Torku Jelifest

Umre turları ne zaman başlayacak?

  • Giriş Tarihi: 25.02.2015 19:18
  • Güncelleme Tarihi: 19:18
Umre turları ne zaman başlayacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umreden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Kudüs üzerinden de umre programları yapılacağını ve ilk turun 15 Nisan’da başlayacağını belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umreden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, Kudüs üzerinden de umre programları yapılacağını ve ilk turun 15 Nisan’da başlayacağını belirterek, “Değişik din mensuplarının bir arada özgür bir şekilde birbirlerinin hakkına ve inançlarına saygı göstererek yaşayabilecekleri bu tabloyu Müslümanların tarihi kodlarıyla orada müşahede etmesi önem arz ediyor. Vatandaşlarımızın bu anlamda Kudüs’te umre turlarımıza dahil edildi” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umreden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, umre ibadetine Kudüs’ünde eklenmesiyle ilgili, “Bazı şirketlerimiz zaten Kudüs üzerinden umre yapıyorlar idi. Halkımızdan Diyanet İşleri Başkanlığına da bu doğrultuda talepler geldi. Diyanet İşleri Başkanlığının da programlarına Kudüs’ü dahil etmesi istikametinde muhterem başkanımızın talimatıyla bizde ilan ettik. Yakında başlayacak” diye konuştu.

“15 NİSAN’DA İLK TURLARIMIZ BAŞLAYACAK”

Kudüs üzerinden umre için müracaatların başlandığını bildiren Keleş, şunları söyledi:
“Bütün programlarımız değil de bazı programlar. Yani tercih eden vatandaşlarımıza yönelik olarak Kudüs üzerinden de umre programları yapılacak. Allah nasip ederse 15 Nisan’da ilk turlarımız başlayacak. Talebe göre bunu devam ettirmek istiyoruz. Kudüs’ün tarihimizde çok önemli bir yeri var. Hem dini açıdan hem de tarihimiz açısından son derece önemli. Dini açıdan Peygamber Efendimizin ziyaret için yola çıkılabilecek üç mescitten birisi olarak zikrettiği Mescid-i Aksa Kudüs’te, Peygamber Efendimizin Miraca çıkış noktası Kubbet’us Sahra orada. Geçmişte Müslümanlar diğer din mensupları orada. Bir barış ve huzur içerisinde Müslümanlarla birlikte asırlar boyu yaşatmışlar. Günümüzde de insanlığın son derece bu tabloya ihtiyacı var. Değişik din mensuplarının bir arada özgür bir şekilde birbirlerinin hakkına ve inançlarına saygı göstererek yaşayabilecekleri bu tabloyu Müslümanların tarihi kodlarıyla orada müşahede etmesi önem arz ediyor. Vatandaşlarımızın bu anlamda Kudüs’te umre turlarımıza dahil edildi. Talebe göre organizasyonlar devam edecek.”

UMRE TURLARI İÇİN KAYITLAR 24 ŞUBAT’TA BAŞLADI

Öte yandan Mescid-i Aksa’dan başlayan umre turları için kayıtlar 24 Şubat 2015 tarihinde başladı. İlk kafile 15 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’dan hareket edecek. Vatandaşlar 3 gün Kudüs’te, 4 gün Medine’de ve 7 gün Mekke’de olmak üzere toplam 14 gün boyunca kutsal iklimin havasını soluyacaklar. Kayıt yaptırmak isteyenlerin 24 Şubat 2015 tarihinden itibaren il veya ilçe müftülüklerine müracaat etmeleri gerekiyor.> Yeni Meram >Güncel > Umre turları ne zaman başlayacak?
HABER YORUMLARI