YAZARLAR

Türk ve İslam büyükleri öğüt ve uyarılarıyla insanlığa doğru yolu göstermişlerdir. Öngörülerinden bilim adamı özeniyle çoğu kez de “kıssadan hisse” görüşlerini dile getirmişlerdir. Aynı zamanda hikmet dolu sözleri de içeren öğüt ve öngörüleri Hz. Muhammed ile açalım;

■ Allahü Teâlâ üç kimseyi kıyamet günü Arş’ın gölgesinde gölgelendirir:

1- Meşakkatli vakitlerde abdest alanı.

2- Karanlıkta camiye, cemaate gideni.

3-Aç kimseyi doyuranı

Üç şeye, üç şeyle ulaşılmaz.

1- Zenginliğe hayal ve arzu ile.

2-Gençliğe saçı boyamakla.

3- Sıhhate yalnız ilâçla ulaşılmaz. Bilakis, Allahü Teâlâ’nın şifâ vermesi ile ulaşılır.

■ İnsanlara sevgi göstermek aklın yarısıdır. Âlimlere sual sormak ilmin yarısıdır. Güzel tedbir, işleri, neticelerini hesaplayarak yapmak geçimin yarısıdır.”

)

■ Dünyayı, terk edeni, Allahü Teâlâ sever. Günahları terk edeni, melekler sever. Müslümanlar’ın malında, canında gözü olmayanı Müslümanlar sever.

■ Dünya nimetleri içerisinde, Müslüman olmak, nimet olarak yeter. İnsana meşguliyet olarak tâat yeter. Nasihat ve ibret olarak ölüm yeter.

■ Öğüt, dünyanın en pahalı hazineleri kadar kıymetli olduğu halde, ekseriye pek ucuza satılır.
■ Planınız bir yıl içinse pirinç ekin, on yıl içinse ağaç dikin, yüz yıl için ise insanları eğitin
■ Akıllı kimse üç şeyle meşgul olmalı;
1-Sâlih ameller işlemek sûretiyle âhirete hazırlanmak.
2-Dünya hayatı için lâzım ve kâfi olanı yerine getirmek.
3-Helâl kazanmanın lezzetine talib olmak.

■ Allahü Teâlâ’ya ve kullarına karşı edebli olmayan kimsenin ilmine i’tibâr edilmez. Belâ ve musibetlere, insanlardan gelen sıkıntılara, günahlardan sakınıp, farzları yerine getirmenin meşakkatine katlanmayan kimsenin dindarlığı mu’teber değildir. Haramlardan ve şüphelilerden sakınmayanın, Allahü Teâlâ katında bir mertebesi ve yakınlığı yoktur.

■ Ey Muhammed! İstediğin şekilde yaşa, mutlaka öleceksin, istediğin kimseyi sev, ondan mutlaka ayrılacaksın. İstediğini yap, mutlaka karşılığını göreceksin

BİR DAMLA:

BERBER

Bir gün Hz. Ebül Vefa tıraş oluyordu ki, yarısında kalkıp, hızla bir yöne doğru koşturdu. Berber merak etti. Niçin böyle acele gittiğine bir anlam veremedi. Yarım saat sonra geri gelip oturdu yine koltuğuna oturdu. Berber tıraşa başlayıp sordu;
– Merak ettim efendim. Az önce acil olarak nereye gitmiştiniz?
– Köye gitmiştim. Orası deniz kenarıdır ve buraya bir günlük mesafededir.
Sonra ona rica etti :
– Sen yarın yola çıkıp o köye var. Orada şöyle bir kimse olacak. Onu bul, kendisine; diye söyle. O parayı alıp bana getir!
Berber, “Baş üstüne efendim” dedi ve gidip o adamı buldu. Bunları söyleyince adam on bin dinarı verdi ve üstelik de teşekkür etti kendisine.

> Yeni Meram >Yazarlar > UYARILAR- ÖNGÖRÜLER
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.