Ruşeym Torku

Yaban Koyunları Kamera İle İzlenecek

  • Giriş Tarihi: 2.07.2013 15:32
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Yaban Koyunları Kamera İle İzlenecek

Konya İl Genel Meclisi, Bozdağ Yaban Koyunu üretme alanına “Kamera İzleme Sistemi” kurulması konusunda çalışma başlattı.

Why Note!?

İl Genel Meclisi Temmuz ayı toplantısı ikinci oturumu, Meclis Başkanı Ali Selvi başkanlığında toplandı. Açılış ve yoklamanın ardından gündem maddelerine geçildi. Gündem maddelerinden; Bozdağ yaban koyunu üretme alanına “Kamera İzleme Sistemi” kurulması ile ilgili makamdan gelen evrak mecliste kabul edilerek, Turizm ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Konuyla ilgili araştırma yapacak olan komisyonların hazırlayacağı raporlar mecliste müzakere edilerek karara bağlanacak.
Turizmin her zaman önemli bir gelir kaynağı olduğunu belirten İl Genel Meclisi Başkanı Ali Selvi, “Yaban Koyunlarının bulunduğu alana ‘Kamera İzleme Sistemi” kurulması Valilik makamından Meclise havale edilen bir konu. Dünya’da nesli tükenmekte olan ve Bazdağ’da yaşamlarını sürdüren yaban koyunlarının turizme kazandırılması son derece önemli. Kamera izleme sistemiyle hem kaçak avlanmanın önüne geçilecek hem de yaban koyunlarının üreme sistemi takip edilecek. Özel İdaremizin 2013 yılı bütçesinden mamul mal alımları tertibinde bulunan 497 bin 884 TL ödeneğin bu maksatla kullanılması talebi var. Konuyu turizm ve bütçe komisyonuna havale ettik. Komisyonlar, konuyu yerinde inceleyerek rapor hazırlayacaklar. Bu raporlar doğrultusunda konuyu meclisimizde müzakere edeceğiz. İnşallah hayırlı bir sonuç çıkar ve bu bölgeyi turizme kazandırmamızda İl Genel Meclisimizin de katkısı olur” dedi.
Daha sonra İl Afet ve Acil Durum Komisyonu Emirgazi, Ereğli, Halkapınar ve Karapınar ilçelerinde gerçekleştirilen doğal afet ile ilgili raporunu okudu. Raporda özellikle son günlerde göl, dere ve kanal gibi su alanlarında meydana gelen boğulmalara karşı ilgili kurumlar ile yapılan görüşmeler ve alınması gereken önemlere dikkat çekti. Komisyon başkanı Faruk Koç, göl, dere ve kanalların etrafının tellerle çevrilmesini önerdi.
Meclis Temmuz ayı üçüncü oturumunun Çarşamba günü saat 10.00’da devam edeceği ifade edildi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Yaban Koyunları Kamera İle İzlenecek
HABER YORUMLARI