YAZARLAR

Üç şey bir kimsede bulunursa, o kimse, kırk evliyadan biridir: Kazaya razı olan, haram işlememeye sabreden, Allah için öfkelenen.

***

Hz. Ali buyur ki;

“Akıllı kimse, ibadetle, nefsin arzusuna karşı gelendir. Cahil kimse, günah işleyerek nefsin arzusuna uyandır.”, “Âlim, cahili hemen tanır, çünkü daha önce o da cahildi. Cahil alimi tanımaz, çünkü daha önce alim değildi.”


Atebetül-Gulam arkadaşlarıyla beraber yola çıkmıştı. Bir yerden geçerlerken kendisini titreme tuttu ve epeyce ter döktü. Nedenini sorduklarında o şu yanıtı verdi;

“Burası, küçüklüğümde günah işlediğim bir yerdir!”

“Ey kardeş, bunları kulağına kat. Günahlarını anımsadıkça terle ve tövbe et. Sakın tövbe ve istiğfarı hafife alma. Çünkü sen günahını yakinen bilmektesin. Fakat bağışlanmış olduğunu yakinen bilemezsin. O halde gece ve gündüz Allahtan bağışlanmanı dile. Bil ki günahları ancak Allah bağışlar.”


Malik bin Dinar Basra’dan yaya olarak hac yoluna çıktığı zaman kendisine, neden bir hayvana binerek yola çıkmadığını sordular.

Şu yanıtı verdi;

“Günahkâr bir kul, Mevlâsı ile sulh olmaya giderken hayvanın üzerinde mi gider? Vallahi ben, Mekke’ye ateşlere basa basa gitmeyi bile çok görmem.”

Rebi bin Haysem, bayram günü, kurbanını kestiği zaman; şöyle konuştu

“Allah’ım, senin rızâ-i şerifinin nefsimi kurban etmekte olduğunu bilsem, izzet ve celâlin hakkı için onu kurban ederdim”


Takvâ ehli olan mü’minlerin Allah’tan uzun ömür istemeleri, sırf Allah’a daha çok tâatta bulunmak içindir.”


Hz. Davud’a Cenâb-ı Hak şöyle vahyetti;

“Ey Davud, İsrailoğullarına söyle; onların günahlarını affettiğime dair kendilerine nereden bir haber gelmiştir ki, nâdim olmayı unutuyorlar? İzzet ve celâlim hakkı için ben, her günahkârı kıyamet gününde tevkif edeceğim.”

Hz. Zühri bir söyleşi sırasında;
“Allah yolunda akıtılan kan ve Allah korkusu ile akıtılan yaşlar, Allahü teâlânın en çok hoşnud olduğu damlalardır” hadîs-i şerîfini nakletti.

Yine Hz. Zühri anlatıyor;

Bir gün Hz. Musa yolda giderken; “Ya Musa!” diye bir ses duydu. Çevreye baktı kimseyi göremeyince yoluna devam etti.

Az sonra yine aynı ses;
“Ya Musa!”
Hz. Musa, baktı, yine kimseyi göremedi; içi ürpermişti. Üçüncüsünde ses aynı ses şöyle diyordu;

Ya Musa! Ben kendisinden başka ilah olmayan Rabbin Allahım!”

Bu kez duydu ve hemen durdu;
“Buyur ya Rabbi emrine hazırım!”

Secdeye kapandı.

Allahü teâlâ buyurdu;

“ Ya Musa, arş’ın gölgesinde gölgelenmek istiyorsan, yetimlere karşı merhametli baba gibi ol!”

BİR DAMLA:

İYİLİK YAPIN!

Sevdiklerine buyurdu ki;
“Sizi Cehenneme düşmekten muhafaza edecek olan şeyleri çoğaltınız!”

Sordular;
“O şey nedir?”

Yanıt geldi;
“Allahın kullarına ihsan ve iyilik yapmaktır!”

> Yeni Meram >Yazarlar > ÜÇ ŞEY!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.