Torku Jelifest

‘Ülke iyi yönetilmiyor’

  • Giriş Tarihi: 6.04.2015 9:00
  • Güncelleme Tarihi: 17:39
‘Ülke iyi yönetilmiyor’

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından gerçekleştirilen ön seçim ile adaylar da şekillenmeye başladı. Konya’da gerçekleştirilen ön seçimden 1. sırada çıkan Dr. Mustafa Hüsnü Bozkurt, Konya ve Türkiye’nin sorunlarını anlattı, çözüm önerilerini sıraladı

Mutlu Akü

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP), Parti Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda 45 seçim bölgesinde hakim denetiminde ön seçim yapıldı. Konya’da yapılan ön seçime 28 milletvekili aday adayı katılırken, parti üyelerinin oyları ile ilk sırayı Dr. Mustafa Hüsnü Bozkurt aldı. 35 yıldır hekim olarak çalıştığını, Konya’daki siyasi çalışmalarının 1987 yılında başladığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi Konya Milletvekili Adayı Mustafa Hüsnü Bozkurt, 7 Haziran’daki seçimde Konya’da yüzde 15 oy alarak 3 milletvekili çıkarabilmek için çaba göstereceklerini söyledi. Amaçlarının, 8 Haziran sabahına CHP iktidarıyla merhaba demek olduğunu ifade eden Bozkurt, bu amaçla Konya’da gidilmedik köy ve ilçe bırakmayacaklarını, vatandaşlarla yüz yüze görüşeceklerini, onların yüreklerine değecek bir çalışma içinde olacaklarını kaydetti. Siyasetin barış içinde bir hizmet yarışı olması gerektiğine dikkat çeken Bozkurt, ne AKP, ne MHP, ne HDP ne de diğer partileri düşman olarak değil, bu yarıştaki rakipler olarak gördüklerini vurguladı. Siyaseti bir kavga aracı ya da gerginlik politikası olarak algılamadığını anlatan Bozkurt, seçim çalışmalarında hiçbir partinin ne olduğuyla, ne yaptığıyla ilgilenmeyeceklerini dile getirdi.

“TÜRKİYE, İYİ YÖNETİLMİYOR”

Bugün Türkiye’nin iyi yönetilmediğini, iç ve dış politikada, ekonomide, sosyal güvenlik alanında, sağlıkta ve iç güvenlikte çok ciddi zaafları olan bir yönetim anlayışının ülkeyi yönettiğini ifade eden Bozkurt, Mustafa Kemal Atatürk’ün, Anadolu aydınlanma devrimiyle kazanmış olduğu hakların ciddi olarak geri düşürüldüğüne işaret etti. İşsizlik nedeniyle gençlerin mutsuz olduğunu, eğitim sisteminde çok ciddi aksaklıkların yaşandığını, özellikle son 13 yılda yaz boz tahtasına döndüğünü, 4+4+4 sistemiyle kız çocuklarının okullardan uzaklaştığını belirten Bozkurt, bu sorunların her birine çözümler üreten, bu ülkenin en köklü partisinin üyeleri olduklarını, CHP’nin bu ülke için çok önemli olduğunu, CHP’nin mutlaka ülkenin yönetiminde söz sahibi olması gerektiğini, bunun için kadrolarının ve programlarının yeterli olduğunu kaydetti. Hiçbir partiyle kavga etmeyeceklerini, AKP’ye, MHP’ye ya da başka partiye oy verenleri de kazanmaya çalışacaklarını anlatan Bozkurt, ülkenin, şu anki gibi yönetilmesinin uygun olmadığını, kendi yönetim anlayışlarının ve ülke için önerdikleri politikaların doğru bir şekilde anlatılması durumunda halkın kendilerine oy verilebileceğini ifade etti.

