YAZARLAR

Seydişehir Belediyesi geleneksel mimarimizi yaşatmak, kültürümüzü tanıtmak maksadıyla, “Kültür Sanat Evi” kapsamında yıkılmaya yüz tutmuş, Cumbalı evlerden iki tanesini satın alarak bir çalışma başlattı.

Bunlardan bir tanesi Seydişehir Kültür-Sanat Evi etnografya müzesi özelliğinde, Seydişehir Belediyesi Adile Baysal – Kültür Merkezi adı altında gayet güzel bir şekilde restore edilerek tamamlandı ve halkın hizmetine sunuldu.

Sergi salonu, müze ve Seydişehir mutfağına özgü lokanta gibi bölümlerin hizmet vereceği “Seydişehir Kültür- Sanat Evinde”, geçmişte halkımız tarafından kullanılan ve kültürel mirasımızı yansıtan, unutulmaya yüz tutmuş her türlü eşya sergilenmeye başlandı.

Kültür Sanat evinin müze bölümünde Demirbaş defterine kaydı yapılmak suretiyle, müze koruma-kollama esaslarına uygun olarak, Kültür-Sanat Evine hediye edilen etnografik eşyalar, hediye eden kişi ve ailelerin isimleri plaket üzerine yazıleyor ve isimleri ölümsüzleştiriliyor.

ESKİ ESER KABULÜ DEVAM EDİYOR

Sanat evine Tarihi Seydişehir halk giysileri, süs eşyaları, ayakkabı, örnekleri, çeşitli keseler, oyalar, çerçeveler, eski mutfak malzemeleri, yöresel halı, kilim ve dokuma tezgahı, her çeşit alet, üretim araç-gereçleri, Osmanlı devri yayları, okları, çakmaklı tabanca ve tüfekler, kılıç ve yatağanlar, eski dikiş makineleri, sandıklar, ve benzeri ev eşyaları Kültür ve Sanat Evine hediye edilmeye ve sergilenmeye başlandı.

Halkımızın sanat evine eski eser ve eşya bağışı konusunda oldukça duyarlı olduğunu gördüm.

Böylece unutulmaya yüz tutan geleneksel kültürümüz bugün sergilenmiş gelecek nesillere de aktarılması sağlanmıştır.

AYNI ZAMANDA SERGİ SALONU

Kültür Sanat evinin müze olarak hizmet vermesinin yanı sıra sergi salonu olarak ta düzenlenmesi çok yönlü bir hizmetin verildiğinin göstergesi.

Bunun ilk örneği geçtiğimiz hafta içinde Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında gerçekleştirilen resim sergisine ev sahipliği yapması ile görüldü.

Eğitmenliğini Seydişehir Anadolu Lisesi Resim Öğretmeni Kerime Suluçay’ın yaptığı, büyük çoğunluğu öğretmenlerden oluşan 13 kursiyerin yağlı boya resimleri Kültür Sanat Evinde sergilendi. Sanat evi bu tür organizasyonlar için gerçekten çok nezih olmuş. Davetliler bahçede toplandı ve daha sonra sergi salonuna geçerek eserleri inceleme fırsatı buldu.

MEKANA UYGUN İŞLETMECİ

Adile Baysal Kültür ve Sanat evi Müze ve sergi salonu işlevlerinin yanısıra önemli bir hizmet alanını da bünyesinde barındırıyor.

Sanat evi Seydişehir mutfağına özgü lokanta gibi bölümleri de her tür gereksinimi düşünülerek hazırlanmış.

Buradaki mekana uygun bir işletmeci talip olduğu zaman altyapısı tamamlanmış güzel ve nezih bir mekanda hizmet verme imkanı bulmuş olacak.

Bu sebeple Seydişehir ve Bölgesinde bu mekana uygun işletmecilik yapabilecek vatandaşların Belediye Başkanlığına müracaat etmeleri kesinlikle menfaatlerine olacaktır.

Zira günümüzde modernliği, nostalji ile birleştiren hizmet sektörü mekanlar rağbet görüyor. Kültür Sanat evinde her üçü de de mevcut, yani üçü bir arada, eksik olan işletmeci.

Bizden duyurması.

> Yeni Meram >Yazarlar > Üçü Bir Arada;
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.