YAZARLAR

Toplum üzerinde gecemizi gündüzümüzü her anlamda etkileyen ve hayatımızın büyük bir bölümünü meşgul eden koronavirüs ülkemizde her geçen gün varlığını arttırırken alınan önlemler ve mücadeleler virüs ile savaşı çetin bir hale getiriyor.
Her gün farklı ve radikal önlemler alınarak uygulanırken virüsün de şiddetini arttırması ister istemez toplum üzerinde endişe oluşturuyor.
Ancak başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere uzmanların uyarıları ve yapılması gerekenler her platformda söyleniyor, gösteriliyor, uygulanması konusunda ısrarla altı çiziliyor.
Son olarak 65 yaş ve üzeri için sokağa çıkma yasağı getirilirken bu yasağa uyulması için de yerel yönetimlerce oluşturulan farklı yöntemler takdir topluyor.
Bireysel olarak alınan önlemlerin yanı sıra virüsün olası bulaşma ihtimali bulunan sektörler de bir bir kapatılarak önlemlere ekleniyor. Hafta sonu berber ve kuaförler de alınan karar gereği faaliyetlerine geçici bir süre ara verdi.
Ancak burada berberlerin beklentisi hiç şüphesiz ay sonu gelen kira, elektrik, su, doğal gaz vs gibi faturaların nasıl ödeneceği konusu. Bu anlamda destek bekleyen berber ve kuaför esnafı aksi durumda oldukça zor günler yaşayacaktır.
Bunun yanı sıra benim anlamadığım bir konu da dün resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren karar oldu.
Karar aynen şöyle: “ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında, nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere, yurt genelinde yürütülmekte olan tüm icra ve iflas takipleri 30 Nisan tarihine kadar durduruldu. Ayrıca bu çerçevede taraf ve takip işlemlerinin yapılmamasına, yeni icra ve iflas takip taleplerinin alınmamasına ve ihtiyati haciz kararlarının icra ve infaz edilmemesine karar verildi. “
Çok güzel ve desteklenecek bir karar olmuş ancak özellikle altını çizdiğim bölüm aklıma takılan bölümdür. Yani nafaka ödeyen bir kişi işten çıkartılmış olsa veya zarar ederek dükkanını kapamış olsa bile nafakayı ödemek zorunda, doğru mu?
Peki bu şahıs işten çıkartılınca işveren “Nafaka ödemen var, sen işten çıkma” mı diyor veya devlet olarak ona “Sen çalışmıyorsun veya zarar ettin. Şu yardımı al nafakanı öde” mi diyor ?
İşte benim anlamadığım bölüm burası. Yani bir iyileşme veya erteleme geliyorsa bunun eşit olması gerekiyor.
Tamam, önlemler alalım, destek olalım, bu mücadeleyi hep birlikte gösterip bu virüs belasından kurtulup sağlıklı hayatı hep birlikte yaşayalım. Ancak bunu yaparken ihmalden uzak olmaya da dikkat edelim.
Ben bu süreçte bu altını çizdiğim bölümün atlandığını veya gözden kaçırıldığını düşünmek istiyorum. Ve umuyorum ki bu ve buna benzer yanlışlıklar da giderilecektir. Böylesi topyekûn mücadele zamanlarında “ayrı-gayrı” hareketler destek değil, zarar verir.
Yani bizim ülke olarak yapmamız gereken, iyiliği güzelliği arttırıp kötülüğü çirkinliği ortadan kaldırmak veya azaltmaktır. Bu nedenle devlet olarak millet olarak hep birlikte iyiliğimizi kötülüğü yenmek için kullanıp mücadelemizde ortak noktada buluşmamız gerekiyor. Böyle olursa eminim ki başarımız kaçınılmaz olacaktır.
***
Yazımın son bölümünde ise sağlık çalışanlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Sağlık çalışanı eşi olan birisi olarak cefalarını, vefalarını birebir yaşayan birisi olarak ben biliyorum. Bizler vatandaş olarak bireysel olarak riske karşı kendimizi çeşitli yöntemlerle korurken sağlık çalışanlarımızın muhatap olduğu risk hiç şüphesiz son aşamadadır. Onun için sağlık çalışanlarımızın bu süreçte daha çok desteklenmesi gerekiyor.
Bildiğiniz üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın TBMM’de milletvekillerine alkışlatması üzerine sağlık çalışanlarının alkışlanması yurt genelinde kitlesel etkinliğe dönüştü. Sosyal medya üzerinden geniş kitlelere ulaşan etkinlik, 3 gün boyunca sürdü ve tüm yurtta vatandaşlar evlerinin pencere ve balkonlarından sağlık çalışanlarını dakikalarca alkışladı. Ben de balkonun yanı sıra buradan başta sağlık çalışanı eşim olmak üzere cefakarca ve vefakarca görev yapan tüm sağlık çalışanlarımızı alkışlıyor, yürekten teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, Allah gücünüze güç katsın..

> Yeni Meram >Yazarlar > Virüsle mücadelede ihmal olmasın
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.