YAZARLAR

■ Başarı size gelmez, siz ona gideceksiniz.

***

Ahmet Çobanoğlu, öncelikle bir halk insanıdır. Belki de anadan doğma CHP’li olması bu özelliğinden kaynaklanıyor. Bir başka anlatımla sevgili Çobanoğlu’nun genetiğinde “halk” sözcüğü öne çıkmaktadır.

Demem şu; Fakihler, Özal, Obuz, Bakkalbaşı, Çobanoğlu ve diğer saygıdeğer kişilerin dönemlerinde CHP, CHP gibi partiydi. Halkla İlişkileri bilen ,uygulayan, medya ile iletişim içinde bulunan, Sivil Toplum Örgütlerine yakın duran bir siyasal oluşumdu CHP…

Çobanoğlu ile dostluğumuz eskilere dayanır. Milletvekili olduğu dönemde, bizimde Ankara’da bulunduğumuz günlerde sıkça görüştüğümüz bir dost grubuyduk. Erdoğan Bakkalbaşı ve Hüseyin Kaleli de bu grubun içindeydi. Demem o ki; Vekillerimizi çok yakından tanır, görür, konuşurduk. Bunca yıllık basın yaşamıma karşın şimdi selamını bile alamadığımız seçilmişlerimiz var…

Ahmet Çobanoğlu, emekli olduktan sonra köşeye çekilmedi, yan gelip yatmadı. Üretti, çalıştı, üretime hala da devam ediyor. Yazıyor, konuşuyor, arıyor. Klasik politikacı tiplemesi sınırlarını aşıyor. Toplumsal yarara çalışıyor.

Son yapıtı; Konya Milletvekilleri albümü

TBMM 16. Yasama döneminde CHP’den Milletvekili olarak görev yapan Çobanoğlu, başucu kitabı son yapıtında Konya’nın Meclis tarihine ışık tutuyor. Kitapta 1920’den 2011 yılına kadar Konya’dan milletvekili ve kurucu meclis üyeliğine seçilen ayrıca 1961’de başlayıp, 1980’e kadar devam eden senato üyelerinin bilgileri yer alıyor.

Ahmet Çobanoğlu, Albüm isimli kitabının önsözünde, şöyle yazıyor;

“ Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş tarihi olan 1920’den 2011 yılına kadar Konya’dan milletvekili seçilen, Kurucu Meclis Üyeliği’ne ve 1961’de başlayan 1980’e kadar devam eden Senato’ya seçilen senatörlerin albümünü bu kitapta bulacaksınız. Kaynak olarak 1920’den 2010’a kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı’nın Türkiye İlleri’nin Geneli ile ilgili hazırladığı 4 ciltlik albümden yararlandım. 1920’den 2010 tarihine kadar verilen albüm bilgileri eksiğiyle, fazlasıyla Büyük Millet Meclisi’ne aittir. 2011 seçimleri sonucunda seçim kurulunca ilan edilen Konya milletvekilleri listesini de ben ilave etti. Konyalı hemşerilerime bu konuda geçmişe yönelik bir bilgi sunmuşsam ne mutlu bana.”

Ahmet Çobanoğlu’nun ayrıca ses getiren “Özgürce Yaşamanın Bedeli, 12 Eylül’ün Götürdükleri Getirdikleri, CHP Serüveni ve Solda Birlik Arayışları” adlı yayınlanmış kitapları, köşe yazıları da var.

Merkeze bağlı Başarakavak köyünde 1929 yılında doğan Ahmet Çobanoğlu, O dönemin aydın gençleri gibi halkevi kültürüyle yetişti, özgürlükçü ve ileri demokrasi anlayışının temelinde bu kültür var. Kendi kendini yetiştiren sürekli yenileyen kadim dostumuz çok yönlü; meslektaşımız, gazeteci. Kuşkusuz üretkenliğinde mürekkep kokusunun etkisi de yadsınamaz. 1976’da dava arkadaşlarıyla “Konya’nın Sesi” Gazetesini yayınlandı, isim yapmış yetenekli kimi meslektaşlarımızın temel birikiminin oluşmasına olanak sağladı.

Özetlersek, Ahmet Çobanoğlu Konya siyaset ve basın dünyasında iz bırakan başarılı çalışmalara imza atan duayendir.

Siyaset ve basınımızın Ahmet Çobanoğlu gibi deneyimli ve donanımlı kişilere bugün dünden daha çok gereksinimi var. Şimdiki sıkıntıların ve açmazların çoğu siyaset altyapısı olmayanların söz sahibi konuma gelmesinden kaynaklanıyor.

BİR DAMLA:

Hiç kimse, başarı merdivenlerine elleri cebinde tırmanmamıştır.

Başarının sırrı içtenliktir. Onu anlatabildin mi, başarı senin olur.

> Yeni Meram >Yazarlar > ÜRETKEN BİR POLİTİKACI: AHMET ÇOBANOĞLU
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.