YAZARLAR

Şimdi gündemde yeni alkol düzenlemesi var. Konuya ilişkin, Meclisten çıkan yasa tartışmalara yol açarken, Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’ndaki konuşmasıyla yeni bir boyut kazandı. Başbakan Erdoğan, bu konuşmasında alkolü yasaklamadıklarını Anayasa’nın 58. maddesinin gereğini yerine getirdiklerine vurgu yaparak dedi ki;

“Bir devlet, gençliğini ve insanını kötü alışkanlıklardan koruyacak. Dünyanın her yerinde, Amerika’da Batı’da bu uygulamalar var. İçebileceğiniz yerler belli. Gece gündüz içen kafa kıyak dolaşan nesil istemiyoruz .”

Alkol ve tütün mamulleri kullanmam. İçen içer. içmeyen içmez. Herkesin zararı, keyfi,

sevabı ve günahı özelidir, kendisine aittir. Olaya başka açıdan yaklaşmak ve sözü Padişah IV. Murad’a getirmek istiyorum.

Ünlü tarihçimiz Prof. Dr. İlber Ortaylı,

17. Osmanlı Padişahı, 96. İslam halifesi IV.Murad’ için “17. yüzyılın en büyük mareşali” nitelemesi yaparken, ölümünü de “büyük kayıp” olarak değerlendirmektedir.

Mustafa’nın padişahlık yapamayacağı anlaşılınca Kemankeş Ali Paşa önderliğinde tahta 12 yaşında Sultan IV. Murat geçirildi. Padişahlığına kadar geçen süreçte kendisi kafeste bekletilmiştir. Saray’daki annesi Kösem Sultan Topkapı Sarayı’na getirilerek oğlunu cülus törenine hazırlamıştır;

VI. Murat 10 Eylül 1623’te Eyüp Sultan’da Mahmut Hüdai’nin elinden kılıç kuşanmıştır. Tahta geçtikten sonra hızlı bir eğitime tabi tutuldu. Genç padişah aldığı eğitime olumlu tepkiler verecek ve ileride sahip olduğu entellektüel birikimle kendinden söz ettirecektir. Bu süre içerisinde padişah adına annesi Kösem Sultan “saltanat naibesi” adıyla devleti yönetmiş böylece Osmanlı tarihinde bir ilk yaşanmıştır.

IV. Murat Osmanlı sultanları arasında fiziksel kuvvetiyle ünlüdür. İriyarı olan padişah erken yaşlardan beri güreşe, cirite, biniciliğe ve ağırlık kaldırmaya ilgi duymuş, ergenlik döneminde hızla gelişmiş özellikle çalıştığı ağırlıkların etkisiyle de ömrü boyunca eklem ve kas ağrıları çekmiştir.

IV. Murat’ın bir askeri atıyla beraber ikiye bölmesi, yola devrilen yüzlerce kiloluk ağaçları tek başına kaldırıp atması, kale kapılarını koçbaşıyla kırması, güreşte yenilmezliği bunlardan bir kaçıdır. Padişahın tek kolla 60 kiloluk gürzleri, 50 kiloluk yayları ustalıkla kullandığı, sinirlendiği zaman devlet adamlarını kuşaklarından tutup kaldırdığı, Revan seferinde top güllelerini tek başına topa sürdüğü, İran’dan gelen ve kırılmaz olarak takdim edilen yayı kimsenin kıramaması üzerine 2 kez kırdığı söylenir.

IV. Murat, rüşvet ve iltiması azalttı; alkol , tütün ve kahveyi yasakladı. Nedeni 1631’de İstanbul’da sarhoş yeniçeriler tarafından büyük bir yangın çıkarılmasıdır. Meyhane ve kahvelerin isyancıların toplanma alanına dönüşmesi de yasak kararını etkilemiştir.

Yasak, kaybolan devlet otoritesinin de bir tür yeniden kurmanın göstergesi sayılacaktı. Padişah yasağa ne denli uyulduğuna ilişkin otoritesini ölçmek için katı önlemler aldı; uymayanların öldürülmesini emretti. Kimi geceler tebdîl-i kıyafet ile sokaklarda denetimlerde bulunurdu. Bir çok meyhaneye gece baskınlar yapar, yasağa uymayanlara ağır cezalar verirdi.

Padişahın üstün ve kutsal bir figür olarak Topkapı Sarayı’nda bulunmasına alışık İstanbullular halk arasına karışan, doğrudan gücünü sergileyen VI. Murat’a bu yüzden farklı bir gözle bakmıştır;

“Sultanın ölünceye kadar sürdüğü bu uygulaması sonucu hiç bir padişaha karşı üretilmeyen efsane ve menkıbelere neden olmuştur. VI Murat’ın kültürümüzde zengin konumu onun özlenen otoriter bir padişah figürünün sonucu olarak yorumlanmıştır.”

Döneminde Nef’i , Hezarfen Ahmet Çelebi , Lagari Hasan Çelebi , Bekri Mustafa , Evliya Çelebi , ŞeyhYahya gibi kişiler yaşamıştır.

Yinelersek, Alkol ve tütün mamulleri kullanmam; içen içer; içmeyen içmez. Herkesin zararı, keyfi, sevabı ve günahı kendi özelidir, kendisine aittir.

BİR DAMLA:

■ İçki bütün kötülüklerin anasıdır.

> Yeni Meram >Yazarlar > VI MURAT VE ALKOL
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.