Torku Jelifest

Umre vize ücretleri zamlanıyor!

  • Giriş Tarihi: 11.09.2019 11:12
  • Güncelleme Tarihi: 11:17
Umre vize ücretleri zamlanıyor!

Suudi Arabistan'da vize ücretleri zamlandı. Rıza Turizm ve Seyahat Acentası Genel Müdürü Mustafa Ulu, mevcut Umre vize ücretlerinin üzerine yaklaşık 100-150 dolar gibi bir rakam ekleneceğini söyledi

Mutlu Akü

Suudi Arabistan’a Umre ziyareti nedeniyle seyahat edecek Türk vatandaşlarına kötü haber geldi. Suudi Arabistan Devleti tarafından Umre vize fiyatlarına yeni bir güncelleme yapılacağı söylenenler arasında. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Rıza Turizm ve Seyahat Acentası Genel Müdürü Mustafa Ulu, 2 bin riyal olan vize fiyatlarının üzerine eklemeler yapılacağını söyledi. Ulu, eklemelerin yaklaşık 100-150 dolar civarında olacağını belirterek, “Maalesef Suudi Arabistan’ın Umre vizelerine yaklaşık 125 dolar eklediği söyleniyor. 10 Ağustos 2018 yılında olan Doviz krizinden sonra ciddi manada Umre ve Hac turizminde düşüş yaşandı. Türkiye genelinde Umreci sayısı yüzde 30 civarında azaldı” dedi.

UMRE FİYATLARININ ÜZERİNE 100-150 DOLAR EKLENECEK

Rıza Turizm ve Seyehat Acentası Genel Müdürü Mustafa Ulu, umre vizelerine bir zam söz konusu olduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti: “Şuan Umre vizelerine bir zam geliyor. Maalesef Suudi Arabistan’ın Umre vizelerine yaklaşık 125 dolar eklediği söyleniyor. Üst üste yani her yıl umreye gidenlerden 2 bin riyal alınıyordu. Bu riyal bazı ülkelerde kaldırıldı fakat Türkiye için halen bu geçerli değildi. Yeni umre sistemlerinin açılmasından dolayı, bu olayı genişlettiler ve 2 bin riyal olan vize fiyatlarının üzerine eklemeler yapacaklar. Umre fiyatlarının üzerine ortalama olarak 100-150 dolar gibi bir rakam eklenecek. Yani 1000 dolara satılan yerler şuan için yaklaşık 1100 dolar civarında satılacak.”

UMRE VE HAC TURİZMİNDE YÜZDE 30 DÜŞÜŞ YAŞANDI

Umre ve hac turizminde yaklaşık olarak yüzde 30’lara varan düşüşler olduğunu dile getiren Ulu, faiz oranlarının düşmesi ile beraber geçen seneye oranla biraz daha hareketlenmelerin olduğunu da söyleyerek, “10 Ağustos 2018 yılında olan Doviz krizinden sonra ciddi manada Umre ve Hac turizminde düşüş yaşandı. Türkiye genelinde Umreci sayısı yüzde 30 civarında azaldı. Hem diyanetin hem de özel şirketlerin ortak düşüş paydası bu şekildeydi. Hac için 2, 3, 4, 5’nci yedeklerden kayıtlar alınmaya başlandı. Ekonomik dengelerin etkileşmesi ile beraber bu sistem halende devam ediyor. Doların ve Avro’nun sabitlenmesi ve faiz oranlarının düşmesi ile beraber, vatandaşların güveni bu sene biraz daha tazelenmişti. Biz geçen seneki vize rakamlarını göze alarak hizmet vermiştik. Fakat zam oranlarının ortaya çıkması ile beraber yeni fiyatlar yansıyacak. İnşallah iyi bir sezon geçirilmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

EN AZ 5 YILLIK GEÇMİŞİ OLAN FİRMALARI TERCİH EDİN

Vatandaşların mağdur olmamaları için özellikle en az 5 yıllık bir geçmişe sahip olan firmaları tercih etmesi gerektiğinin altını çizen Ulu, yerli firmaların tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Ulu, “Turizm firmalarına vatandaşlarımızın dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü elimizde herhangi bir ürün yok tamamen hizmet sektöründeyiz. Vatandaşlara en az 5 yıl geçmişi olan firmaları öneriyoruz. Çünkü şirketin yerine oturması için minimum 5 yılın geçmesi gerekiyor. Ama anlık gelerek şube açan bazı firmalar 1-2 ay faaliyet gösterdikten sonra dolandırabiliyorlar. Dikkat edilmesi gereken şeylerden en önemlisi şirketin merkezinin Konya olması. Yerli firmalar tercih edilmeli. Şirketin geçmişine bakarak faydalanan insanlardan da tavsiye alabilirler. Biz Rıza Turizm olarak hiç kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı. Hüseyin MENEKŞE


ETİKETLER

> Yeni Meram >Ekonomi > Umre vize ücretleri zamlanıyor!
HABER YORUMLARI