YAZARLAR

■ Bayram, yeni elbiseler giyenler için değil,
ilâhî azaptan emin olanlar içindir.
Bayram, bineklere binenler için değil, hata ve isyanı bırakanlar içindir.

***

Kurban Bayramı’nın diğerlerinden farkı yoktu;

İpini koparan büyükbaşlar ortalığı kasıp kavurdu.

Acemi kasaplar hem kendilerini yaraladı, hem de derileri telef etti.

Kesimlerde, hijyenik koşullar yine göz ardı edildi; sokakta, meydanda, arsada her yerde kurban kesildi. Yasaklara uymayanlara ceza:792l L.

Türkiye’nin fotoğrafı da değişmedi;

Yollar yine kan gölü, yine kaç ocağa ateş düştü. Uyarılara aldırış bile edilmedi. Kameralı önlemler sürücülerin kural dinlemezliğinden iflas bayrağını çekti. Bildik tablolar, gözyaşları, feryatlar. Kaza yapma eğilimi bizim genlerimiz de var. Bunu bir kez daha anladık: Tatilin 7 günlük bölümünde 104 kişi yaşamını yitirirken, 564 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı

Tizi reftar olanın pâyine damen dolaşır

Erişir menzili maksuduna aheste giden

***

Bu yılki Kurban Bayramının diğer yıllara göre ayrıcalığı “ Cumhuriyet Döneminin en büyük vergi affı” müjdesidir.

Affetmek, kuşkusuz büyüklüktür. Af sözcüğü umut yüklü güler yüzlü bir kavramı da çağrıştırır. Ne var ki, bu af kamuoyunda tartışmave eleştirilere yol açtı. Eleştirinin ekseninde şu yaklaşım var;

“Vergilerini zamanında ödemeyenler ödüllendirilmekte, zamanında görevini yapanlara ise ceza uygulanmaktadır.

Vergisini zamanında ödeyen “iyi yurttaşlar” için indirime gidilmemesi eşitlik ilkesine de aykırıdır. Kimi uzmanlar, vergi affının sakıncalarını dile getirmektedirler;

Vergilerini zamanında ödememeyi bir alışkanlık haline getirenler, yine beklenti içine girecek, bu da tahsilâtı olumsuz yönde etkileyecektir. Üstüne üstlük, vergi borcu ödemek telaşında olanlar yeni gelirleri vergilerini askıya alma olasılığı gözden ırak tutulmamalıdır.

Yeni vergiler getirilince şiddetle eleştiririz, affı söz konusu olur, bu kez eleştiri oklarını bu konu üzerinde yoğunlaştırırız.

Ahir ömrümde tüm vergilerimi zamanında ödedim; öyle ki, hep acul davranıp ödemelerimi ilk gününde yeğleyerek yaptım. Devletime tek kuruşluk vergi borcum yok.

Vergi affı bireysel olarak beni hiç, ama hiç ırgalamıyor. Ben yine “iyi yurttaş olmak” üslubumu ve tutumumu özenle sürdürecek, başka hesaplar yapmayacağım.

Rahmetli Annemin bir sözü vardı;

Borç yiyen, kesesinden yer!

***
GÜNÜN SÖZÜ:

■ Vergilerin de ölüm gibi kaçınılmaz olduğu söylenir. Fakat en azından ölüm her yıl yeniden gelmez.

■ Yeryüzünde anlaşılması en zor olan şey gelir vergisidir.

> Yeni Meram >Yazarlar > ÜLKEMİZİN BAYRAM FOTOĞRAFI!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.