YAZARLAR

Vergi Haftası ile ilgili yazımı üç hafta önce yayımlayacaktım ancak Ulaştırma Bakanı’nın ziyareti ve Recep Konuk’ u ziyaretimiz güncel olduğu için “Vergisini Ödeyen İncitilmemeli” başlıklı yazımı bu hafta yayımlıyorum.

Ülkemizde her yıl 27 Şubat ile 04 Mart tarihleri arası Vergi haftası olarak kutlanıyor. Maliye yetkilileri bu hafta içinde çeşitli ziyaretler ve etkinliklerle toplumun tüm kesimine vergi vermenin önemini anlatmaya çalışıyor.

Ancak asıl olan vergi ödeme bilincinin yılın bir haftasında değil de senenin bütün günlerinde toplumun her kesimine anlatabilmektir.

Tüm yurtta olduğu gibi Seydişehir’de de Vergi Haftası kutlamaları Vergi Dairesi Müdürü Ömer Yılmaz’ın Atatürk anıtına çelenk koyması ile başladı. Törene, Vergi dairesi çalışanları, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, muhasebeciler ve vatandaşlar katıldı.

Bir hafta içinde Vergi Dairesi Müdürü Ömer Yılmaz, Müdür Yardımcısı Mehmet Güner ile birlikte başta kaymakam ve belediye başkanı olmak üzere sivil toplum kuruluşlarını, ilk ve ortaöğretim okulları, ayrıca en çok vergi ödeyen mükellefleri ziyaret etti.

Vergi Dairesi Müdürü Ömer Yılmaz ziyaretler sırasında “Verginin, ülkemiz kalkınmasındaki önemi ve ekonominin büyümesindeki rolünün toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının kamuoyuna kazandırılması amacıyla her yıl geleneksel olarak kutlanan vergi haftasının 23’üncüsü bu yıl 27 Şubat – 04 Mart 2012 tarihleri arasında kutlandığını,

Ayrıca geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızda sağlıklı bir vergi bilinci oluşturmak amacıyla ilköğretim ve orta öğretim okulları ziyaret edilerek öğrencileri vergi konusunda bilgilendirme amaçlı konuşmalar yapıldığını belirterek,

Gerçek kazançlarını beyan eden ve vergilerini ödeyen mükelleflere ve yaptıkları harcamalarda belgelerini alarak, kayıt dışı ekonomiye destek olmayan ve sorumluluk bilinci içerisinde hareket eden Seydişehir Halkına teşekkür eder saygılarımı sunarım.” diyerek verginin önemini anlatmaya çalıştı.

Mükelleflerinin Seydişehir’de öteden beri vergilerini zamanında ödemeye gayret ettikleri biliniyor.

Bunun en önemli göstergesi Vergi Dairesi’nce gerek kurumlar, gerekse gelir vergisi için tahakkuk ettirilen vergilerin yüksek oranda tahsilidir. Bu sebeple Seydişehir’de vergi bilincinin oldukça yüksek olduğunu söylemek mümkün.

Vergi dairesi müdürü ve çalışanlarının azami gayret gösterdiklerini biliyorum. Ancak vergi bilinci yüksek olan Seydişehir’de mükelleflerin incitilmemesini ve onlara gereken önemin verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Son yıllarda Konya’dan gelerek vergi mükelleflerini denetleyen ve akıl almaz cezalar yazarak esnaflarımızı ve iş adamlarımızı bıktıran sahnelere bir daha şahit olmak istemiyoruz.

Ayrıca, senede birkaç araba alıp satan vatandaşlarımıza da ağır cezalar yazılmaktadır. Bu işi ticaret haline getirenler ile getirmeyenler iyi analiz edilmeli ve ona göre hareket edilmeli.

ÖNEM VERİLMELİ

Vergisini tam ve zamanında ödeyen mükelleflere çok önem verilmeli. Örneğin vergisini zamanında ödeyen ve ödemeyi taahhüt eden tüm mükelleflere Vergi Dairesi Müdürlüğü’nün hazırladığı ve kaymakam imzalı bir TEŞEKKÜR BELGESİ verilse, vatandaşlarda kendisine önem verildiğini gösteren bu belgeleri işyerlerinin duvarında sergilese güzel olmaz mı?

Vergi vermek çok zor, zira mükellef bin bir zahmetle kazandığı parayı cebinden çıkarıp veriyor.

Diğer yönden Vergi Dairesi Müdürlüğü, odalar ile irtibata geçerek vergi mükelleflerinin tamamını senede bir gün bile olsa bir araya getirse, yemek verse küçük çaplı bir eğlence düzenlese, bu organizasyona ilçe yöneticileri de katılsa fena mı olur?

> Yeni Meram >Yazarlar > VERGİSİNİ ÖDEYEN İNCİTİLMEMELİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.