YAZARLAR

Kim bayram günü 300 kez ‘sübhanallahi ve bihamdihi’ der ve bunu Müslümanların ölülerine armağan ederse; her mü’minin kabrine 1000 nur girer ve o kişi vefat ettiği zaman Cenab-ı Hak kendisinin kabri içinde 1000 nur verir.
***
Yarın Kurban Bayram.

bayram demektir.

Bayramlar, günahların affedildiği günlerdir. Bayram, affa uğramaktır; günahlardan kurtulmaktır. Dahası inananların bayramı, günahlarının affedildiği gündür.

Kurban Bayramı, kimi bilgilerin de ifade ettiği gibi Allah’a yaklaşmak için fırsattır. Kurban Bayramını Takvâ Bayramı olarak nitelendirilmektedirler. Kur’an-ı Kerim’in Hac Suresi’nde, kesilen hayvanların eti ve kanının değil, “bizden takvâ”nın Allah’a erişebileceği” ifade edilmektedir.

Bayram af günüdür, barış günüdür
Bayramlar rahmete giriş günüdür
Bayram, Hak menzile varış günüdür.

Hz. İmâm-ı Şâfiî’nin öğrenicisi anlattı;
“Bir bayram günü İmâm-ı Şâfiî hazretleri ile berâber mescitten çıktık. Bir sorun hakkında sohbet ediyorlardı. Evlerinin kapısına gelince, bir hizmetçi kendisine bir kese altın getirip, efendisinin selâmı olduğunu ve bunu kabul buyurmasını rica etti.

Hz. İmâm-ı Şâfiî keseyi kabûl etti. Biraz sonra biri gelip şöyle konuştu;
– Bu gece bir çocuğum oldu ama ihtiyaçlarını giderecek param yok. Sizden Allah rızası için biraz para istiyorum

Hz. İmâm-ı Şafiî keseyi açmadan, olduğu gibi o kişiye verdi. Oysa biliyordum ki, kendisinin de hiç parası yoktu.”
Hz. Eşrefoğlu Rûmî diyor ki;
“Akıllılar dünyâda şu üç şeyle meşgul olurlar. Böylece onlar, herkesin üzüldüğü gün, bayram ederler;
1-Dünyâ seni terk etmeden sen dünyâyı terk edesin.
2-Her şeyden kurtulasın.
3-Rabbinle buluşmadan, Rabbin senden râzı olsun.”

Hz. Ali’ye sormuşlar:

“Bayram nedir?”

Yanıt vermiş;

“Günahsız geçen her gündür.”

Kuşkusuz günahsız geçen her gün nitelik bağlamında bayramdır; bunun dışında dinsel ve geleneksel açıdan Ramazan ve Kurban olmak üzere iki bayramımız daha var. Duygularımızın tavan yaptığı iki bayram’dan yarın Kurban Bayramının mutluluğunu yaşıyoruz. Sabah her bayramda olduğu gibi, yine yeni giysiler içinde ziyaretler birbirini izleyecek. Başka kentlerden hemşeriler gelecek. Mezarlıklar, Mevlana Müzesi ziyaretçilerle dolup taşacak. Klasik Bayram iletilerinde de değişiklik gözlenmedi.Yaşanan iç ve dış olaylardan birlik ve beraberlik kavramları daha güçlü seslendiriliyor.

Otogar dolu; trenlerde yer yok Bayram, aynı kart postal fotoğraf karesi içinde gülümsüyor. Trafik kazalarına karşı sürücülerin dikkati çekilirken, yol güvenliği de ön plana çıkıyor

Çocuklar harçlık biriktirmenin heyecanı içinde Bayramı iple çekti, alış-verişlerde de canlılık yaşanıyor Yeni giysiler ve boyalı ayakkabılarla ziyaretler boyup sürüp gidecek.

Hüznü, kederi, acıyı, yolların kan gölüne dönüşmesini, yoksulluğu ve yolsuzluğu bir kenara bırakarak, Ramazan bayramı nı şiirsel bir duygu ve sevecenlikle yaşayalım.

Bayram sabahları Avlar İmami’nin dizeleri, gelip yüreğimin tam ortasına bağdaş kuruyor;

■ Mevlâ bizi affede, bayram o bayram olur

Cürm ü hatalar gide, bayram o bayram olur.”

Kurban Bayramınız kutlu olsun…

BİR DAMLA:

Bayram gecesini, sevabını sırf Allah’tan bekleyerek ibadetle geçiren kişinin kalbi, bütün kalplerin öldüğü o günde ölmez!”

> Yeni Meram >Yazarlar > YARIN BAYRAM…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.