YAZARLAR

Fransa, yine Fransız kaldı. Senato da Ulusal Meclis’in kararını onayladı. Böylece Senato ve Ulusal Meclis Sarkozy’i aşamadı. Türk-Fransız Dostluğu büyük ve derin yara aldı. Fransa’nın insan hakları ve hukukun üstünlüğüne dönük yapısının inandırıcı olduğu konusunda derin kuşkular uyandı.

Bu yanlış tutumunun ortaçağ karanlığına davetiye niteliği taşıdığı kanısı da giderek yaygınlaşıyor. Sözde Ermeni soykırımı aldatmacası Demokles’in kılıcı örneği iki de bir sallanıp dururken aynı zamanda temcit pilavı gibi ısıtılıp gündeme getiriliyor.

Tehcire şaşı bakan sadece Fransa değil. Ermeni diasporası, lobisi ve yandaşlarının çalışmalarıyla kimi kurum, eyalet ve ülkeler aynı doğrultuda kararlar aldı, alıyorlar.

fiilinden türemiştir. Sözcük anlamı yer değiştirme demektir.)

Tehciri Soykırım kabul etmeyen ülkelerin sayısı bir elin beş parmağı kadar az;

Azerbaycan, Bulgaristan, Danimarka İsrail Türkiye, Birleşik Krallık

Soykırımını kabul eden kuruluşlar;

BM Ayrımcılığın Önlenmesi ve Azınlıkların Korunması Alt Komisyonu , Avrupa Konseyi ve Parlamentosu, Dünya Kiliseler Konseyi İnsan Hakları Derneği, YMCA Avrupa Birliği, Permanent Peoples Tribunal.

Soykırımı kabul eden ülkeler;

Arjantin, Ermenistan, Belçika, Kanada , Şili, Güney Kıbrıs Cumhuriyeti, Fransa , Yunanistan, İtalya, Litvanya, Hollanda, Polonya, Rusya, Slovakya, Uruguay , İsveç,

İsviçre, Vatikan ve Venezuela’dır.

Bu ülkelerinin dışında pek çok eyalet tehciri soykırım olarak tanımlamaktadır. Örneğin, ABD’de 41 eyalet Ermeni Soykırımı’nın olduğunu kabul ediyorlar;

Alaska, Arizona, Arkansas, Kaliforniya,

Colorado , Connecticut, Delaware, Florida

Georgia, Güney Karolina, Idaho, Illinois

Kansas, Kentucky, Kuzey Dakota, Kuzey Karolina, Louisiana, Maine, Maryland,

Massachusetts, Michigan, Minnesota, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, New Mexico, New York, Ohio, Oklahoma, Oregon, Rhode Island, Pensilvanya, Tennessee, Utah, Vaşington, Vermont, Virjinya ve Wisconsin.

Birleşik Krallığı’nın parçası olmasına karşın, Galler de soykırımdan yana tavır koymuşlardır. Bask Parlamentosu soykırım olarak tanımlayan deklarasyon yayınlarken 23 Kasım 2007’de Mercosur Parlamentosu aynı doğrultuda karar almıştır. Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaleti de aynı görüşü paylaşanlar arasında yer almıştır.

Dünya tarihinde dönüm noktası oluşturan Fransız İhtilâli’ni gerçekleştirenlerin, İnsan ve Vatandaşlık Hakları Bildirisi’ni ilân edenlerin, Aydınlanma Çağı’nı başlatanların torunları şimdi Sarkozy hokkabazlığına alet olarak özgür düşünceye kelepçe ve pranga vurmaktadırlar. Bu Çağdışı yaklaşımlardan Fransız düşünürlerinin kemikleri sızlıyordur. En çok da “Sizin fikrinize karşıyım ama fikrinizi savunabilmeniz için yaşamımı feda etmeye hazırım” diyen Voltaire’in.

BİR DAMLA:
ŞİMDİ YAPTIRIM ZAMANI!

Uygulanacak yaptırımlardan satırbaşları;

– Uluslararası hukuki yollar aranacak.
– Yaptırımlar geçici değil kalıcı olacak
– İlk kararda kısa süreliğine geri çekilen Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi’nin bu kez kalıcı olarak daha uzun süre geri çekilmesi.
– İsrail’de olduğu gibi diplomatik ilişkilerin en az seviyeye indirilmesi.
– Kamu ihalelerine Fransız firmalarının kesinlikle alınmaması.
– Türkiye’nin Fransa’daki askeri ateşesinin geri çekilmesi. Fransa’nın Ankara’daki askeri ateşesinin akreditasyonunun iptal edilmesi.
– Türk hava sahasının Fransız askeri uçaklarına kapatılması.
– Türk kara sularının Fransız askeri gemilerine kapatılması.

> Yeni Meram >Yazarlar > VOLTAİRE’NIN KEMİKLERİ SIZLIYOR YA DA FRANSA, FRANSIZ KALDI!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.