YAZARLAR

127 Milyon olan Japon nüfusunda, kız çocukların yaşam beklentisi 86, erkek çocukların 80 yıldır. Kent Mink isimli Tennessee’li, 73 yaşında ve Roane Üniversitesi’nde tam zamanlı bir öğrencidir. Basketbol takımı ile çalışarak ilk maçını 52 yıl sonra oynama şansını elde etmiş ve King Üniversitesi ile olan bir maçta da, attığı basketlerle, takımının galibiyetini sağlamıştır. Ülkemizde de ”yaşam beklentisi” giderek yükselmektedir. Amerika’da 2006’dan beri Halk Eğitim Merkezleri yaşlıları cezbetmek için bir ”ikinci kariyer” programları sunmaktadır. HİMES 2001’de Yaşlıları; Genç Yaşlı ve İhtiyar Yaşlı olarak ikiye ayırdı. 65-75 arası olan genç yaşlıların genellikle sağlıkları iyi olup, maddi güvenceleri ile de bağımsız olarak yaşarlar, karı-koca olarak birlikte yaşama ihtimalleri de yüksektir. 75’den sonraki ihtiyar yaşlılar ise muhtemelen sağlık problemleri ve başkalarına bağımlılığı olanlardır. İhtiyar yaşlılarda 85 yaşı geçenlerin %67’si kadındır. Yaşlanma bedende kademeli olarak devam eden değişikliklere sebep olursa da, o güne gelene kadarki yaşam şartları ve genetik durum, bu değişiklikler üzerine etki yapmaktadır. İşitme ve görmede değişiklikler olabilir, ancak 75-80’ine kadar, kendisine göre yeterli cinsel aktivite gösterenler de vardır.

İleri yaşla gelen en yaygın kişilik değişmesi ”daha az maddiyatcı”, ”davranışlarda daha ılımlı ve düşünceli” olmaktır. Bu nedenle genç yaşlılar; İdare müdürlükleri, danışmanlık, müessese ya da marketlerde sorumlu müdürlük, son günlerin moda tabiri ile “ombudsman”lık gibi işlerde özellikle ”ikna kabiliyetleri de” yüksek olduğu için muvaffak olurlar. .

Toplumların bir medeniyet ya da insanlık ölçüsü de, yaşlı üyelerine verdiği değerdir. Japonya’nın ya da daha doğrusu Japon‘ların, geleneksel olan kültürü yaşlılara büyük önem verir. Şimdilerde kaybetmeye başladığımız eski Türk kültürü gibi…Yine Japonya’da yaşlıların milli gelirde pay artışları da asla çalışanların gerisine düşmemiştir. Emekli Japon’ları bu nedenle dünyanın her yerinde görebilirsiniz ve hala da bilgi ve görgülerini arttırmak, ülkelerine yeni bir fikir götürme çabasındadırlar. Bir çok Japon şirketinde ”genç yaşlılar” halen saygı görerek çalışmaktadırlar.

Genç yaşlılığınızı uzatmak için fırsatınız varsa çalışın bir sevdiğiniz işte. Sevgi dolu olun, aktif olun ve huzuru bulun. Böylece ihtiyar yaşlılığınız da mutlu geçsin. Son bir sözüm var benim gibi genç yaşlılara; Age is nothing, only a number .

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nızı candan kutlarım. 91 Yıllık Cumhuriyet çocuklarından bir kaç tane de olsa hala aramızda olanlar var. Olmasa da Cumhuriyet her 29 Ekim’lerde yeniden ve eskisinden çok daha güçlü doğar. Cumhuriyetimize sahip çıkmak ve onu ”vatanımızın bölünmez bütünlüğü ile birlikte” ilelebet koruma dileklerimle hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım.

> Yeni Meram >Yazarlar > Yaş ve yaşlılık üzerine
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.