YAZARLAR

31-Martta sessiz saygın bir seçim atmosferi yaşadık.İki kişinin ölümü yürekleri burkan bir olay olurken, yurt genelinde sakin bir seçim atmosferini yaşamanın mutluluğunu yaşadık.Bir Nisan şakası gibi bir sevinç yüreklerimizi sevince boğdu.

Gelin görün ki yurt genelinde seçimin galibi İktidar partisi olurken, Büyük şehirlerde sandık kurullarının yarattığı hazımsızlık 2-Nisanda su yüzüne çıktı.Geçmişimizdeki aynı Hazımsızlıklar hep yaşandığı için hüsrana uğrarken, Sandık kurullarının güvensizliğinden kaynaklanan gelişmelerin Demokrasi ilacı ile tedavi görmediği bir kez daha gün yüzüne çıktı.

Tedavi görmediği diyoruz ,bu Sandık kurullarının başında bir başkan vardır ki; Devletin Memuru, Partilerin müşahitleri gözlemlemede görevli kişilerin yapılacak usulsüzlüklere uyanık olma sorumluluğu vardır.

Hal böyle iken, Yüksek seçim kuruluna teslim edilen torbalardaki usulsüzlüklerin göz ardı edilmeleri ve yapılan ıslak imzalı tutanakların şaibelerle dolu olmasının bir sorumluları olmalı ve bu sorumlular ihmal ve kasıtlardan ceza görmelidir.

Cezalandırılmayan sandık sorumlularının yaptıkları kanunsuzlukların her seçim döneminde hoş görülmesi, bir sonraki seçime zemin hazırlamaktadır ki, koskoca bir Devletin Demokratik yapısına onarılması güç yaralar açmaktadır.

Çağımız dünyasının Demokratik devletleri, bağımsız bilinen rejimleri ile bir oto   kontrol rolleri vardır ki, Kınama görevlerini hemen işletip, Demokrasi çizgisinden çıkan ülkelerin notlarını kırar, itibarlarını Milletler arası arenada yerle bir ederler.

Türkiye Cumhuriyeti Demokratik yapısının sağlamlığı, Bu yapının Ulu önder ATATÜRK Tarafından sağlam atılması ile tescillidir.Çok Partili Hayata girdiğimizden bu  yana yapılan seçimlerde hep şaibe, hile ve desiselerin olması Cumhuriyetimizin hakkını  verememenin acılarını bir Millet olarak çekmekteyiz.

Türk Milleti bu ihmal ve acılara 1946 dan bu yana dayanıyorsa,bu ihmal ve acıların Vebal ve günahını taşıyanların da iflah olmadıkları Siyasi tarihimizin derinliklerine  bakıldığında görülebilmektedir.

Şimdilerde geçirdiğimiz Mahalli idareler seçimleri,  ilk gününde bir Demokrasi Bayramı yaşamaktan mutlu ve kıvançlı iken, Devlet Memurluğu ve Parti müşahitliği görevini alan zatları görev ve sorumluluklarını hakkıyla yapıp,Emanet hizmet ve görevlerinin ulviyetine gölge düşürüp haksızlıklar yaratmaları, varsa asla af edilmemelidir.

Siyasi partilerimiz de bizatihi sorumluluk mevkiinde iken itiraz ettikleri ilçe seçim kurulları, torbalarından sorumlu Parti müşahitlerini sorgulamak yerine, yekdiğerlerini suçlama yollarının kapanacağı günleri yürekten arzulamaktayız.

İktidarla Muhalefet arasındaki sorumluluk anlayışı, seçilmişlerin ve seçilemeyenlerin haklarını ararken,kendilerinden kaynaklanan hak arama yollarının sorumluluklarının mevcudiyeti ile sınırlı olduğunu kabul edip, ülkemiz Demokrasi sınavına gölge düşürmemeleri vazgeçilmez arzumuzdur.

Bütün bu olanlara rağmen bir Demokrasi sınavını bir derecede başarı ile vermenin kıvancını da yaşamaktayız.

Şu malum Ata sözümüz,’’EHEMMİ MUHİME TERCİH’’ Hasletimiz tesellimiz olmaktadır.Şimdi artık Ekonomik sorunlarımızın üstesinden gelmek mecburiyetimizdir.Bu Mecburiyettir ki, Ekonomik Özgürlüğümüzün sağlanması sosyal ve kültürel hayatımızı mutlu sona götüreceğinden, İktidarımızın özlenen ekonomik saygınlığa gelmesine yüceler yücesi gayret göstermesi temennimizle ….. 

 

> Yeni Meram >Yazarlar > UYDURUK SEÇİM KURULLARIMI, HAZIMSIZ SİYASETMİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.