Torku Jelifest

Vatandaşın kimlik numarası endişesi

  • Giriş Tarihi: 1.05.2017 10:07
  • Güncelleme Tarihi: 10:07
Vatandaşın kimlik numarası endişesi

Sonyıllarda dolandırıcılık olaylarının artması ve çeşitlenmesi, kişilerin kimlik bilgilerinden yararlanarak birçok kanunsuz işin yapılabilmesi vatandaşları tedirgin ediyor.

Sonyıllarda dolandırıcılık olaylarının artması ve çeşitlenmesi, kişilerin kimlik bilgilerinden yararlanarak birçok kanunsuz işin yapılabilmesi vatandaşları tedirgin ediyor. Özellikle kargo şirketlerinin ürün teslimatı sırasında vatandaştan kimlik ibrazını yeterli görmeyerek TC kimlik numarası istemesi, hatta bir şirkete gelen kargoyu teslim alan çalışanın dahi TC kimlik numarasının istenmesi insanları tedirgin ediyor. Bu konuda en çok şikayet alan kurumlardan birisi ise TC kimlik numarası dayatması yapan Yurtiçi kargo şirketi.

YASAL BİR DAYANAĞI YOK

TC kimlik numarası ile birçok işlemin yapılabildiğini ve kimlik numarası sahibinin bundan haberdar olmadığını ve bu yüzden dolandırıcılık olaylarının ivme kazandığını belirten vatandaşlar, bu uygulamanın devlet eliyle düzenlenmesini istiyor. Uzmanlar ise kişilerin özel kimlik bilgilerinin kendi bilgisi ve izni dışında kullanılmasının kişilik haklarına aykırı olduğuna dikkat çekerek, çeşitli şirketlerin kimlik numarası istemesinin yasal bir dayanağı olmadığını ve vatandaşın kimliklerine sahip çıkmalarını istediler.> Yeni Meram >Güncel > Vatandaşın kimlik numarası endişesi
HABER YORUMLARI