YAZARLAR

Temmuz ayının sondan ikinci günü olan 30 Temmuz 2013 Salı günü, Ak Parti Konya Milletvekili Hüseyin Üzülmez, kurucusu olduğu Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği’nden istifa etti.

Ve bu istifasını bir basın bildirisi ile kamuoyuna bildirdi.

Milletvekili Üzülmez, “KTO-Eğitim ve Sağlık Vakfı’ndaki görevlerimden, her anlamda temelleri sağlam atılmış bir üniversiteyi Konya’mıza kazandırmış olmanın gururu ve mutluluğuyla istifa etmiş bulunuyorum” dedi.

Bu istifa bekleniyor muydu, sorusuna gelince…

Üzülmez, KTO seçimleri öncesinde Bera Otelde yapmış olduğu basın toplantısında istifasını verdiğini ancak yönetimin kabul etmediğini söylemiş, buna rağmen en kısa sürede bu görevinden ayrılacağını ifade etmişti.

Mayıs ayı başlarından Temmuz ayı sonuna kadar geçen bir süre, niçin Ramazan ayının son günlerinde ve niçin bayrama yakın günlerde geldi bu istifa?

Ancak yinede basın bildirisinin satır aralarına bakacak olanlar, çok şeyler çıkarabilirler diye düşünüyorsunuz!…

Bundan sonra ne olacak?

Vakıf senedinde, KTO Başkanları KTO -Eğitim ve Sağlık Vakfının da Başkanı olurlar diye bir madde yok. Ancak Konya gibi özel Üniversiteleri olan İstanbul Ticaret Odasının Eğitim ve Sağlık Vakfının kurduğu İstanbul Ticaret Üniversitesi ve İzmir Ticaret Odasının Eğitim ve Sağlık Vakfının kurduğu, İzmir Ekonomi Üniversitesinde bu madde konulmuş.

İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş hem İzmir Ticaret Odasının hem de İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfının Başkanı.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı baba tarafından Konya- Kadınhanı’lı olan İbrahim Çağlar aynı zamanda İstanbul Eğitim ve Sağlık Vakfının da Başkanı.

KTO-Eğitim ve Sağlık Vakfı bu istifa sonrasında ki, ilk Genel kurulunda, KTO Başkanı seçilen ismin, Vakfında başına seçilmiş sayılacağını vakıf senedine Genel Kurul kararı ile koyar mı?

Milletvekili Üzülmez, basın bildirisinde şöyle diyor; Halkımızın bilmesini isterim ki, Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı, oluşturduğumuz tüzüğü gereği her daim ülkemizin hizmetinde olacaktır. Bizler de bilgi ve birikimlerimizle her zaman kurucusu olduğumuz vakfımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

Üzülmez, gerçekten kenara mı çekildi?

Yoksa, mücadele kaldığı yerden yeniden mi başlıyor?

Seçim sürecini yakından izlemeye çalışan biri olarak, bu soruların, istifa ile birlikte yeniden sorulmaya başlandığını belirtmek istiyorum.

İstanbul, İzmir bizi ilgilendirmez, her dağın dumanı ayrı, herkes kendi işine baksın, kendi kapısının önünü süpürsün denebilir mi?

Konya, kapalı kapılar ardı haricinde böyle bir söz söylemez. Susma hakkını kullanmaya bayıldığı için susar.

Vakfın Genel Kurulu, KTO Başkanı seçilen aynı zamanda Vakfında Yönetim Kurulu Başkanı olur maddesini koymadığı takdirde bu Konya için bir kör dövüşüne yol açmakla kalmaz, uzunca bir dönem kapanmayacak bir yara olarak sürer gider.

Atalarımız, mahkeme Kadıya mülk değil demişler.

Bu iş pes edip, pes etmeme hikayesi hiç değil.

Aylardan beri “ Birlikte Konya’yız” diye Konya’da, Ankara’da, İstanbul’da aynı karelere giren insanlardan bahsediyoruz.

Aşık Veysel, “ Kim okurdu, kim yazardı / Bu düğümü kim çözerdi/ Koyun kurt ile gezerdi / Fikir başka başka olmasa” diyor.

Mevkileri ve mevzileri görünmez iplerle kendinize daha ne kadar bağlayabilir ve bağlı tutabilirsiniz?

Bunu anlamakta zor, anlatmakta…

Bu işin etiği de, yakışığı da, olması gerekeni de bu değil.

İçten olmayı, açık olmayı, samimi olmayı, imalı ve dolaylı anlatım yolunu terk edip, net ifadeler kullanmayı ne zaman düşünüyorsunuz?

Anlayan, anladı deyip geçmek, anlamayanları hiçe saymaktır!…

Sayın Hüseyin Üzülmez, ülkemizde oldukça yaygın olan, ” Başkanım bizi bırakma, istifa etme. Edersen istifanı kabul etmeyiz gibi diretmelere” keşke itibar etmeyip bu işi bu kadar uzatmasaydı.

Milletvekili olduğunda, Milletvekili yeminini ettikten hemen sonra, pekala istifa edebilir, bu uzayıp giden polemiklere son verebilirdi.

Ondan bu davranışı bekleyenlerin sayısı az değildi.

Sayın Üzülmez’in bu konuda geç kaldığını düşünmekle birlikte, bu geç kalışının kendince geçerli sebepleri olduğunu da, düşünmüyor değilim.

KTO- Karatay Üniversitesi, kim ne derse desin Hüseyin Üzülmez’in bu şehre kazandırdığı ilk özel Üniversitedir. Üzerinde emeği çoktur. Kendi diktiği, can suyunu verdiği ve büyütüp yeşerttiği bir fidandır bu Üniversite.

Hüseyin Üzülmez, Konya’nın ilk vakıf Üniversitesinin temellerini atan ve o Üniversiteyi hayata geçiren insandır.

Bu işin şanı da, şerefi de kendisine aittir.

Ancak siyasette bayrak yarışı diye bir kavramın olduğunu da, bilmeyen yoktur. KTO seçim kazanmış bir Başkan’la yoluna devam ediyor. Seçim döneminde yazdığımız, tahlil ve münakaşasını yaptığımız konulara tekrar girmek istemiyorum.

Selçuk Öztürk ismi üzerinde şehrin en önemli Odalarının seçim öncesi sağladığı konsensüs, listesinin neredeyse bütün komitelerde seçimi kazanması tesadüf değildi. Selçuk Öztürk ve ekibi hem iyi çalıştı, hem de var gücüyle asıldı seçimlere.

Üzülmez’in KTO ve KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı ile ilgili söylediği: “Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevim süresince birçok sorunun teşhisinin yanında, çözümü için mesai harcadığım kamuoyumuzun malumudur. Konya iş dünyasının o gün ve bugünde devam eden nitelikli eleman sorununun çözümüne katkı sağlamak, gençlerimizi işsizlik kaygısından kurtarmak, şehrin ve ülkenin beşeri sermayesini yükseltmek gibi pek çok amaca hizmet etmesi için kurduğumuz Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı, Allaha Hamd olsun hedefine ulaşmıştır.” İfadelerine hayır diyen olabilir mi?

Dilerim, sayın Üzülmez’in bu istifası, kafalarda değişik istifhamlara yol açmaya devam etmez, KTO ve KTO-Eğitim ve Sağlık Vakfı dedikodularla, sen-ben savaşlarıyla yıpranma ve yıpratılma sürecine girmez.

> Yeni Meram >Yazarlar > Üzülmez’in istifasının yankıları!…
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.