YAZARLAR

SPOR koşturmamız yeniden başladı.. Yeni sezon öncesi 20 güne yakın bir süre dinlenme fırsatı buldum. Geçtiğimiz cumartesi günü itibariyle görevime tekrar döndüm. Uzun tatil dönemi içinde Konyaspor’u uzaktan da olsa takip etmeye çalıştım. İzne çıktığım dönemdeki tablo ile izin dönüşüm arasındaki tabloda değişiklikler elbette ki oldu. Tüm Türkiye’yi sarsan şike skandalı, gündemin ilk sırasındaki yerini koruyor. Konyaspor soruşturmanın uzağında kalsa da, çıkacak karar Yeşil-Beyazlıları da yakından ilgilendiriyor. Futbol Federasyonunu zor günler bekliyor. Acele karar vermemek ve zaman kazanmak adına hem Süper Lig, hem de Bank Asya 1. Lig’in başlama tarihlerinin Eylül ayına kaydırılması birkaç takımın canının yanacağının göstergesi.

KAMUOYUNA yansıyan bilgilere göre Süper Lig’den en az 2 takımın düşürülmesi bekleniyor. Federasyonun önümüzdeki sezon liglerin 18’er takımla oynanacağı resmen açıklamasından sonra Konyaspor için de Süper Lig umudu doğdu. Geçen sezon ligi 17. sırada tamamlayan Konyaspor, Şike Soruşturması nedeniyle gerekli bilgi ve belgeleri inceleyen Futbol Federasyonu Etik Kurulu’nun vereceği kararı bekliyor. Kararın en geç 15 Ağustos’a kadar çıkması tahmin ediliyor. Etik Kurulu’nun liglerden en az 2 takımı düşürme kararı vermesi, Konyaspor’a yeniden Süper Lig’in kapısını açacak. 1 haftadır bilgi ve belgeleri inceleyen kurulun kararını 15 Ağustos’tan önce vermesi de sürpriz olmaz. Bugün veya yarın da karar çıkabilir.

KONYASPOR’UN Süper Lig’de mücadelesine devam edebileceği görüşü ağırlıkta. Transfer yasağı ve maddi krizle boğuşan Konyaspor’un Süper Lig’e çıkması ne anlam taşıyacak? Konyaspor genç ağırlıklı kadrosuyla Süper Lig’de ne yapabilecek? Düşmeler gerçekleşirse, Süper Lig’de yer alacak takımlar geçen sezonlardaki gibi yayıncı kuruluştan destek alabilecek mi? Bu soruların cevabını vermek oldukça güç. Ama şu bir gerçek Konyaspor’un Süper Lig’e yükselmesi kulübe hem zaman, hem para kazandıracak. Bank Asya gelirleriyle Süper Lig gelirleri elbette aynı ölçüde değil. 25 Milyonu bulan borç yüküyle geleceği ipotek altında olan kulübün Süper Lig’de mücadelesine devam etmesi tek kurtuluş yolu olarak gözüküyor.

KİM bilebilir ki mevcut kadronun ligde başarılı olamayacağını. Kamp döneminde özellikle genç futbolcuların tecrübeli isimlerle iyi bir ekip oluşturduğunu gözlemliyoruz. Bakarsınız bu kadro Süper Lig’e tutunmayı da başarabilir. Ayrıca Milos’a ödemelerin başlaması ve futbolcunun FIFA’ya yapacağı başvurunun sonucu da bekleniyor. Belki de, FIFA’nın verdiği 2 dönemlik transfer yasağı cezası da kalkabilir veya 1 döneme iner. Bilinmeyeni çok olan konular içinden çıkmaya çalışıyoruz. Umarım Etik Kurulu şike olayına karıştığı iddia edilen Süper Lig takımlarına gerekli cezaları verir ve Konyaspor yeniden lige davet edilir.

KONYASPOR Isparta Davraz Kampı’ndan sonra Kızılcahamam’daki ikinci dönem çalışmalarını da noktaladı. Üçüncü etap yarın Konya’da başlayacak. Son etap içinde takım 14 Ağustos’ta yeniden Davraz’a gidecek. Hazırlıklara başlanan kadrodan iki eksilme oldu. Disiplinsizliğiyle meşhur Gökhan Emreciksin’in aklını başına alması durumunda affedilmesi ve yeniden A takımla çalışmalara başlaması bekleniyor. Sanırım Osman Özdemir sorunlu futbolcuyla yarın bir kez daha görüşecek. Emreciksin’in yetenekleri malum. Onun Konyaspor’a, Konyaspor’un da ona ihtiyacı var. Kadrodan eksilen bir diğer isim ise Peter Grajiar. Bu futbolcunun transferi için Süper Lig’e çıkılması durumunun netleşmesi beklenmeliydi.

MADDİ sıkıntının hat safhada olduğunu bildiğimiz kulübün tüm imkanlarını zorlayarak transfer için beklemesi faydalı olacaktı. Ancak yönetim kararın çıkmasını beklemeden futbolcuyu Çek ekibine sattı. Bence hata yapıldı. Tatil döneminde beni en çok üzen haber ise Konyaspor Başkanı Bahattin Karapınar’ın basına yaptığı ve bence kulübü yerlere seren mazot açıklaması oldu. Ulasal basının da habere geniş yer vermesi Konyaspor’un prestiji için iyi olmadı. Diyeceksiniz ki kulübün prestiji mi kaldı? Haklısınız. Yıllardır kötü yönetilen ve paraların sorumsuzca harcandığı bir kulübün bu noktaya gelmesi kaçınılmazdı. Ancak Konyaspor’un en tepesindeki kişinin de açıklamalarında kulübün prestijini zedeleyecek beyanatlardan kaçınması gerekli. Herkes Konyaspor’un maddi sıkıntı çektiğini zaten biliyor. ajitasyon’a ne gerek var sayın başkan.

GELELİM yardım kampanyasına. Kampanya başlamadan önce yazarımız Orhan Berk ile konuşmuştum. Ben umutluydum. O ise tecrübelerinin katkısıyla net olarak şunu söyledi: “500 kişi bulamazlar. ” Aynen öyle oldu. Bir kez daha tecrübe galip geldi. Konyaspor’a şehrin bakış acısını iyi bilen Orhan Berk maalesef ki haklı çıktı. Elbette Başkan Bahattin Karapınar’ın geçmişte yaptığı hatalar ve sempatikliğini kaybetmesi de kampanyanın fiyasko ile sonuçlanmasında etken oldu. Şunu açıkça söylüyorum ki; düzenlenen kampanyadan 20 bin TL rakamına bile ulaşılamaması, Konya’nın değil bu kulübü bu noktaya getirenlerin ayıbıdır. Hepinize hayırlı Ramazanlar…

> Yeni Meram >Yazarlar > Ufukta Süper Lig görünüyor
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.