YAZARLAR

1970’li yıllardı, Rahmetli Hazım Oktay Başer Konya Valisi ben de Vilayet Basın Müşaviri ve İl Genel Meclisi İdare Müdürüyüm. Sayın vali ile karşılıklı güven zirvede, icraatların adil ve etkin olmasına valinin verdiği çabalara çok büyük katkılar yaptığım için, görev başındaki vali yardımcılarının bir adım önündeydim.

Şehrin mücavir alanı dışındaki Karaaslan Alakova köyleri sınırları içindeki arazimiz içinde ki Küçük ölçekli yumurta tavuğu tesislerimiz, babam ve kardeşimin iş yeriydi. Mesai dışında bazen sabah erken ve bazen de akşamüzeri söz konusu iş yerine gidip gelirken Karaslan Köyündeki okulda okuyan çocukları akşam-sabah arabama alır, onların yorulmamalarına özen gösterir, bizim tesis çevresinde bir okula ihtiyacı her an telaffuz ederdim.

Bir inceleme gezisinden dönüyorduk ki bizim işletmenin önünden geçiyorduk. Sayın valiye lütfederseniz bizim işletmeye uğrayıp taze yumurta alalım teklifi yaptım. Sayın vali bu teklife memnuniyetle dedi beni kırmadı. Sayın valiye sabah akşam gidip gelişlerimde çocukları arabama aldığımı bölgede bir okulun olması halinde bu yavruların daha yakın mesafedeki bir okula gidip gelmelerinin imkan dahilinde olacağını ifade ettiğimde, yoklukların, kıtlıkların yaşandığını Ecevit hükümetlerinin yatırımları frenlediğini, o nedenle buralara okulların yapımının mümkün olmadığını dile getirdiler

Sayın valiye; şu bahçıvan evini okul olarak versem lütfedip bir öğretmen tayini mümkün olabilir mi? sayın valim dediğimde, bu dağın başında kaç çocuk olacak ki öğretmen verelim cevabını getirdi. Sayın valim bu toprak damlı bahçıvan evinin okul olduğunu duysalar 50’den fazla çocuk bir okula kavuşma sevinci yaşar dedim.

O halde yarın buraya bir öğretmen veriyorum, sen de 50 çocuğu bul da görelim dedi. Sevinçten yüreğim kuşlar gibi çırpındı. Öğretmen görevlendirildi. Bahçıvan evimizin ara duvarları yılıp birleşik iki küçük sınıf yapıldı ve 90 çocuk bir çırpıda kaydını yaptırdı. İşte bu günkü Hanefi Aytekin İlköğretim Okulunun temeli böyle atıldı. Yıllar yılları kovaladı Hanefi Aytekin’in Ay’ından halkın bahçıvanlığının bahçesinden Aybahçe Mahallesi Doğdu. Bu gün Hanefi Aytekin İlköğretim Okulunda 1000 in üzerinde yavru canlar eğitim görüyor…

Gelin görün ki; bölgedeki nüfus patlaması ile mücavir alan dışındaki Aybahçe Mahallesi paralelinde Telafer ve Loras mahalleleri kuruldu. Eski Alakova Mahallesi de dahil bu dört mahallenin kent merkezine açılan kapısı bir hemzemin geçidi, yoğun trafikli Karaman Yolu ile kent merkezine bağladı. Yedi bin parselli Loras ve Telafer mahalleleri ve eski Alakova köyü ve çevresi yeni ana arter çevre yolu ile bir yandan Mersin Liman yolunu, bir diğer yandan Antalya Turistik yolunu kollektif hale getirdi. Yakın geçmişimizde yoğun trafikli Karaman Yolu iki yakasından geçiş yapan yüzlerce öğrenci ve velilerinden onlarcası, bu bölgede trafik kazasında can verdi. Son trafik kazasında kaybedilen yavrunun acısı bölge halkını galayana getirdi. Karaman Yolunu öğrenci ve veliler trafiğe kapattı. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in himmetleri ile söz konusu yere trafik ışıkları konarak kazaların önlenmesine çalışıldı.

Şimdilerde anılan yolda büyükşehir belediye çalışmaları var. Önde, Çumra, Karaman, arkada Meram-Karatay şehir merkezi. Sağda 25 metre genişliğinde yeni ana arter imar yolu, solda Karatay ilçemiz yerleşkelerine giren keza imar yolu olmak üzere bir dört yol kavşağına tüm çabalarımıza rağmen bir trafik göbeği ya da, sıradan dönüş refüş açılışı yapılmayıp, yavru canların yeniden ölümlerine zemin hazırlanmamalıdır.

Kara yolları. büyükşehir belediyemiz, Meram ve Karatay ilçe belediyelerimizin konunun ciddiyetine eğilmelerini özenle hatırlatır, yavru canlar ölmesin dilek ve temennilerimizi yenileriz…

> Yeni Meram >Yazarlar > YAVRU CANLAR ÖLMESİN …
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.