YAZARLAR

“Mevlâ bizi affede, bayram o bayram olur

Cürmü hatalar gide, bayram o bayram olur.”

***

Yarın Kurban Bayramı!

Van ve çevresini vuran deprem ve terör nedeniyle bayrama buruk giriyoruz.

Kurban Bayramı bilgilerin ifade ettiği gibi “Allah’a yaklaşmak” için bir fırsattır.

Kur’an-ı Kerim’den esinlenerek Kurban Bayramı’nı bir tür Takvâ Bayramı olarak nitelemek de olanaklıdır.

Hac Suresi’nde, kesilen hayvanların eti ve kanının değil, bizden takvânın Allah’a erişebileceği” ifade edilmektedir.

Kurban Bayramı’nda fakir fukaranın tenceresinde et kaynamaktadır. Kurban Bayramı’nın değişik telaşları vardır. Kurban almakla başlayan telaş, kesime, etlerin parçalanması ve dağıtımına dek sürmektedir.

Nerede o eski bayramlar?”

Bu klasik söylem, özlemdir, nostaljidir, ama gerçektir. Her bayramın kendine özgü güzellikleri ve duyarlılıkları vardır. Geçmiş bayramlara duyulan özlem biraz da yaşlarla

bağlantılıdır. Örneğin, 6, 18, 35, 50, 60 ve yukarı yaşlardaki bayram algısının farklılık göstermesi doğaldır. Belki de yaşlanma algısının içgüdüsel olarak dışa vurumudur.

Kendimizi hep genç, hatta çocuk görüyoruz! Böyle bir psikoloji içine girince de eski bayramları arıyoruz.
Bir evlat yarım asrı devirse de annesine göre yine de çocuktur. Annelerin indinde, çocuklar hiç yaşlanmaz. Bütün bayramlar, çocuklar için daha renkli ve heyecanlıdır. Yeni giysi ve ayakkabılar, fenerler, şeker- lokumlar, bisikletler, balonlar, harçlıklar bayramların albenisi, heyecan süsleridir.

Bayramlarda, küsme incitme, kem söz ve aldatmaca yoktur. Yinelenen bir dilek vardır;

“Her gün, bayram olsa…

Başka kentlerden hemşeriler Konya’ya gelecek; mezarlar, müzeler ziyaretçilerle yine dolup taşacak. Bu bayramda tatilin kısa devre yapması, iç turizmi olumsuz etkileyecek.

Belki de hızlı tren aradaki farkı kapatacak.

Çocuklar harçlık biriktirmenin heyecanı içinde yarını iple çekerken, bayram alışverişleri de iş dünyasının yüzünü güldürüyor

Namazı için camiye, mescide gidecek daha sonra da kurban görevini yerine getireceğiz.

Ayakkabılarımız boyalı, yeni giysilerimizle bayram ziyaretine çıkacak, büyüklerimizin elini öpeceğiz. Bayram yemekleri türlü çeşit kaç gün öncesinden pişti, hazırlandı.

Gelişen olaylar bayramın boy aynasına da yansıyor. Kişi, kent, bölge, ülke ve dünya sorunlarından kendini soyutlayamıyor.

Van ve çevresini vuran deprem ve terör nedeniyle bayrama buruk giriyoruz.

Kimi olumsuzluklara karşın, bayram yine bayramdır. Bütün bayramlar, barış, kardeşlik, birlik, beraberlik ve mutluluk demektir. Bayramınızı kutluyorum!

Bayram gecesini, sevabını sırf Allah’tan bekleyerek ibadetle geçiren kişinin kalbi, bütün kalplerin öldüğü o günde ölmez!

Bayram, bineklere binenler için değil, hata ve isyanı bırakanlar içindir. Bayramlarınızı tekbirlerle süsleyiniz

İblis her bayram feryat eder. Şeytanlar etrafına toplanır ve ‘Ey efendimiz seni öfkelendiren nedir?’diye sorarlar. iblis şeytanlara; “Allah Teala bugün Muhammed ümmetinin günahlarını bağışladı. Gidin onları lezzetlere ve şehvetlere daldırarak oyalayın” der.

BİR DAMLA:


Kim bayram günü 300 kez “sübhanallahi ve bihamdihi” der ve bunu müslümanların ölülerine armağan ederse; her mü’minin kabrine 1000 nur girer ve o kişi vefat ettiği zaman Cenab-ı Hak kendisinin kabri içinde 1000 nur verir.

> Yeni Meram >Yazarlar > YARIN BAYRAMI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.