Torku Jelifest

Vatandaş dertli!

  • Giriş Tarihi: 8.03.2016 1:03
  • Güncelleme Tarihi: 1:10
Vatandaş dertli!

18 aydır bitirilemeyen Kurtuluş hemzemin geçidi, vatandaşı isyan ettirdi.

18 aydır bitirilemeyen Kurtuluş hemzemin geçidi, vatandaşı isyan ettirdi

2014 yılında temeli atılan Konya- Karaman hızlı tren hattındaki çalışmalar hala bitirilemedi. Çalışma başlamadan önce günlük 1800 aracın geçiş yaptığı Kurtuluş hemzemin geçidi,18 aydır kapalı. Bir kişinin hayatını kaybettiği geçitte herhangi bir uyarı levhası da yok. Bölge halkı ve esnaflar, mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini istiyor

Konya – Karaman hızlı tren hattının temeli, 2014 yılında atılmıştı.  Çalışmalardan dolayı bazı hemzemin geçitler trafiğe kapatıldı. Onlardan biri de çalışma başlamadan önce günlük ortalama 1800 aracın geçiş yaptığı Kurtuluş hemzemin geçidi. Geçidin 18 aydır kapalı olması, bölge halkının tepkisine neden oldu. Esnaf ve vatandaşlar, caddeye çıkan alanda herhangi bir uyarı levhasının bulunmamasından dolayı endişeli. Endişelerinde haklılar çünkü geçtiğimiz aylarda meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını kaybetti. Özellikle yaşlılar ve çocuklar, rayları geçmekte zorlanıyor. Makinisti uyarmak için de sadece ‘hemzemin geçit var düdük çal’ şeklinde bir levha asılmış. Güzergah, okul giriş ve çıkış saatleri ile namaz vakitlerinde daha da tehlikeli hale geliyor.

vatandas-dertli-2

3 ESNAF İŞYERİNİ KAPATTI

Mahalle esnaflarından Fatih Akpınar, 15 yıldır konfeksiyonculuk yaptığını, tren yolundaki çalışmalar nedeniyle işlerin yüzde 25 oranında azaldığını söyledi. 18 ay önce başlayan çalışmaların 2016 yılında tamamlanacağının söylendiğini ancak hala bitirilemediğini belirten Akpınar, “Bitecek gibi de görünmüyor. Hemzemin geçit kapalı olduğu için araçlar bu sokaktan değil, diğer taraftan geçiyor. Eskiden yoğunluk oldukça fazlaydı şimdi tam tersi. Karşımızdaki esnaf 9 yıldır çalışıyordu işlerin azalmasından dolayı kapatmak zorunda kaldı. Bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz” dedi.

vatandas-dertli

“GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINMADI”

Arif Bilge Mahallesindeki esnaflardan Mehmet Erdoğan da,  “Yaklaşık 12 metre genişliğinde ve 5 metre derinliğinde bir çukur açıldı. Bunun etrafında hiçbir güvenlik önlemi alınmadı. İlgili kurumlara gerekli dilekçeleri yazdım ancak hiçbir dönüş yapılmadı ve güvenlik önlemi de alınmadı. Kazılan yer, camiye 10 metre mesafede. Rüzgarla birlikte caminin içi tozla doluyor, namaz kılmakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

vatandas-dertli-5

“BERLİN DUVARI GİBİ OLDU”

Çocukları için yaptığı birikimi işlerin azalmasından dolayı 18 ayda harcamak durumunda kaldığını anlatan Mehmet Erdoğan, “Çalışmalar başlamadan önce günde bin ekmek satıyordum, şu anda bu sayı 300’e düştü. Günlük cirom 2 bin lira civarındaydı, şimdi en fazla 800 lira. 1980’den beri buradayız. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşmadık. Eskiden mahalle halkı gelip bizden borç istiyordu biz de verebiliyorduk ancak şimdi veremiyoruz. Acil hastası olanlar hastaneye gitmekte gecikiyor. İşyerinde bir bayan kalp krizi geçirdi, ambulans yaklaşık yarım saatte geldi. Çünkü hemzemin geçit kapalı. Kurtuluş Geçidi, Almanya’daki Berlin Duvarı gibi oldu” şeklinde konuştu. Kurtuluş hattında minibüsçülük yapan Bayram Coşkun da çalışmalardan dolayı tren yolu güzergahındaki caddede iki aracın geçemediğini, tek şeritli yola dönüştüğünü, uyarı levhasının olmadığını, hat güzergahının iki kilometre uzamasından dolayı zamanlarının kaybolduğunu, durağa gittiği zaman bir bardak çay içip tekrar sefere çıktığını söyledi. Çalışmalardan dolayı bir çok sıkıntı yaşayan vatandaş, yetkilere çalışmaların bir an önce tamamlanması için çağrıda bulunuyor.

Adem SERİN> Yeni Meram >Konya > Vatandaş dertli!
HABER YORUMLARI