YAZARLAR

Ben doğru yolda kaybolmuş kişi görmedim.

***

Üniversitelerimizde taşlar yerine oturuyor.

Üniversitelerimiz derken Selçuk ve Konya üniversitelerinden söz ediyorum.

Yazıya hemen bir düzeltmeyle başlamak istiyorum. Prof. Dr. Tahir Yüksek’i Konya Üniversitesi Rektör Yardımcılığına önerirken, seçimlerde aldığı oyu dikkatsizlik nedeniyle yazmışım. Oysa Sayın Yüksek almıştı. Konuya daha açıklık getirmek için rektör adayları olan değerli bilim adamlarının aldıkları oyları tek tek bir kez daha aktarmak istedim;

Prof. Dr. Hakkı Gökbel: 512

Prof. Dr. Mustafa Şahin: 409

Prof. Dr. Tahir Yüksek: 390

Prof. Dr. Celal İzci: 73

Prof. Dr. Ahmet Kaan Karabulut: 48

Prof. Dr. Recai Gürbüz: 12

Geçersiz: 21.

Selçuk Üniversitesi için rektörlük seçimlerinde Prof. Dr. Şahin Hocamız 409 oy almış, kendisinin rektör yardımcılığına getirilmesini önermiş, davranışın üniversitenin iç huzura katkı yapacağını belirtmiştim. Yazdığımız gibi oldu, Sayın Mustafa Şahin hocamız Selçuk’ta Rektör Yardımcılığı’na getirildi. Sayın Rektör Gökbel’e bu doğru değerlendirilmesinden dolayı teşekkürler.

Bir teşekkür de Konya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker’e.

“Rektörlük seçimlerinde oy alan Tahir Yüksek için de rektör yardımcılığına getirilmelidir” diye yazmıştım. Yazımızın mürekkebi henüz kurumadan bu da oldu, Sayın Tahir Yüksek Hocamız Konya Üniversitesi Rektör Yardımcılığı’na getirildi. Bu arada bir de vurgu yapmıştım;

“Sayın Rektör’e Tahir Yüksek’e Rektör Yardımcılığı önermelidir. Sayın Yüksek’in seçimde 390 oy alması ona ne denli saygı duyulduğunun somut bir göstergesidir. Kimi kişi ve çevrelerin engellemelerine karşı oy sayısı büyük bir başarıdır. Seçim sürecinde Konya’nın akil insanları ve Tıp Fakültesi’nin üstat deneyimli hocaları tercihlerini yüksek sesle Tahir Yüksek’ten yana koymaları ona duyulan güvenin anlamlı ifadesidir. İnlice Köyü’nden Muzaffer Şeker’le Yükselen Beldesi’nden Tahir Yüksek’i aynı fotoğraf karesinde görmek Konya Üniversitesi’nin aydınlık yarınları için çağrı niteliğindedir.”

Bu çağrı da olumlu yanıt buldu.

Konya Üniversitesi de “yola devam “ edecek, başarılı çalışmalarla Konya’nın bir başka aydın ve ak yüzü olacaktır.

***

Bir yazımda, Selçuk Üniversitesi Esentepe

Anaokulu’nun başarılı Müdiresi Tülay Şener’den satırbaşı açmış başarılarını sıralamıştım. Yazımız öylesine yankı uyandırdı ki, e-mail’ler birbirini izledi, halen devam ediyor. Kimilerinden özetler;

■ Tülay hocamın anaokulu görev süresi boyunca yöneticilik parası yani almadığını biliyor musunuz? Ama maalesef bu kadar değerli yöneticilere emsali ender insanları elde tutup baş tacı yapmak yerine onların kalplerini kırıp emekli olmalarına sebep olan zihniyet

var oldukça kaybetmeye devam edeceğiz.

■ Tülay Hoca gibi yurtdışı deneyimi ve birçok başarıya sahip olanlar gücünü bilimde ve kendi başarılarından alır. Gerçek öyle olunca da hiç kimseye eyvallah etmezler.

■ Tülay Hocam gibi hocalara sahip olduğu sürece bizlerin yetiştireceği nesillerden umudum var. İnanıyorum ki böyle aydın hocalarımızın öncülüğünde ülkemizi çok güzel günler bekliyor. Konya için büyük kayıp, Türkiye için ise büyük umut.

■ Tülay Hocam hakkındaki görüşlerinize katılıyorum bu yaşta emekli olması Selçuk Üniversitesi ve Konya için bir kayıptır.

BİR DAMLA:

■ Önce doğruyu bilmek gerekir; doğru bilinirse yanlış da bilinir, ama önce yanlış bilinirse doğruya ulaşılamaz.

> Yeni Meram >Yazarlar > ÜNİVERSİTELERDE TAŞLAR YERİNE OTURUYOR
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.