YAZARLAR

***

PİNOKYO, tahta-mahta ama, yalan söyleyince burnu uzuyordu. Şimdiki insanların yüzü bile kızarmıyor.”

***

ORALARI UZAKTA…

Adamlar seçilip milletvekili olmuş.

Elbette başımızın üstünde yerleri var.

Ancak “Biz Vekiliz” diye kuralları bir kenara atıp yollarda cirit atmamalılar. Gelişmiş ülkelerde trafik görevlileri Cumhurbaşkanlarına, Başbakanlarına ve de milletvekillerine nasıl ceza yazıyor, nasıl uyarıyor iseler, biz de madem ki tam demokrasi için canımızı dişimize takıyoruz, aynı uygulama doğru mudur, değil midir bilmiyoruz.

Bizim vekillerimiz de kırmızıda durmalı.

Bizim vekillerimiz de aşırı hız yapmamalı.

Bizimkiler de kurallar ne diyorsa uygulamalı.

Zaten uygulamıyorlardı da….

Bundan sonra da uygulamayacaklar.

Yani, yasa uymazlıları yasaya uyduruldu!

Basacaklar gaza, hatalı olsalar da sollayacaklar, hatalı olsalar da park edecekler, hatalı olsalar da cep telefonlarıyla görüşecekler.

Yani, bütün hataları işleyecekler, sonra.…

Vekilimiz olarak ceza yemeyecekler!

Yesinler böyle demokrasi anlayışını.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, “Anayasanın milletvekilli dokunulmazlığını düzenleyen maddesi”ni hatırlatarak Valilikler ve Jandarma Genel Komutanlığı’na genelge göndermiş:

“Vekillerimize trafik cezası yazmayın.”

Memur, zaten evvel-ezel yazmıyordu!

Bakanın genelgesine rağmen, bugünkü Anayasa’nın babası-mimarı sayılan, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu değerlendirmesinde, “Kişisel olarak bu durumun tersini düşündüğü” notunu düşerek, “Kabahatlar Kanunu kapsamında hukuken suç sayıldığı için…” deyip sonuçta sayın bakanla aynı noktaya gelmiş oluyor. Bu nedenle vekiller hakkındaki işlemlerin “Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağı” ile Valiliklere gönderildi.

Pekii, o tutanağı hangi memur mu tuttu?

Olacağı belli… Haritadan yer beğenmeli!

Olay şu kişilerin üzerine şöyle gelişmiş:

Geçen dönem yasak yere park etmekten AKP’li Ali Aydınlıoğlu’na, aşırı hızdan MHP’li Beytullah Asil’e, kırmızı ışık ihlalinden CHP’li Kemal Anadol’a ceza kesilince mahkemeye sevkedilmişler. Mahkeme “usulsüz” olduğuna karar verince cezalarını affetmişler.

Ee, göstermelik manevra düşmanları AKP, CHP ve MHP birleşince….

Adalete boynumuz kıldan daha da ince.

Şöyle düşünmekte de haklıyız:

Ya vekillerimiz trafik suçu işler ölüm ya da ölümlere neden olurlarsa?

Olsunlar, onların dokunulmazlıkları var.

Gitti gider “Niyazi gibi . yoluna!” bizim canlar.

***

KAZA HARİTAMIZ…

İstanbul: Araç 2.824.850, kaza sayısı 45.630, kaza oranı 62; Ankara: Araç 1.298.621, kaza sayısı 4 35.382, kaza oranı 37; İzmir: Araç 979.162, kaza sayısı 20.131, kaza oranı 49; Antalya: Araç 707.439, kaza sayısı 9.937, kaza oranı 71; Bursa: Araç 544.287, kaza sayısı 9.863, kaza oranı 55; Konya: Araç 492.542, kaza sayısı 8.201, kaza oranı 60; Adana: Araç 452.759, kaza sayısı 10.329, kaza oranı 44; Gaziantep: Araç 323.310, kaza sayısı 4.066, kaza oranı 88; Kayseri: Araç 248.022, kaza sayısı 4.451, kaza oranı 56; Kocaeli: Araç 243.248, kaza sayısı 2.890, kaza oranı 34; Eskişehir: Araç 187.792, kaza sayısı 3.378, kaza oranı 56; Hakkari: Araç 9.267, kaza sayısı 235, kaza oranı 39; Diyarbakır: Araç 97.805, kaza sayısı 2.890, kaza oranı 34.

Tablodan şöyle anlıyoruz:

Araç sayısı bakımından 6’ncıyız.

Kaza sayısı bakımından da öyle…

Kaza oranında Gaziantep 88’le ilk sırada. İkinci Antalya 71, üçüncü İstanbul 62 ve dördüncü sırada 60’la Konya’mız görünüyor.

Ayrıca, son nüfus sayımına göre nüfusu Konya’yı geçen Antalya’daki araç sayısı çok üzerimizde belirleniyor. Nüfus sayısı aynı zamanda, “Öbür dünyaya ayakları bir ayağı çukurda hissedip Konya’mızı tercih edenlerin; hayatını yaşamak isteyenlerin sayısından daha az olduğunu ortaya çıkarıyor.”

> Yeni Meram >Yazarlar > Vekillerimiz dediğimiz
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.