YAZARLAR

Ahde vefa iyi bir insan olmanın olmazsa olmaz kuralıdır. Bu sebeple atalarımız “Ahde vefası olmayanın, dini de olmaz imanı da” diyerek ahde vefanın önemini bir cümle ile tartışılmaz bir şekilde ifade etmişler.

Ahde vefa hayatın bir çok alanında kendini gösterir, ama en önemlisi vatan için şehit ve gazi olanlar için gösterilmelidir. Şayet bir insan hayatını vatanı için verip şehitlik mertebesine ulaşıyorsa ya da aynı uğurda gazilik unvanı kazanıyorsa hiç bir maddi değer ile ölçülemez.

Şehitlerimizle ödeşmenin tek yolu onun geride bıraktıklarına sahip çıkmak, belirli günlerde değil sürekli olarak hatırlamak ziyaret etmek acılarını azaltmak, Gazilerimizi de aynı şekilde hatırlayarak Ahde Vefa göstermek.

CUMHURİYET İÇİN ANLAMLI BULUŞMA

Seydişehir Kaymakamlığı geçen hafta başında önemli bir organizasyona imza attı. Cumhuriyetle yaşıt vatandaşları, şehit aileleri ve gazileri yemekte bir araya getirdi. İşin güzel yanı ise Yemeğe Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ ın katılması oldu. Sayın Vali bu organizasyona eşi ile birlikte katılarak Cumhuriyetle yaşıt vatandaşlarımıza, şehit yakınlarına ve gazilerimize verdiği önemi gösterdi.

BU TOPRAKLARDA BİN YILDIR VARIZ

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Cumhuriyetle yaşıt vatandaşlara, şehit aileleri ve gazilere hitaben yaptığı konuşmada; “Aramızda yakınlarını İstiklal Harbinde kaybetmiş olanlar var. Uzun süredir de Güney Doğuda mücadele etmeye çalıştığımız bir terör belamız var.

Burada şunu hatırlatmak lazım. Biz büyük bir milletiz. Bu topraklarda bin yıldır varız ve binlerce yıl daha var olmaya hazırız.

BİZ BÜYÜK BİR MİLLETİZ

Bin yıllık Anadolu tarihi 2 bin yıllık medeni geçmişi olan tarihimizde son yüz yılda bile birçok problemlerle karşı karşıya kaldık. Cumhuriyet için Mücadelemiz Hala tazeliğini koruyor Yanımızda Kore Gazilerimiz var, Kıbrıs Gazilerimiz var.

Biz büyük bir milletiz, büyük dağın büyük derdi olur. 2023 yılı bizim açımızdan sadece Cumhuriyetin kuruluşunun 100 yılı değil bir dönüm noktasıdır. 2023 yılında ekonomi düzeyi 10 büyük devletten biri olursak 2075 yılında Dünyanın süper gücü olmayı başarırız.

89 yıl önce bizim nüfusumuz Macaristan’la aynıydı 11 milyondu . Şimdi bizim nüfusumuz 75 milyon olurken Macaristan’ ın nüfusu 9.5 milyon. Bizi bu duruma getirerek güçlenmemizi sağlayan bütün Türk halkına teşekkür ediyorum.

BÜYÜK DEVLET OLMAK Dünya ya belli değerleri tanıtmak anlatmak o değerler anlamında insanlığı topluma kazandırmak anlamına geliyor.

Dünyada iki önemli barış dönemi vardır. Biri Roma barış dönemi ikincisi Osmanlı Barış dönemidir. Osmanlı Hükümdarlığı devam ettiği sürece Dünyada en geniş alanda barış hakim olmuştur. Biz Osmanlının evladıyız. Osmanlının dünyaya sağladığı barışı biz de devam ettireceğiz.Bu amaçla Ülkemizi Milletimizi hazırlıyoruz.

Bizlere düşen büyük Devlet olarak yüz yılda olsa bin yılda olsa şehitlerimize sahip çıkmaktır. Birlik ve beraberliğimizin hiç bozulmamasını diliyorum” ifadelerini kullanarak davetlilere çok güzel mesajlar verdi.

AHDE VEFA

Sayın Valimiz Aydın Nezih Doğan ve Eşi Seydişehir’ e kadar gelerek Cumhuriyetle yaşıt vatandaşlarımıza, şehit aileleri ve gazilerimize verdiği önemi yani AHDE VEFASINI gösterdi.

Bu arada organizasyonu gerçekleştiren Kaymakam Tuncay Sonel’ i, ev sahipliği yapan Garnizon Komutanı Mehmet Oyanık ve Belediye Başkanı Abdulkadir Çat‘ ı kutlamak istiyorum. Ayrıca programa katılamayan Konya Milletvekili Harun Tüfekçi’ nin telgrafla verdiği güzel mesajlara da teşekkür ediyorum.

> Yeni Meram >Yazarlar > Valimiz ve Ahde Vefa
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.