YAZARLAR

University of Karatay -Orhan Şener-Yeni Meram Gazetesi

Augsburg ; Almanya’nın Bavyera eyaletinde bulunan çok şirin Sanat ve spor şehri sanırım Kano-Slalom dünya şampiyonası burada yapılmıştı . 1970 yılında kurulmuş bir üniversitesi var 47 yıl olmuş 15 bin öğrencisi ve 7 fakültesi mevcut. Benim dikkatimi çeken bunca yıla rağmen öğrenci ve fakülte sayısını muhafaza etmiş ki burası bir Devlet üniversitesi, yıllar önce görev yapmıştım Misafir hocalara ‘’Gast Dozent’’ diyorlar.

Konya Ticaret Odasının kurmuş olduğu Karatay Üniversitesine ne zaman gitsem beni yıllar öncesine ,o yıllara bahsettiğim Augsburg üniversitesine götürür .Konya Karatay Üniversitesi özel bir üniversitedir.Her düşüncenin konuşulduğu, tartışıldığı bir ortam , özgür ve özgüvenli öğrenciler, güler yüzlü hocalar ve görevliler,,sanat ve tasarım kokan geniş koridorlar , ‘Very Important Person’ VİP burada bulunan fertlerin kendini sanki özel hissettikleri bir yerleşke…..BUTİK …aynen butik bir üniversite kurulmuş altı yılda 6000 öğrenci 6 fakülte..
Tek tip binalar ,müthiş bir dizayn kim hoca kim öğrenci ancak yaş farkından ayırt edebilirsin yoksa bilemezsin.Öğrenciler,Hocalar aynı yemekhanede….her kez sıraya giriyor Dekanda…..Rektörde .

Rektör Prof.Dr.Bayram Sade …..Selçuk Üniversitesi kökenli Teknokent’in başından gelen, projeyi, yatırım ve planlamayı bilen bir bilim adamı; Bir o kadar da doğal.
Sanki soyadını makamına hediye etmiş ….SADE………..
——
‘’İş Arayan Değil,İşte Aranan Mezunlar’’..Reklamın böylesi…Öğrencileri açısından müthiş bir anektot yakalamışlar.Tebrik ederim
–Öğrencilerin % 60 yakını burslu
–Burs oranları %50 ve üstü
–Burslu olmayanların ücretlendirme politikası özel üniversitelerin Türkiye ortalamasının altında
–Başarılı öğrenciye 1000—3000 TL arası burs….Yurt dışı stajı ve yaz okulları işin en güzel yanı
–Öğrencinin iki danışmanı var ayrıca birde 1 sınıftan itibaren üniversitenin atamış olduğu sektör danışmanı var.Bu danışman sayesinde yaz tatillerinde ve boş zamanlarında branşıyla ilgili staj yapma olanağı doğuyor bir nevi ‘’Tıptaki İntörn’’ anlayışı, primi ve özlük hakların üniversiteden, okul bitince de…. Organik bağ kurduğun , çalıştığın iş yerinde çalışma imkanı..veya referans aracılığı…Kısacası Konya’nın sanayisine,iç ve dış ticaretine katkıda bulunacak deneyimli danışmanlar,ekonomistler ve iş adamları.
Böyle uygulama hangi ülkede hangi üniversitede var…Ben şahsen bilmiyorum bilen biri varsa gelsin .Bir eğitimci olarak ben şahsen ….derler ya ‘’şapkamı çıkartırım’’işte aynen öyle…hikayemiz devam ediyor.

Akademisyenler açısından ele alacak olursak işin boyutu daha farklı şehrin ;bölgenin cazibe merkezi olmuş.Kurulduğu günden beri 280 civarında hocası mevcutken son 6 ay içerisinde çoğu yurt dışından olmak üzere sıkı durun…200 ü aşkın iş başvuru var…ne kadar övünseler az….Aramızdan birde Rektör çıkardık diyorlar Nevşehir Hacı Bektaş üniversitesi Rektörü olarak atanan Prof.Dr.Mazhar Bağlı…
Şöyle bir baktım ;Tanıdığım idarecilere Güzel sanatlar ve tasarımın başında Prof.Dr.Kerim Çınar ,vakıf üniversiteleri arasında Türkiye’de tercihte 3 üncü,Devlette 100 mimarlık fakültesi arasında 7 inci tercih sıralaması …projeleri Yurdun her köşesinde yükseliyor….ne kadar gurur verici bir tablo.
Sağlık Meslek Yüksek okulunun başında başarılı bir akademisyen Prof. Dr.Birol Özkalp vakıf üniversiteleri arasında Türkiye’de tercih 1 inci sırada… açılalı bir veya iki yıl oldu sanırım.
Beslenme bölümünün başında kuruluşunda emeği olan Prof.Dr.Nurhan Ünüsan hanımefendi var.
Tıp fakültesi var ki, alt yapısı ile, laboratuvarlarıyla, üniteleriyle Türkiye de örnek bir birim.Özel üniversite açıp içerisinde tıp fakültesi de olacak diye yola çıkan yatırımcılar YÖK e başvurup görüş aldıklarında ‘’İstanbul İstinye Üniversitesi ve Konya Karatay Üniversitelerini gezin ve bir inceleyin’’ diye tavsiye niteliğinde bilgi veriyorlar…Son aylarda 5 yeni üniversite kurucu temsilcileri şehrimize gelip bu Üniversiteyi ziyaret edip incelemede bulundular….Başında Prf.Dr.Neyhan Ergene var ..yılların tecrübesi.
Muhakkak ki diğer fakülteler ve birimlerin anlatacakları en az bu kadardır. Açılacak yeni bölümlerin haberi de geldi Dişçilik, İslam Ekonomisi,finans ve Enerji yönetimi.
Bunların dışın da Sürekli eğitim merkezi var kişisel gelişim üzerine harika meslek edindirme kursları da var mesela Türkiye’de hiç açılmayan ‘Robotik Öğretme Öğretmen eğitimi’ diye bir eğitmen kursu açılmış başında da Geldiği günden beri bu birime hayli yol aldırmış bir uzman arkadaş var Fahri Hidayetoğlu.
Bu arada Rektör Danışmanı Dr.Necati Vardar Tanıtıcı bilgiler verdi…. ve özel kalemden Ayşenur hanım’a ilgi ve alakalarından dolayı ayrıca ..sağolsunlar
Akademik kadroların büyük bir kısmı SELÇUK ÜNİVERSİTESİ kökenli.. Selçuk üniversitesi 1975 yılında bozkırda yeşeren bir fidan. Büyümüş …Bir koca Çınar olmuş Dalları tüm Türkiye’yi sarmış…sarmış…sarmış

Bu başarı Tüm personelin muhakkak… zincir halkaları gibi biri birine bağlı. Ama bence bu işin bir de sırrı olmalı..
KTO Başkanı SELÇUK ÖZTÜRK seçilmiş bir şahsiyet .. Mütevaziliğin ve alçak gönüllülüğün timsali.. Hz.Mevlana’nın şehrinde yetişen örnek yöneticilerden..ve MÜTEVELLİ HEYETİ ..isimsiz kahramanlar ;işlerinin arasında var gücüyle eğitime maddi, manevi gönülden destek veren sivil toplum bireyleri …..Daha ne söyleyeyim.
KTO Karatay Üniversitesi; ANADOLU’DA YEŞEREN BİR ÇİÇEK …..PARLAYAN BİR ŞIMAL YILDIZI……

…..

> Yeni Meram >Yazarlar > University of Karatay
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.