YAZARLAR

■ Kısmetinde ne varsa kaşığına o çıkar.

***
Kısmetse olur, değilse olmaz. Alnınıza yazılan Çin’de de olsanız gelir sizi bulur.

Kısmetten öte yol yoktur: Tüm çabalarımıza karşın nasibimizin ötesine gidemeyiz. Elde edeceklerimiz nasibimiz kadardır. Allah takdir ettiyse kimse engel olamaz, etmediyse kimse veremez. Bu inanç, insana güven ve güç verir.

Sultan Mahmut kıyafet değiştirip dolaşırken kahvehaneye girmiş Herkes bir şeyler istiyor;

Tıkandı Baba, çay getir, kahve getir!

Sultan Mahmut’un dikkatini çekmiş;
– Anlat bakalım, Tıkandı Baba konusunu?
– Uzun mesele evlat!
– Anlat Baba anlat! Merak ettim de.

Tıkandı baba da başlamış anlatmaya;
Gece düşümde birçok insan gördüm tümünün bir çeşmesi vardı, hepsi de akıyordu. Bir çomak aldım ve oluğu açmaya çalıştım. Uğraşırken çomak kırıldı, akan su damlamaya başladı. İçimden “Onlarınki kadar akmasa da olur, yeter ki eskisi kadar aksın” dedim, bu kez oluk tamamen tıkandı, hiç akmamaya başladı. Yine açmak için uğraşırken bir zat göründü ve: “Tıkandı Baba, tıkandı. Uğraşma artık”, dedi. O gün bu gün adım “Tıkandı Baba”ya çıktı hangi işe elimi attıysam olmadı. Şimdi de burada çaycılık yapıp geçinmeye çalışıyoruz.
Sultan Mahmut, çayını içip dışarı çıkmış ve adamlarına emir vermiş;
“Her gün bir tepsi baklava getireceksiniz. Her dilimin altında bir altın koyacak ve bir ay boyunca buna devam edeceksiniz!”

Sultan Mahmut’un adamları ertesi akşam bir tepsi baklavayı getirmişler. Tıkandı Baba,
“Uzun süredir tatlı yiyememiştik. Ağız tadıyla yiyelim” diye içinden geçirmiş ve tepsiyi alıp evin yolunu tutmuş. Giderken “Bu baklavayı satayım ihtiyaçlarını gidereyim” demiş, işlek bir yol kenarına geçip başlamış bağırmaya;

Taze baklava, güzel baklava!

Oradan geçen biri baklavaları beğenmiş. Anlaşmışlar Tıkandı Baba baklavayı satıp elde ettiği para ile evin ihtiyaçlarının bir kısmını karşılamış. O adam baklavayı alıp eve gitmiş. Bir dilim baklava almış yerken ağzına bir şey gelmiş. Bakmış ki altın. Diğer dilim, diğer dilim her dilimin altında altın çıkmış. Ertesi akşam aynı yere gelip beklemeye başlamış. Sultanın adamları yine bir tepsi baklavayı getirmişler. Tıkandı Baba baklavayı satıp evin ihtiyaçlarını karşılamak için aynı yere gitmiş.
Adam bozuntuya vermeden “Baba baklavan güzeldi. Biraz indirim yaparsan her akşam alırım” demiş, anlaşmışlar.. Tıkandı Baba’ya her akşam baklavalar gelmiş ve adam da her akşam Tıkandı Baba’dan baklavaları satın almış. Bir ay geçince Sultan Mahmut “Bizim Tıkandı Baba’ya bir bakalım” deyip yanına gitmiş. Bu kez padişah kıyafetleri ile içeri girmiş. Tıkandı baba eskisi gibi darmadağın;
– Sana baklavalar gelmedi mi?”
– Geldi sultanım!
Peki ne yaptın sen o kadar baklavayı?
– Efendim satıp evin ihtiyaçlarını giderdim!
“Anlaşıldı, hadi benimle gel” deyip almış ve onu devletin hazine odasına götürmüş;
“Baba küreği al ve hazinenin içine daldır küreğine ne kadar gelirse hepsi senindir”

Tıkandı Baba, heyecandan küreği hazineye tersten daldırıp çıkarmış, bir tane altın küreğin ucunda, düştü düşecek. Sultan demiş ki;
“ Senin buradan da nasibin yok. Askerlerle beraber git onlar sana ne yapacağını anlatırlar”
Askerlerine emir vermiş; “ Üsküdar’ın en güzel yerine götürün, bir tane taş beğensin. O taşı ne kadar uzağa atarsa o mesafe arası kadar altın verin” Üsküdar’a götürmüşler ve “ Hele şuradan taş beğen bakalım; “Niçin?” demiş. “ Beğen bakalım” sonrası gelir.” Şu yamuk, bu küçük, deyip kocaman kayayı beğenip almış; e
“Ne olacak şimdi?”
“Bu taşı atacaksın ne kadar uzağa giderse o mesafe arasını padişahımız sana bağışladı”
Taşı kaldırmış tam atacakken elinden kayıp başına düşmüş; oracıkta ölmüş. Askerler bu durumu Padişah’a haber vermişler. O zaman Sultan Mahmut o ünlü sözünü söylemiş:
“Vermeyince Mâbud, neylesin sultan Mahmut!”
Eskilerin deyimiyle netice-i kelam; olursa olur, olmazsa olmaz. Buna biz yazgı diyoruz.

Bir damla:
■ Ağılda oğlak doğsa, ovada otu biter:

> Yeni Meram >Yazarlar > VERMEYİNCE MABUT
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.