YAZARLAR

Londra’daki King College Hastanesi Yaşlanma Bilimi Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma neticesi vücudumuzun, bize hayatımızı kurtaracak tam 16 ipucu verdiğini belirtiyor.

1-Tırnaklar: Eğer hafif mavilik ya da morluk görürseniz bu bir kalp hastalığıyla karşı karşıya olduğunuz anlamına gelebilir. Tırnaklarınızın aşırı kalın ya da üstlerinde tümsekler olması da akciğer sorunlarıyla karşı karşıya olduğunuzu gösterebilir.
2. Nefeslerinizi sayın: Eğer dakikada 15 kez ve daha altında nefes alıp veriyorsanız sağlıklı ciğerleriniz vardır. Eğer 25 kez nefes alıp veriyorsanız sağlığınıza dikkat.
3. Gözler: Aynada gözlerinizden birine bakın. İris’in çevresinde beyaz bir daire varsa kolesterol seviyeniz yüksek anlamındadır. Bu kalp dertlerinin de en büyük habercisi.
4. Avuç içinize bakın: Avuç içlerinize dikkatle bakın. Eğer kırmızı ve lekelilerse karaciğerinizde problem var demek.
5. Hafıza kontrolü: Bir tepsinin üstüne rasgele on eşya koyun. Tepsiye sadece on saniye bakın. Kaç tanesini hatırlayabildiniz? Kuvvetli bir hafıza Alzheimer’le karşılaşma riskinizin daha az olacağı manasına geliyor.
6. Kas kontrolü: Sırtüstü yatın, bacaklarınız

düz olsun. Bir bacağınızı havaya kaldırın.

Bir kişinin ayağınıza bastırmasını isteyin. Eğer bacağınız yere düşüyorsa, kaslarınızda bir zayıflık olduğu anlamına geliyor.
7. Görünüş: Elmacık kemiğiniz üzerine bir cetvel yerleştirin. Sonra cetvelin üstüne bir kredi kartı yerleştirin kartı en rahat okuduğunuz uzaklığı ölçün. Ne kadar yakına gelirse gelsin kartı rahat okuyabiliyorsanız göz sağlığınızın iyi olduğu anlamına geliyor.
8. Tiroit misiniz: Kollarınızı yere paralel olarak tam karşınızda bir şeye uzanıyormuş gibi uzatın. Eğer elleriniz bu pozisyonda titriyorsa o zaman tiroit olma riskiniz çok.
9. Düz yürümek: Yere bir metre uzunluğunda bir çizgi çizin. Üzerinde rahat rahat yürüyebiliyorsanız, vücudunuzun koordinasyonu iyi işliyor demektir.
10. Doğum kilonuz: Annenize kaç kilo doğduğunuzu sorun. 3 kilonun altında doğmuşsanız kalp sorunu yaşayabilirsiniz
11. Beliniz kalın mı?: Vücut şekliniz elmaya benziyorsa, yani yağlarınız belinizin çevresinde toplanıyorsa, kalp sorunu yaşama riskiniz daha fazla.
12. Tuvalet sıklığı: Her 3 saatte bir tuvalete birden çok gitme ihtiyacı hissediyorsunuz? O zaman diyabet riskiniz var demektir.
13. Nabız kontrolü: Nabzınız ne kadar yavaş atıyorsa o kadar uzun yaşayacaksınız demektir. Yani nabzınız 70’in altındaysa sağlıklısınız anlamına geliyor.
14. Dişlerinizi fırçalayın: Eğer dişleriniz kanıyorsa, kalbiniz tehlikede demektir.
15. Parmak uzunluğu: İşaret ve yüzük parmakları aynı uzunlukta olan kişilerin kalp krizi geçirme riski daha fazla.
16. Ayak Bilekleri: Başparmağınızla ayak bileğinizin arka kısmına bastırın. O noktada çok fazla çukurluk oluşuyorsa, kalp, akciğer, böbrek sorunlarınız var demektir.

***

Haftanın Dörtlüğü;

Günde bir taşı binayı ömrümüzün, düştü yere,
Can yatar gafil binası oldu viran bihaber.
Dil bekası, Hak fenası istedi mülk-i tenim,
Bir devasız derde düştüm ah ki Lokman bihaber.

BİR DAMLA:

Orta yaşlı çiftin dünyalar güzeli iki kızı vardı ama gönülleri bir erkek çocuk arzuluyordu. Son bir deneme yapmaya karar verdiler. Kadın hamile kaldı. Doğum günü sağlıklı bir erkek bebeğin dünyaya geldiğini duyan baba neşeyle hastaneye koştu ama o güne kadar gördüğü en çirkin bebekle karşılaştı. Karısına sordu;

– Olanaklı değil, dünya güzeli iki melek kızdan sonra bebeğin babası ben olamam. Kızmayacağım, itiraf et, arkamdan bir işler çevirdin değil mi?
Kadın tatlı bir gülümseme ile yanıt verdi;

– Bu kez değil hayatım.

> Yeni Meram >Yazarlar > YAŞAMI KURTARACAK İPUÇLARI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.