YAZARLAR

15 Haziran 2010 günü Seydişehir Kaymakamı Kemal İnan’ın makamında güzel bir müjde verildi. Müjde neydi bir hatırlayalım;

“Seydişehir’ de 42 yıldır çeşitli binalarda hizmet vermeye çalışan Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nin kendi binasına kavuşacağı, Belediye Başkanı Abdulkadir Çat’ın girişimleri ile İzmir’de çalışma hayatını sürdüren iş adamı Kadir Parıltı’ nın 300.000 lira bağış yapacağı müjdesiydi.

Konu ile ilgili Kaymakam Kemal İnan, Başkan Abdulkadir Çat ile birlikte makamında basın toplantısı düzenlemiş, toplantıya bağış yapacak iş adamı Kadir Parıltı ve emekli öğretmen Orhan Doğu da katılmıştı.”

Bu toplantının ardından iş adamı Kadir Parıltı ile İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Osman Günaydın, İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, Seydişehir Kaymakamı Kemal İnan ve Seydişehir Belediye Başkanı Abdulkadir Çat arasında imzalanan protokole Konya Valisi Aydın Nezih Doğan olur vermişti.

Protokolün konu ve kapsamı ise;

Seydişehir İlçesi’nde Mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait 497 ada, 445 parsele, 2010 yılında İl Özel İdaresi tarafından ihalesinin yapılması şartıyla, yapılacak Kız Meslek Lisesine % 100 eğitime destek kampanyası çerçevesinde hayırsever iş adamı Kadir Parıltı tarafından 300.000 lira nakdi yardım yapılması, karşılığında ise okulun adının Leman-Kadir Parıltı” olmasını kapsıyor”

İl Özel İdaresi’nin mükellefiyetleri ise;

İnşaatın başlaması, yürütülmesi, elektrik ve su bağlantıları yazışmalarını ve sözleşmesini yapmak, uygulanacak 16 derslikli projeyi temin etmek, okul yapılacak arazi üzerinde aplikasyonu ve projeye göre vaziyet planını yaptırmak ve onaylatmak, hayırsever Kadir Parıltı’nın bağışladığı 300.000 lira paranın Ziraat Bankası merkez şubesine yatırmasını temin etmek ve en önemlisi ihalenin 2010 yılı içinde yapılmasını sağlamak.”

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün mükellefiyetleri ise;

“İnşaatın kalan kısmının ikmali için Bakanlık e-yatırım teklifini yapmak, 2010 yılında ihalesinin yapılarak Leman-Kadir Parıltı adında okulun açılmasını ve eğitim, araç, gereçlerini temin etmek.”

Seydişehir Belediyesinin Mükellefiyeti ise;

İnşaatın hafriyatını yaparak temel atma konumuna getirmek”

KADİR PARILTI BAĞIŞI YAPTI

Bahsi geçen protokol sonrasında hayır sever İş adamı Kadir Parıltı kendisinden istenen 300.000 lira bağışı bir saat sonra 20.07.2010 tarih ve Y166369 dekont numarası ile İl Özel İdaresi’nin Ziraat Bankası Merkez şubesi 36994752-5003 numaralı hesabına yatırdı, ihalenin yapılmasını beklemeye başladı.

5 AY GEÇTİ İHALE YAPILAMADI

Kadir Parıltı taahhüdünü yerine getirdi 300.000 lira bağışı yaptı. Seydişehir Belediyesi taahhüdünü yapmaya hazır, ama 2010 yılı sonuna gelinmesine rağmen ihale yapılmadı.

Protokolde İl Özel İdaresinin mükellefiyetleri bölümünde ihalenin 2010 yılı içinde yapılması denmesine rağmen, bugüne kadar yapılmaması öğrencileri derinden üzüyor. Zira Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde eğitim gören 400 öğrencinin bir bölümü Endüstri Meslek Lisesi’nde, kalan bölümü de Eski İzci Okulu olarak kullanılan okulda eğitim almaya çalışıyor. İş adamı Kadir Parıltı da ihalenin bugüne kadar yapılmamasından üzgün.

VALİMİZE ARZIMDIR

300.000 lirası 5 aydır bankada hazır bulunan okul ihalesinin bir an önce yapılması yeni okullarına kavuşmayı hayal eden 400 öğrenci ve hayırsever iş adamı Kadir Parıltı merakla bekliyor.

Valimiz Aydın Nezih Doğan’dan süreci hızlandırmasını ve ihalenin bir an önce yapılması talimatını vermesini saygı ile arz ediyorum.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ’NÜN DİKKATİNE

Geçen hafta başında Seydişehir Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda öğrenciler, öğretmenler ve aileleri inanılmaz bir olaya şahit oldu.

Okullar arası kız voleybol müsabakalarında Akkise Beldesi İlköğretim Okulu kız voleybol takımı oyuncuları tayt ile çıkmadıkları için hakemler tarafından maça çıkma izni verilmedi.

Her yıl eşofmanları ile maç yapan öğrencilere tayt dayatması çağ dışı beyinlerin ürünüdür. Akkise gibi kırsal bir beldede zor şartlarda aylarca müsabakaya hazırlanan küçücük öğrencilere böyle bir dayatma ile maç yapma izni verilmemesini anlamak mümkün değil.

Akkiseli öğrenciler ağlaya ağlaya geri döndüler. O küçük öğrencilerin gözlerinden akan bir damla yaşın bedelini hiçbir mazeret ödeyemez.

Bu durum karşısında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ne tür bir işlem yapacağını, öğrenciler gibi bende merak ediyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > “Valimize arzımdır”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.