“HALK, MUTSUZ VE HİZMET ALAMIYOR”

Büyükşehir Yasasıyla Konya’da 168 beldenin belediliklerinin iptal edilmesini ciddi bir yara olarak değerlendiren Bozkurt, “beldelerde yaşayan yaklaşık 500 bin kişi son derece mutsuz ve gerekli hizmeti alamıyor. Seydişehir’de Aliminyum Tesisleri, dağdaki madenin yaklaşık 250 milyon dolarlık stokları, Oymapınar Barajı, Manavgat Limanı ve 850 lojmanıyla 305 milyon dolara Cengiz İnşaata satıldı. Danıştay’ın bu satışı iptal kararı var. Bu iptal kararı uygulanmadı. Daha önce 7 bin işçi çalışıyorken bugün taşeron işçiler dahil 1200 işçi çalışıyor. Genel Merkezimizle de görüştük. İktidara gelir gelmez ilk yapacağımız işlerden biri mahkeme kararını uygulamak. Seydişehir Aliminyum Tesislerini tekrar kamuya döndürmek. Teknoloji yenileme projesiyle orayı tekrar Türkiye’yi aliminyum ithalatından kurtaracak üretim düzeyine getirmek” şeklinde konuştu.

“OY ORANLARININ ANALİZİ YAPILACAK”

Salı günü meydana gelen elektrik kesintisinin, 21’inci yüzyılda olabilecek bir şey olmadığını, gün boyunca bütün Türkiye’nin karanlığa büründüğünü, net bir açıklamanın yapılmadığını dile getiren Mustafa Hüsnü Bozkurt, “seçim güvenliği de ülkenin ciddi bir sorunudur. Kullanılan bilgisayar programı, dünyada sadece ülkemizde kullanılıyor. ABD, Japonya ve Yunanistan, bu sistemi, dışarıdan müdahalelere açık olduğu için kullanmayı reddetmesine rağmen son iki seçimdir bu sistem, bizim ülkemizde kullanılıyor.  Gece yarıları trafolara kediler giriyor, elektrikler kesiliyor, elektrik kesilmeden önce önde olan parti elektrik geldikten sonra geriye düşebiliyor. Buna benzer sorunlar çok fazla. Bütün trafolara gerekirse partililerimizi nöbete dikerek bu seçimin güvenliğini sağlamak gibi bir görevimiz var. Konya’nın 31 ilçesinde partimizin aldığı oy oranlarının analizlerini yapmaya çalışıyoruz. Ona göre çalışma takvimi hazırlayacağız. Hangi bölgede daha az oy almışsak oraya daha çok gitmeye çalışacağız. Hangi bölgede daha çok oy almışsak daha özel çalışmalar yapacağız” ifadelerini kullandı.

‘NEREDEN BULDUN YASASI ÇIKARACAĞIZ’

Başkalarına hakaret ederek oy alınamayacağını vurgulayan Bozkurt, “emperyalizmin, Ortadoğu’daki petrol kaynakları üzerindeki emellerini gerçekleştirmek için çıkardığı birtakım sorunların peşine takılıp bin yıllık kardeşliği dinamitlemek isteyen politikalara mutlaka hayır diyeceğiz. İki tane terörist, adliye binasının altıncı katına çıkıyor, bir savcımızı rehin alıyor. Operasyon yapılıyor. Bu ülkeyi yönetenler televizyona çıkıp halkın gözünün içine bakarak “polisimizi tebrik ediyoruz, başarılı bir operasyon yaptık” diyorlar. İnsanları yönetirken onları aptal yerine koymamak gerekiyor. İktidara geldiğimiz zaman Nereden Buldun Yasası çıkaracağız. Herkes, aldığı her malın hesabını verecek. İnsanlar korkarak oy kullanmamalı. Oy tercihlerini korku değil, hizmet yarışındaki öncelikler belirlemeli…İnsanlar bu ülkede telefonla konuşurken korkuyor artık” diye konuştu. Adem SERİN> Yeni Meram >Konya > ‘Ülke iyi yönetilmiyor’
HABER YORUMLARI