YAZARLAR

ATATÜRK ilke ve inkılapları bizi Arapça ve Osmanlıcadan kurtarırken, getirilen milli hamle yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin millet ulus birliğince sıcacık sevgi ile karşılanmış, hele LATİN ALFABESİNE geçişte ülkemiz ve insanımız hiç mi hiç zorlanmamıştı.

1928 Harf İnkılabı ile açılan halk mekteplerinde istatistikler baş döndüren rakamlarla gözlediğimizde beyefendilik, hanımefendilik kavramlarına ülkemiz insanı, süratle intibak etmiş çağdaşlığı ve yeniliği yüreğine basmıştı.

Konya bölgesindeki kültürel gelişmeler genç Türkiye Cumhuriyeti’ne örnek olacak boyutta idi ki lütfen rakamsal mucizeye bir bakınız.Cennet Mekan Vali İSMAİL İZZET BEY görevde, Konya’nın genel nüfusu 508 bin ,açılan halk mektepleri ile 105 bin kişiye sadece iki yılda latin harfleri ile okuyup yazma öğretilir.Bu orana şapka çıkarılmazda ne yapılır?

Türk Milleti adeta susadığı kültür ve medeniyete dev adımlarla ilerlerken, Osmanlı’nın enkazı üzerinde yeşeren yeni Türkiye Cumhuriyeti Dünyaya parmak ısırtmakta ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARI bir bir hayata geçirilmekte idi.

19 Mayıs’ı Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlarken Keriman Halis ECE’nin dünya güzeli seçilmesi genç cumhuriyetin çağdaşlaşmasının en güzel örneği idi. Aynı yıllarda Ramazanın 15’inci günü Hafız Yaşar Bey İSTANBUL Yerebatan Camii’nde MİŞFİK VE RAHİM OLAN ALLAHIN ADIYLA diye başlayıp ilk kez Türkçe KUR’AN okudu.

Daha sonrasında Hafız Burhan, Hafız Kemal, Hafız Zeki, Hafız Nuri, Hafız Rıza, Hafız Fahri, Hafız Rıfat beyler Sultanahmet Camii’nde Türkçe KUR’AN okudu, cemaatin önemli bir bölümü kadındı. Hafız Rıfat Bey Süleymaniye Camii’nde ilk Türkçe hutbe okudu. Ayasofya Camii’nde 30 hafız Türkçe Kur’an okudu ve bu tilavet radyodan naklen yayınlandı.

Türk Tarih Kongresi toplandı, Türk Dil Kurumu kuruldu. Daha neler, neler… Atatürk İlke ve inkılapları say say bu sütunlara sığmaz. Şu ekonomik istikrara bir bakınız ki, enflasyon eksi büyüme hızı yüzde 11.Ekmeğin kilosu sadece 8 kuruş, kilo okkayı saltanatından devirmişti.

Güzel Türkçemiz Arapça ve Osmanlıca’dan arınınca 13 milyon yeni bir ufka bakıyor ve cumhuriyet devrimleri ışık, ışık ülkeye yayılıyordu. Kamu kurum ve kuruluşlarında güzel konuşma ve güzel yazıp okuma bir yarış halinde olurken bu günkü ulusal boyutlu kültürel Türkçe kazanımların da en yücesi olmuştu.

Ne var ki, şimdilerde Türkçenin okulu, Türkçenin ana teması birilerinin TRT’yi arpalık haline getirmesi sonucu olacak, bir dar bölgenin istilasına uğrayıp güzel Türkçemizde derin yaralar açılmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Devlet Bahçeli sadece bir cümle ile bu harabiyeti dile getirdi, acaba bu çıkış uyuyanları uyandırır mı? diye düşündük ama maalesef hayır. Türkçenin okulu bir gaflet içinde sürekli yara alıyor.

Vicdan izan sahibi sorumlular TRT. SUNUCU ve SPİKERLERİNİN kullandığı OLUCAK, YİYİCEK, GELİCEK, GİDİCEK ve benzerleri dar bölge şiveleri ile 75 milyonun karşısına çıkılması ve hava paporlarının sıralaması bozulup ve hele renk katliamının ve tahribatının hesaplarını kim verecek ve kimler soracak der, sorumlular lütfen göreve uyarılarımızı yenileriz…

> Yeni Meram >Yazarlar > ULUSAL-KÜLTÜREL TÜRKÇE DEĞİL LEHÇE TRT’DE !!!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.