kapat
Ruşeym Torku

Van’ı Patates Üssü Yapacaklar

  • Giriş Tarihi: 8.03.2014 9:46
  • Güncelleme Tarihi: 23:25
Van’ı Patates Üssü Yapacaklar

Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Van’da üretimi teşvik etmek amacıyla Türkiye’de Mc Donalds ve Burger King firmalarının parmak patates ihtiyacını karşılayan Konya Torku Şeker Fabrikası’nın teknik desteğiyle Başkale ilçesini patates üssü yapmak için çalışma b

Van Valiliği’nin öncülüğünde Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın organizasyonuyla ‘2023 Vizyonu Van İli Sektörel Rekabetçilik Analizi’ arama konferansına Başkale ilçesinde devam edildi. Arama konferansına katılan Van Valisi Aydın Nezih Doğan, 2023 vizyonu ile ilgili bir değerlendirme yaptı.

Başkale ilçesindeki çiftçilere patates üretimini teşvik etmek ve bölgedeki arazilerde inceleme yapmak üzere toplantıya katılan Konya Şeker Fabrikası Sanayi Ticaret Genel Müdürü Yavuz Erence, Vali Aydın Nezih Doğan’la Konya’daki işbirliğinden bahsederek, Konya Şeker’in 12 yıl önce başlayan ve sürekli yükselen başarı hikayesini anlattı. Konya Şeker Fabrikası’nın 12 yıl önce Van-Erciş Şeker Fabrikası gibi Türkiye’deki 32 fabrikadan biri olduğunu kaydeden Erence, o tarihlerde Türkiye’nin yaklaşık olarak yüzde 8’lik şeker ihtiyacını karşıladığını söyledi. Konya Şeker’de yönetim değişikliğiyle beraber gelişmenin başladığını kaydeden Erence, şu anda Türkiye’nin şeker ihtiyacının yüzde 25’ini karşıladıklarını bildirdi. Sadece şeker üretimi yapmadıklarını anlatan Erence, “Bununla kalmayıp çiftçinin ürettiğini garanti pazar olması adına yurtdışından ithalat yaptığımız ürünlerin tamamının hangisini Türkiye’de üretebiliriz ve bunun hammaddesini çiftçiye temin edip fabrikasını nasıl kurabiliriz diye Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk ve ekibiyle birlikte istişare ettik. Mc Donalds ve Burger King’in parmak patatesin tümünü biz veriyoruz. Şu anda Türkiye’de parmak patatesin yaklaşık olarak yüzde 43’ünü biz üretiyoruz. Çiftçimize patates ektiriyoruz. Fabrikada parmak patates haline getirerek, söktürün ihtiyacını karşılıyoruz. Ülkemizde kendimize ait patates çeşidi olmadığı için tohumu yurtdışından geliyor. Bize de maliyeti 1.200-1.300 Euro’ya mal oluyor. Burada anaç tohum sertifikaya çevrilir. Daha sonra çiftçiye verilir” dedi.

BAŞKALE’DE PATATES ÜRETİMİ TEŞVİK EDİLECEK
Van Valisi Aydın Nezih Doğan’ın daveti üzerine tecrübelerini paylaşmak üzere Başkale geldiklerini belirten Erence, daha önce Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce gönderilen toprak numunelerinde bölgenin patates üretimi için çok uygun bir bölge olduğunu söyledi. Patatesin Türkiye’nin her bölgesinde yetiştirilen, büyük bir kısmı iç pazarda tüketilen, sanayi için önemli bir hammadde ve besin değeri yüksek endüstri bitkisi olduğunu bildiren Erence, “Patates yetiştiriciliği, yaygın bir tarım olduğundan hastalık ve zararlı problemi de fazladır. Patates tarımının doğru yapılması ve sorunların çözümü noktasında bilgilendirme eğitimleri planlanmıştır. Van ilimize bağlı Başkale ilçesinde 42.108,7 ha tarım arazisi ekilmekte olup,20.332,9 ha arazi sulanabilmektedir. Van ilimizde tarımdan sağlanan Gayri Safi Hasıla 1.9 milyar TL’dir. Bu hasılanın 221milyon TL’si Başkale ilçesinden sağlanmaktadır. 2013 yılında Van ilimizde 3.9 da alanda 8.1 ton patates üretimi yapılmıştır. Başkale’de patates üretimi yapılmamaktadır. Konya Torku Şeker olarak Valimiz Aydın Nezih Doğan ve ilçe kaymakamımız Sayın Murat Büyükköse’nin desteğiyle patates yetiştiriciliği geliştirmek istiyoruz” diye konuştu.
Daha sonra Konya Torku Şeker Patates İşletmeleri Üretim Müdürü Yüksek Ziraat Mühendisi Turan Soylu tarafından patates tarımı ve tohum üretimi ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Van’ı Patates Üssü Yapacaklar
HABER YORUMLARI