YAZARLAR

Taksim Gezi Parkı olayları iki sözcüğü daha doğrusu iki kavramı öne çıkardı;

Vandalizm ve çapulcu

Vandallık ya da akım olarak Vandalizm , bilerek, isteyerek, kişi ya da kamuya ait bir mala, araca ve ürüne zarar verme eylemidir.
Vandal kişi; kırma , parçalama, yok etme, kesme, yakıcı madde atma, boya atma yoluyla sonucunu bilerek, başkasının ya da kamunun sahiplendiği, önemsediği, değerli bulduğu maddeye zarar verir.
Vandallık akımı Fransız Devrimi sürecinde Grégoire adlı papaz tarafından Cumhuriyet Ordusu’nun kimi davranışlarını nitelemek için kullanılmasıyla yaşama girmiştir. Papaz ordunun davranışlarını, 455 yılında Roma’yı yağmalayan Cermen soyundan gelen Slav kökenli Vandallara benzetmiştir.
Bir başka anlatımla Vandalizm, antisosyal kişilik bozukluğu olarak tanımlanmıştır. Bozukluk erkeklerde daha sık kadınlarda ise daha az görülmektedir. Antisosyal kişilik bozukluğu bulunan genç annelerin eşleri ve çocuklarına karşı şiddet içeren davranışlarda bulunduklsrı gözlenmiştir. Sosyo-ekonomik düzeyi gençlerde sık karşılaşılmaktadır.

Roma İmparatorluğu’nda, döneminde anıların lanetlenmesi denilen bir uygulama vardır. Bu uygalamaya göre sevilmeyen birisi öldüğünde ona ait heykeller kırılır ya da kafaları koparılır, adları da tüm kayıtlardan çıkarılır. Örneğin Neron’un, tek başına imparator olduğunda, kendinden önce gelen imparatora ait tüm heykelleri yıktırması gibi. Hıristiyanlığın kabulünden sonra da Roma’daki heykeller ya tahrip edilmiş ya alınlarına haç kazınmıştır.

Eski Mısır’da da rahipler gücü yeniden ele geçirdiklerinde yaşam biçimlerini kısıtlayan uygulamalarından firavunun mezarını tahrip ettirmişlerdir.Yönetimdeklilerin tarihten çıkarmak istedikleri kişilerin yüzlerini duvar resimlerinden kazıyarak silmeleri de sıkça görülen bir eylemdir bunlar da vandalzimin bir başka türü olarak nitelendirilmiştir.
Çağdaş dünyada da sür-git devam eden
resmi vandalizm, Naziler tarafından yıkılan Yahudi sembolleri, Sovyetlerin çöküşünden sonraki tahribatlar, Taliban’ın yok ettiği dev Buda heykelleri ile sembolleşmiştir.
Çevresel vandalizm , kimi çevrecilerce kullanılan bir terimdir.

Gezi Parkı eylemleri nedeniyle öne çıkan bir diğer kavram da“çapulcu” sözcüğüdür. Türk Dil Kurumu sözlüğünde çapul ve çapulcu şöyle tanımlanıyor:
Çapul: Yağma, talan.
Çapulcu: Talancı, yağmacı.

Ne var ki, Kurum son eylemlerden sonra sözcüğe yaklaşımı değiştirmiş. İnternette

Dil Kurumu web sayfasıni incelediğimizde daha değişik tanımla karşılaştık;

Çapulcu: Düzene aykırı davranışlarda bulunan, düzeni bozan…

Olayın yorumlanması, iki sözcük anlamının birbirine yakınlaştırılması dikkat çekicidir.

Bu süreçte sık olmasa da iki sözcük, terim daha telaffuz ediliyor;

Megaloman ve narsizim

Megalomanın çeşitli tanımları var;

Kendini beğenen seven ve bunun aşırısına kaçan, tevazuyu tabutunda unutan kişi. Her

şeyde ben diye atılan kendini beğenmiş, her şeyde kendinİ üstün gören, her lafa ben diye başlama zorunluluğu getiren ve herkeste bir nebzede olsa bulunan şımarıklık.

Narşist: Kişilik bozukluğunu niteleyen bir sıfattır. Halk arasında kendini beğenen için söylenen bir terim olarak da bilinmektedir

Narşist kişiler her zaman, tüm ilgiyi kendi üzerlerine çekmeye çalışır, kendi laflarının geçmesini isterler. Başkalarının gereksinim ve hak göz önüne almadan kendilerini öne çıkarmaya ve istedikleri gibi yönlendirmek için başkalarından yararlanmaya çalışırlar. Gerçek dışı güç, para, başarı, güzellik ya da ideal aşk fantazileri geliştirirler. Doyumsuz olduklarından depresyon duyguları öne çıkar Bu bağlamda megaloman ile narşisizm birbirine yakın duran iki sözcük/terimdir.

BİR DAMLA:
■ Bazı kimselere alçak diyemem; çünkü alçaklıkta bir düzeydir. Onlar çukurdur.

> Yeni Meram >Yazarlar > VANDALİZM VE ÇAPULCULUK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.