YAZARLAR

UNUTULMAMAK BAHTİYARLIKLARIN EN BÜYÜĞÜDÜR!-Hanefi Aytekin-Yeni Meram Gazetesi

Yaratılmış canlıların hepsi hepsi unutulmamayı amaçlar. İnsanoğlu başta olmak üzere hayvanlar, kuşlar, böcekler, gözle görülen görülemeyen tüm canlılar ve hatta canlıların üremesinin ana teması sperm ve benzeri tüm üreme erkleri, nesillerinin devamı ile unutulmamayı amaçlamaktadır.
Unutulmama bahtiyarlıkların en büyüğüdür derken, yaratılmış canlıların en gelişmiş olmada birincisi insan oğlu, evlatlarını yetiştirmede düşünme, akıl etme, öleceğini bilme, ölümden sonra dirileceğini ve başka bir alemde Cenneti ve Cehennemi de akıl etme özelliğine sahiptir.
Geçtiğimiz hafta ÖĞRETMENLER HAFTASIYDI. Öğretmen unutulmamanın ustası olup, insanoğluna unutulmamayı ve yaşam mücadelesinde hayrı ve şerri ince ince ayırarak insan faktörünü hayata bağlamanın usul ve esaslarını öğretir. Onun içindir ki, öğretmenlik PEYGAMBERLİK mesleği olmaktadır
Unutulmamanın bahtiyarlıkların en büyüğü olduğunu cennetmekan hocam, medrese kökenli tahsil görmüş Özden Teknik Tarım Okulu Kurucu Müdürü ve eski Bolu Milletvekili Adi Özkök idi. Nur içinde yatsın. Kabri cennet olsun
Annelerimiz, babalarımız bizleri bin bir türlü müşkülleri yenerek bu cemiyetin içine salarken, tek gayeleri ve amaçları kendileri hayır dua ile anılsın ve cemiyet içinde saygınlıklarını unutulmazlıkla bütünleştirsinler dilek ve duaları vardı.
Arkamıza dönüp baktığımızda insanoğlunun ana ve babadan aldığı feyze öğretmeninden aldığı bilgiler yığınının, insanı insan yaptığını gözlüyoruz. İnsanın ilk öğretmeni anne ve babanın hakkını teslim ederken, Yüce Kitabımızda anne ve babaya ‘ÜF BİLE’ deme emri gözlerimiz önüne gelmektedir.
Öğretmenin öğrencisini etkin bir şekilde paylamasının suç olduğu cemiyetimizde, genelde eli öpülecek öğretmenlerin nasıl rencide edildiğine tanık olmaktayız. Onun içindir ki; eğitimi kaliteli olan milletler daha rahat ve müreffeh olurlar.
Siyasetimizin kalitesi, öğretmenlerimizin kalitesi ile ölçülmektedir. Ders alınır diye bir merhum ve muhterem öğretmen arkadaşım İdris Samancı, İvriz Öğretmen Okulunu 17 yaşında bitirip Ahmediye Köyüne öğretmen olarak atanır. 1946 çok partili hayatın ilk genel seçimleri yapılır. İdris Samancı köyde sandık başkanı olur. Sonuçta seçim yapılır. DP tulum çıkarır. Oyların tamamını alır. Çumra ilçesine seçim torbasını getirir. Kaymakam CHP doğal müfettişidir. Kapıda gelen seçim torbalarının sonucunu her gelen sandık kurulu başkanına sorar. Kurul başkanına bilgiler aktarıp ya takdir, ya da tekdir alır. Samancıya sıra gelir. Oyların tamamı DP yanıtını verince Kaymakam Ulen Aallah belanı versin senin oyun nerede diye sorduğunda, efendim benim yaşım henüz 17. Ben oy kullanma hakkına sahip değilim der.
Kaymakam, beklenmeyen cevap karşısında boynunu eğer ve müteakip 1950 seçimlerinde o kaymakam Mersin’den DP’nin Mersin Milletvekili seçilir ve Parlamentoya girer. İdris Samancı’nın helal vazife ifası, parlamento genel seçim tarihine altın harflerle işlenir.
Günümüz dünyası seçimlerinde oyların haram ve helal kavramlarına bakılmadığından, kurulan siyasi partilerimiz siyasi partiler mezarlığında yerlerini alırken, ülkemiz bir siyasi kaostan kurtulamamaktadır.
Yüce Yaratan seçmenlerimize de seçileceklere de helal oylarla ülkemizi yöneteceklere fırsat versin dileğimizle.

> Yeni Meram >Yazarlar > UNUTULMAMAK BAHTİYARLIKLARIN EN BÜYÜĞÜDÜR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.