YAZARLAR

   ■ Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.

■ Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.(Atatürk)
***
    Eğitim sistemini sık sık değiştirmek doğru değildir, giderek kaosa bile yol açar. Eğitimin temeliyle oynamak tecrübe tahtası yapmak toplumsal düzeni de örseler sarsar.

Ünlü eğitimci Paul Richer’in görüşüne katılıyor üstelik şapka çıkarıyorum;

   ■ Ekmekten sonra eğitim milletin en büyük ihtiyacıdır.

Ekmekle nasıl oynanmazsa iki de bir sınav sistemlerini değiştirmek de çok yanlış bir uygulamadır.  Sonra çok sınav da genç beyinleri psikolojik açıdan olumsuz yönde etkilemektedir. Sınavdan sınava koşmalarını yarış atı benzetmesine neden oluşturuluyor.  Somut örnek Yüksek öğretime geçiş sisteminin ilk basamağı olan YGS’de bu yıl alınan sonuç bu alandaki yanlışların ve tehlikenin ayak sesi işaret fişeğidir;
■ Sınava giren 1 milyon 987 bin öğrenciden 575 bini 180 puan barajını aşamadı. 2010 yılında 180 puan barajını aşanların oranı yüzde 82 iken yüzde 64’e geriledi.2010’da 11,4 olan temel matematik ortalaması bu yıl 5.2’ye, fen bilimleri 4.6’dan 3.9’a Türkçe 21.9’dan 15.8’e inerken, sosyal bilimler 10.7’de kaldı.

Böylesi felaket sonuca acaba ne denir? En doğrusu “ buyurun cenaze namazına!”denir.

***
Ülkemizin güçlü Silahlı Kuvvetleri var. Halk dilinde genelde “Ordu” olarak dile getirilir. Ek olarak bir de Eğitim Ordumuz var. Sayısal olarak oldukça üstün, şöyle ki;

İlk ve Orta öğretimdeki öğrenici sayı: 10 milyon 979 bin; Üniversitelerde 5 milyon

500 bin olmak üzere toplam öğrenici sayısı 16 milyon 479 bini buluyor. Öğretmen ve öğretin üyeleri ile idari görevlileri de buna eklediğimizde gerçekten sayısal olarak çok büyük bir eğitim ordumuz var. Bu nedenle  sistem değişikliklerinden etkilenen önemli bir kitle yer alıyor; bu asla yadsınmamalıdır.

Üniversitelerimizde halen yabancı uyruklu yüz bin öğrenicinin bulunması da eğitim durumumuzu test etme bakımından ayrı bir önem taşımaktadır.

Eğitim Ülkeyi ve toplum katmanlarının tümünü yakından ilgilendiren ve etkileyen  değerler sistemi ve olgudur. Örneğin Adalet ile etkileşimini Konfüşyüs şöyle anlatır;

“Eğitimli insanlar öncelikle adalete değer verir. Eğitimli insanlar adalet olmadan cesaret sahibi olunca asi olurlar. Küçük insanlar adalet olmadan cesaret sahibi olunca haydut olurlar.”

Sınav bağlamında başarısızlık Üniversite  ve  okullarla sınırlı değil, diğer alanlarda da görülüyor. Kimi sınavlarındaki yolsuzluklar ayyuka çıktı:
■ 2010 yılında gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) usülsüzlük yapıldığı iddiasıyla yapılan operasyonda tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen 62 kişiden 32’si tutuklandı. 30 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Sınav da bir eğitim alanıdır. Bu nedenle  Sınav sınavlarında da bütünlemeye değil doğrudan sınıfta kaldık.

■ Eğitim cephesinden bir de olumlu gelişme aktaralım da rahat bir nefes alalım;

Milli Eğitim Bakanlığına 47 bin öğretmen kadrosu ihdas ediliyor  Öğretmen unvanlı kadrolardan 35 binine, hizmet sınıfları kadrolarından 2 bin 320’sine bu yıl sonuna kadar atama yapılacak 
Bir Damla:

■ Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ordusudur. ■  En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretler olur.  (Atatürk)

Etiketler:
> Yeni Meram >Yazarlar > Yaz – Boz Tahtası
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.