Torku Jelifest

Yalçın Akdoğan: HDP sıkıştı

  • Giriş Tarihi: 5.11.2015 21:15
  • Güncelleme Tarihi: 21:15
Yalçın Akdoğan: HDP sıkıştı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP'nin sıkıştığını, örgütün sürekli yanlışlar yaptığını ifade etti.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP’nin sıkıştığını, örgütün sürekli yanlışlar yaptığını ifade ederek, “Üzerindeki baskıyı azaltmak için ‘Görüşme var’ gibi birtakım yalanlarla bunu telafi etmeye çalışıyorlar. Böyle bir şey söz konusu değil. Bunlar büyük bir hayal kırıklığı oluşturdular” diye konuştu.

Akdoğan, HaberTürk’te katıldığı programda, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

“AK Parti’nin seçimdeki sonucu, topluma kaygı ve tedirginlik vererek aldığı” iddialarının hatırlatılması üzerine Akdoğan, bu yakıştırmanın doğru olmadığını söyledi. Akdoğan, AK Parti’nin başarısının millete karşı sorumlu tutumundan kaynaklandığını, bunun bir kurgu olmadığını, partinin bu süreci doğru yönettiğini kaydetti.

Hem 1 Kasım hem de 7 Haziran’ı birlikte analiz ettiklerini belirten Akdoğan, AK Parti’nin başarısının 7 Haziran’da seçmenin mesajını doğru algılamasına, bunun gereklerini yaptığına dair de seçmende güven oluşmasına bağlı olduğunu vurguladı.

Yüzde 41 oy aldıklarında da yüzde 50 oy aldıklarında da kendilerini sorguladıklarını dile getiren Akdoğan, bütün muhalefet partilerinin de bunu yapması gerektiğini dile getirdi.

Seçim sonuçları sonrasında bazı çevrelerin “AK Parti, 7 Haziran’da ‘başkanlık’ dedi sonuç ortada, 1 Kasım’da demedi, yüzde 50’ye yakın oy aldı. Ancak daha ikinci gününde birdenbire kamuoyuna başkanlık paketiyle çıktı” şeklindeki eleştirilerine ilişkin görüşü sorulan Akdoğan, AK Parti’nin bu konudaki duruşunun belli olduğunu söyledi.

Seçim sonrasında hemen gündem saptırma çabası görüldüğüne işaret eden Akdoğan, şunları kaydetti:

“Belli yayın grupları özellikle bunu çok fazla köpürterek ve gündeme taşıyarak sanki ‘AK Parti yeni bir yola girdi’ gibi bir şeyin içerisine girdi. Yeni anayasa konusunda da ne kadar kararlı olduğumuzu söylüyoruz, başkanlık sorulduğunda onun parçası olan bir konu olduğunu söylüyoruz. Pazartesi günü parti sözcümüze, hükümet sözcümüze, bana sorulduğunda, aynı şeyi söyledik. Bu bizim özellikle gündem oluşturmak için yaptığımız bir şey değil. Ama o kısım büyütülerek ‘AK Parti 1 Kasım’dan önce bunu demiyordu. Şimdi böyle bir gündem oluşturmaya çalışıyor’ gibi bir algı operasyonu yapıldı. Bu biraz da AK Parti’nin seçim başarısına gölge düşürmek maksatlı.”

AK Parti’nin seçim beyannamesinde reform, vaat ve projelerin bulunduğunu anımsatan Akdoğan, öncelikle kısa vadede bunları nasıl gerçekleştireceklerinin çalışmasını yaptıklarını anlattı.

“O kendi bağlamında ve takviminde yürüyecek”
Akdoğan, “yeni anayasaya” ilişkin soru üzerine, “Diğer siyasi partilerle uzlaşı arayışıyla gerçekleşecek bir mesele. Burada bizim kararlılığımız belli. Sayın Başbakanımızın ortaya koyduğu irade belli. O kendi bağlamında ve takviminde yürüyecek” dedi.

“Çözüm Süreci’ne” ilişkin soruya ise Akdoğan, “Öncelikle ‘Filmini çekerler’ sözü biraz çarpıtılarak, ajite edilerek ve negatif şekilde kullanıldı. Bu 8 Haziran’da bir şahsın yorumuna atfen bana soruldu. Ben de ‘Bakın tek başına iktidar bu süreçlerin başarıya ulaşması için önemli. Bu sürecin sahibi biziz, biz ne kadar güçlü olursak bu süreç de bir yere varabilir. Şimdi o konuşanlar, bunu tek başına yapamıyorlar. Onların uzmanlık alanı film çekmek, anca bunun filmini çekerler’ dedim. Yoksa ‘Bundan sonra bu süreçler yapılamaz, kimse yapamaz’ anlamında kullanılan bir cümle değil” cevabını verdi.

Hükümetin sürece yönelik çaba gösterdiğini vurgulayan Akdoğan, örgütün bunu sabote ettiğini bildirdi. 7 Haziran’dan sonra da gerçekleşen terör hadiselerinin meseleyi tamamen başka bir noktaya getirdiğini belirten Akdoğan, şöyle devam etti:

“Çünkü örgüt, ‘Çözüm mözüm bunlarla uğraşacak halim yok. Ben silahla amacıma ulaşmak istiyorum’ dedi. Şu anda devam eden mesele, hükümetin ne yapmak istediğinden ziyade, örgütün girdiği yol ve yapmaya çalıştığı birtakım şeyler. Bunların boşa çıkarılması önem taşıyor. Hepsi akamete uğratıldı. Terörle mücadele bu bağlamda büyük önem taşıyor. ‘Milli birlik, kardeşlik süreci’ dediğimiz şey bu işin zaten temeli ve ruhu. Bu bir sosyal restorasyon. Türkiye’nin bütünleşmesi, toplumsal kaynaşma, demokratikleşmeyle birlikte toplumsal kesimlerin sorunlarının azaltılması. Bu milli birlik ve kardeşlik sürecidir. Bu bağlamda, biz bundan geri adım atmış değiliz. Vatandaşımızı kucaklamaya, reformlar yapmaya, hizmet etmeye, yatırım yapmaya devam ediyoruz. Ama ortada elinde silah olan bir örgüt var. Açık terör eylemleriyle bir yere varmaya çalışıyor. Buna karşı da kararlı bir şekilde bu mücadelenin devam etmesi büyük önem taşıyor.”

SAYFA 1 2


> Yeni Meram >Politika > Yalçın Akdoğan: HDP sıkıştı
HABER YORUMLARI