok rahatsız olurdu. Konya’nın ahde vefa örneği nişanesi olarak Yaman Dede’ye “hemşehrilik beratı” düzenlemesi gerekiyor. Yaman Dede’nin asıl adı elmas anlamına gelen Diyamendi kelimesidir. Yüksek İslam Enstitüsü’nden Gayri Müslim okullarına kadar birçok okulda ücretsiz Arapça ve Farsça dilinde öğretmenlik yaptı. Bu süreçte birçok öğrencisinin de Müslüman olmasına vesile oldu.”

Yalsızuçanlar, Yaman Dede’nin 42 yıl boyunca inancını gizlemek zorunda kaldığını ve Müslüman olduğunu açıkladıktan sonra çok büyük sıkıntılar çektiğini dile getirdi.

Yazdığı mektupların edebi yönünün çok fazla bilinmediğini ifade eden Yalsızuçanlar, “Mektup ve şiirlerinden bazı örneklerin lise ders kitaplarında yer alması gerektiğine inanıyorum. Yapılacak doktora düzeyindeki araştırma ve çalışmalarla bu eserlerin de ortaya çıkarılması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Program, Yalsızuçanlar’a, Konya Büyükşehir Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan ve TYB Konya Şube Başkanı Mehmet Ali Köseoğlu’nun birlikte takdim ettiği katılım beratı verilmesi ile sona erdi.

Programa, Basın Yayın Enformasyon İl Müdürü Cemil Paslı, Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Türk Kütüphaneciler Derneği Konya Şube Başkanı Sahura Yağmur Arıcan, akademisyenler, şair ve yazarlar ile yerli ve yabancı öğrenciler katıldı.> Yeni Meram >Konya > Yazar Yalsızuçanlar “Bir Aşk Eri Yaman Dede” programına katıldı
HABER YORUMLARI