Torku Jelifest

Yaz aylarında bilinçli güneş gözlüğü seçimi önemli

  • Giriş Tarihi: 13.04.2015 17:34
  • Güncelleme Tarihi: 17:34
Yaz aylarında bilinçli güneş gözlüğü seçimi önemli

Doç Dr. Emrah Altıparmak, "Çocukluk çağından itibaren takabilen herkese güneş gözlüğü önermekte fayda var. Güneş gözlüğünde seçimi önemli, bir kere bildik markalar belli garanti sertifikası olan gözlükleri öneriyoruz” dedi.

Acıbadem Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Emrah Altıparmak, kişilerin yaz aylarında zararlı güneş ışınları olan ultraviyole (UV)-A ve UV-B’ye maruz kalmamaları gerektiğini belirterek, “Özellikle çocukluk çağından itibaren takabilen herkese güneş gözlüğü önermekte fayda var. Güneş gözlüğünde seçimi önemli, bir kere bildik markalar belli garanti sertifikası olan gözlükleri öneriyoruz” dedi.

Acıbadem Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç Dr. Emrah Altıparmak, yaz aylarında göz sağlığı için güneş gözlüğü kullanmanın önemine dikkat çekerek, “Hem gözün içyapısı için hem de cilt için koruyucu özellikler gösterdiği için herkese öneriyoruz. Özellikle çocukluk çağından itibaren takabilen herkese güneş gözlüğü önermekte fayda var. Güneş gözlüğünde seçim önemli, bir kere bildik markaların belli garanti sertifikası olan gözlüklerini öneriyoruz. Gözü korumadan renkli olan gözlük camları zararlı olabilirler. Bu bakımdan fiyatı çok daha makul olup belli sertifikalara uyan gözlük camları da var” diye konuştu.
Doğru güneş gözlüğü seçimi için Altıparmak, şu önerilerde bulundu:

“Yüzü saran yanlardan ışık almayı engelleyen türde gözlükleri biz hastalara öneriyoruz. Son dönemde yeni dönemlerde çıkmaya başladı. Özellikle güneş ışınlarına çok duyarlı açık renk gözlü ya da belirli göz hastalığı olan kişilerde yanarlı güneş almasını engelleyen gözlükler var. Güneş alerjisi olan kişilerin ışığa hassasiyetlerini engellemek açısından çok faydalı.”

‘Numaralı gözlük kullanan kişiler için de numaralı gözlükler üretilebiliyor’ diyen Altıparmak, “Son yıllarda kaliteli camlar var. Hastalar dereceli gözlük kullanıyorlarsa onlar için de üretilebilecek dereceli güneş gözlükleri var. Rahatlıkla kullanabilirler. Kalitesiz gözlük takmamak lazım. Çünkü göz sağlığımızı koruyacağız derken, gözlerimizi tehlikeye atabiliriz” şeklinde konuştu.

Çocuklarında güneş gözlüğü takmalarını tavsiye eden Altıparmak, ”Çocuklarda güneş ışınlarına maruz kaldığı zaman gözlerinde zararlar oluşabilir. 3-4 yaştan itibaren takabildikleri şekilde güneş gözlüklerini çocuklara önermekte fayda var” dedi.> Yeni Meram >Sağlık > Yaz aylarında bilinçli güneş gözlüğü seçimi önemli
HABER YORUMLARI