Ruşeym Torku

‘Van’da Olmaz’ Dediler 5 Yıl Önce Diktiği Ağaçtan Fındık Hasadına Başladı

  • Giriş Tarihi: 10.09.2018 14:24
  • Güncelleme Tarihi: 14:24
‘Van’da Olmaz’ Dediler 5 Yıl Önce Diktiği Ağaçtan Fındık Hasadına Başladı

Türkiye’de yaygın olarak Karadeniz Bölgesi’nde yetişen ve ülkemizde en çok ihracatı yapılan tarım ürünlerinden olan fındık, Van’da da yetiştirildi.

Türkiye’de yaygın olarak Karadeniz Bölgesi’nde yetişen ve ülkemizde en çok ihracatı yapılan tarım ürünlerinden olan fındık, Van’da da yetiştirildi.

Van’da hobi olarak çiftçilik yapan 49 yaşındaki Suat Uğur, 5 yıl önce bahçesine diktiği fındık ağaçlarından ürün toplamaya başladı. Zamanının büyük bir bölümünü oluşturduğu hobi bahçesinde geçiren Uğur, bakımını ilgiyle sürdürdüğü fındık ağaçlarından bu yıl ürün elde etmenin sevincini yaşıyor. Van merkez Edremit ilçesine bağlı Eminpaşa Mahallesi’nde ikamet eden Uğur, bundan 5 yıl önce bir fındık fidesi aldı. Aldığı fındık fidesini ‘ya tutarsa’ diyerek oluşturduğu hobi bahçesine diken ve bakımını özenle yapan Uğur, 5 yıl sonra fındık hasadını aldı. İHA muhabirine konuşan çiftçi Suat Uğur, oluşturduğu hobi bahçesinde diktiği fındık fidesinden 5 yıl sonra ürün aldığını belirtti. Ağaçlardan yaklaşık 20-30 kilogram fındık aldığını ifade eden Uğur, “Bu bahçeyi ilk kurduğumuzda hobi bahçesi olarak kurduk. Ne bulduksa ektik. Fındık Van’da olmaz, kışın çok soğuk ve sadece Karadeniz’de yetişir dediler. Bizlerde bir süs ağacı olarak düşündük ve denemek istedik. Diktikten 3-4 yıl sonra ağaçtan iyi bir verim alınca devam ettirdik. Şu an ağaçlardan 20-30 kilogram fındık toplayabiliyoruz” dedi.

“Çarşıda aldığımız fındıklardan hiçbir farkı yok”

Elde ettiği fındıkların piyasadaki fındıklardan tat ve aroma olarak farksız olduğuna dikkat çeken Uğur, “Çocuklar eğlence amaçlı toplayıp tüketiyor. Bizlerde ticari amaçla yetiştirmedik. Bu bahçeyi hobi bahçesi olarak kurduğumuz için fındık ağacı da bizde öyle kaldı. Van’da ciddi bir çalışma olursa fındık üretiminde bir Trabzon gibi olabilir. İlimiz kış bölgesi ve çok fazla yağmur almadığı için fındık da nemli bölgeleri sever. Ancak fındık ağacı buna rağmen ilimizdeki iklim şartlarına oyum sağladı ve çok da harika meyve alabiliyoruz. Fındıklar ince kabuklu, tat ve aroma bakımından da çarşıda aldığımız fındıklardan hiçbir farkı yok” dedi.

Van merkez Edremit, İpekyolu ve Tuşba ilçelerinin fazla kar yağışı almadığını belirten Uğur, bakımı özenle yapılan fındık ağaçlardan ürün alınabileceğini kaydetti.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Video > ‘Van’da Olmaz’ Dediler 5 Yıl Önce Diktiği Ağaçtan Fındık Hasadına Başladı
HABER YORUMLARI