YAZARLAR

Konya valiler tarihinin derinliklerine baktığımızda Osmanlı döneminin 585, Cumhuriyet döneminin ise 93 yılından bu yana akıp giden 678 yılda, 141 valinin söz konusu makamda Konya ve bölge halkına hizmet verdiklerine tanık oluyoruz.

Cumhuriyet dönemimizin 43. valisi şu anda bu kutsal nöbete girdi. Kutsal nöbet diyorum, kamu hizmetlerinde görev alanların bu hizmet dönemlerine nöbet demek en doğal bir ifade üslubudur.

Sayın Valimiz Yakup CANBOLAT Konya’nın suyunu toprağını tanıyıp görmüş, havasını teneffüs etmiş bir aziz vatan evladıdır. Onun içindir ki hizmet alanını asla yadırgamayacak ve Konya halkının yöresel ihtiyaçlarını yakından tanıyıp kutsal nöbetinin vazifeyi ala türünden taçlanacağına inanmaktayız.

Konya valiler tarihine silinmez izler bırakan mümtaz valilerimizin hayatta olanlarını minnet ve şükranla anar, ebedi hayata intikal edenleri rahmetle yadederiz.

Konya bölge halkının kökleri; Kutalmış Oğlu Süleyman Şah’ın Konya’yı İslam diyarı yapıp, Anadolu yarımadasını Türk yurdu haline getirmesi ve kutsal hatırası, keza Anadolu yarımadasının ilk toplu şehitliği Musalla Mezarlığındaki Cennet Çukuru Şehitliğinde yatan Aziz şehitlerimizin yüce hatıraları Vali Canbolat’ımızın nöbeti ile taçlansın istiyoruz

Sayın Valimiz deneyiminizin doruğu ile Konya’ya hizmet yarışında ehem in mühime tercihini yaparken hizmetlerin en alasına imza atacağınıza inanıyoruz. Bizler o yüce makamda, Cumhuriyet dönemi valilerimizin 16’sına başdanışmanlık yaparken hep doğruyu, hep güzeli savunup bu mümtaz şahsiyetlerin sevgilerine mazhar olma şerefi ile sizleri selamlar ve başarı dileklerimizi sunarız.

Malumunuz yaratıcı güç sahibi olmak her faninin hakkıdır. Yaratıcılık da yarışmada kutsal nöbete giren valilerimizin olmazsa olmazı olmaktadır.

Sayın Valim izninizle yazımı Cumhuriyet dönemi Konya Valilerinden cennet mekan İsmail İzzet Bey’in kırılamayan rekor hizmet zincirini bilgilerinize sunmak istiyorum. Cumhuriyetin kuruluş yılları; Konya Valisi İsmail İzzet Bey… 1928  Harf İkılabı ve Konya’nın genel nüfusu  508 bin, açılan Halk Mektepleri ve yetiştirilen eğitmenlerle, iki yılda 105 bin kişiye Latin Harfleri ile okuyup yazmayı öğretiyor. Konya’daki eğitim abideleri Hakimiyeti Milliye, İsmet Paşa, Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal İlkokullarını yaptırıyor.

Devletin ilk sağlık kuruluşu Memleket Hastanesini yaptırıyor. Teknoloji harikası ilk elektrik ampulü Konya’yı aydınlatıyor. Şehre ilk şebeke suyu Çayır Bağından getiriliyor devletin ilk modern Tarım İşletmesi Konya Harası (Atatürk Orman Çiftliği paralelinde) kuruluyor. Arnavut kaldırımları parklar yapılıyor bu hizmetler bir tarafında öküz ve bir tarafında zaman, zaman eşek koşulu kara sabanın ucundan gelen vergilerle yapılıyor.

Vali İzzet Bey kiralık bir konakta oturuyor. Ülke ekonomisi sadece tarımla kalkınmak mecburiyetinde, kendisine bir konak yapılmasına izin vermiyor. Sekiz yıllık Konya Valiliği hizmet süresi içinde, sen artık yaşlandın resen emeklisin emri kendisine tebliğ edildiğinde mübarek kalbi durarak vefat ediyor. Vefatında cebinden sadece 6 TL çıkmış, defin masrafları ahırdaki bir ineğin satımıyla karşılanmıştır. Merhum Vali İzzet Bey Musalla Mezarlığında bizim ebedi şeref konuğumuz oluyor (Türkiye de ilk valiler mezarlığı bizim Konya’mızdadır) muhterem.

Sayın Valim, sizlere resen emeklilik emri de tebliğ edilmesin ve Konya’dan da bir başka yere alınmadan 8. yıllık Vali İzzet Bey rekoru kırıp gönlümüzde taht kurmanız dileği ile sevgiler saygılar sunar, başarıdan başarıya koşarak kulvarda kalmanızı dileriz…

Etiketler: , ,
> Yeni Meram >Yazarlar > Valimiz Sayın Canbolat Kutsal Nobete Girdi
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.