YAZARLAR

Seçimler yaklaştıkça atılımlar, açılımlar, açılışlar, gülücükler, hatırlanmalar, merhabalar, alana inip ziyaretlerde bulunmalar yoğunlaştı.

Önümüzdeki aylarda bu çok önceden yapılması gereken faaliyetler daha da artacak, daha da sıklaşacak, kimi arasak hemen yanı başımızda, “ben geldiiim!…” dercesine buluvereceğiz.

AK Parti’nin ilk dönemlerinden itibaren şanslı ilan edilen Karatay, Konya siyasilerinin büyük teveccühüne mazhar olan bir Merkez İlçemiz.

Başkan Mehmet Hançerli, bu mazhariyet yüzünden, adı Ak’la başlayan artık sayısına bizlerin de yetişemediği kentsel dönüşüm projeleriyle, kendine ait bütün rekorları kırdı-geçirdi.

Hançerli, konut yapma işine dalmış TOKİ ile yarışırken, siyasilerimiz Karatay’a tek kelime ile hizmet yağdırdılar. Şansını oldukça bakir, geniş, uçsuz-bucaksız arazilerinden aldığına artık kimsenin şüphesi kalmayan Karatay, yatırımcıların ve yatırım yapacakların gözdesi durumunda.

Herhalde altın buldular Karatay’da. Altına hücum denir gibi, kazmasını, küreğini kapan, planını -projesini yapan koştu Karatay’a.

Karatay’ın önünü açan ilk yatırım Mevlana Kültür Merkezi olmuştu. Yapımı yılan hikayesine dönen, bitirilmesi ile dalga geçilmeye başlanan MKM, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Tahir Akyürek’in gayretleri ile hayata geçti. Ne olduysa ondan sonra oldu zaten.

Adliye Sarayı, KTO-Karatay Üniversitesi, Olimpiyat Parkı, bütün okulların aynı bölgeye, ferah ve geniş bahçeli mekanlara kondurulması, Hilton ve en son Şehir Hastanesi derken, Başkan Hançerli’nin şanslı Karatay’ı hizmetlere gark oldu.

Karatay’ın her geçen yıl çehresinin ne kadar değiştiğini anlayabilmek zorlaştı. Elbirliği ile Karatay sil baştan yeniden inşa ediliyor ve edilmeye devam ediyor desek yalan değil.

*/*/*/*/*

Konya’nın yetimi olan Meram, yeşil Meram, güzel Meram, havadar Meram, Gedavet rüzgarlarının estiği Meram, Son duraktaki resteurantlarından başka hiç bir şeyi olmayan Meram, hayata küstürülmüş, hatta bir çivi bile çakılmayan bir yerdi.

AVM’si yoktu. Üniversitesi yoktu. Büyük bir resmi kurumu yoktu. Dört-beş yıldızlı oteli yoktu. Meram’ın meramını herkes biliyordu amma, meramın nedir diye soranı yoktu.

Meram’da nargilelerini fokurdatan ileri gelenler, nargile keyfi sonrasında bir araya geldiklerinde, önce Karatay’ı sonra Selçuklu’yu düşünüyorlar, Meram’ı da nargile içilecek, yemek yenilebilecek bir mekan olarak görüyorlardı.

Dr. Serdar Kalaycı, Meram Belediyesinin başına ilk geldiğinde, açtığı parklarla anayol arasındaki, kısacık mesafelere dahi asfalt dökebilecek imkanlara sahip değildi. Açılışlarına gelen yetkililer yetim Meram’ın sırtını sıvazlayıp, hiç bir şey vermeden, vaatlerle dolu cümleler kurup zamana oynuyorlardı.

Başkan Kalaycı, kendisinden umulmayanı, beklenilmeyeni yaptı. Kördüğüm olan, işin içinden çıkılmaz denilen Et- Balık gibi bir meseleyi ve ne kadar pürüz varsa çözdü attı. Selçuk Üniversitesi’nin bölünmesinden sonra, ilk adı Konya Üniversitesi olan, şu andaki adı Necmettin Erbakan Üniversitesi olan bir üniversitesi oldu. Sonra da, sonu “Park” diye biten birçok kentsel dönüşüm için sıvadı kolları.

Başkan Kalaycı, beş yıldır iyi koşuyor. Çözümlenmesi gereken konuları çözmeden bir arpa boyu yol gidemeyeceğini, çok önceden fark etmesi ve onların üzerine düşerek, süratli bir şekilde çözüme kavuşturması, hem yıldızını parlattı, hem de kendisini çekemeyenlerin sayısını artırdı.

*/*/*/*/*

Sessiz Selçuklu’nun kendi gibi sessiz Başkanı Uğur İbrahim Altay döneminin favorisi “Kelebekler Vadisi”. Vadiye gelinceye kadar Selçuklu’nun birçok mahallesine yaptırdığı yüzme havuzları, spor salonları, parklar, çocuk oyun alanları Başkanın gözünde yok.

Çünkü; ”Kelebekler Vadisi”nde rengarenk yüzlerce çeşit kelebek, 385 bin metrekare alanda doğal ortamında gözlemlenebilecek. Vadinin ziyaretçileri kelebeklerin pupa döneminden ölümüne kadarki süreci gözleriyle görme şansı elde edebilecek.

Parkta ölen kelebekler için bir müze olacağı için vadiye ” Kelebekler Vadisi ” adı verildi. Oldukça büyük olan vadinin küçük bir bölümünde yer alan bu müze vadiye isim olarak verilirken, adı Selçuklu olan bir ilçede Selçuklu Sultanlarından birinin ismi bu vadiye pekala yakışırdı diyen insanların sözleri sanırız Başkan Altay’ın kulağına kadar ulaşamadı!…

Selçuklu, şehrimizin AVM zengini, yıldızı bol otel zengini, sınırları içerisinde Selçuk Üniversitesi ve Mevlana Üniversitesi var. Belediyenin ” İyi ki Selçuklu’da yaşıyorum” sloganıyla, Selçuklu’da bulunmayı ve yaşamayı özendirmesi dikkat çekici.

Selçuklu da, Karatay gibi yatırımlardan muradını alan, sessizce gelişen ve büyüyen bir merkez İlçe. Yeni Stadyum gibi dev bir projeye sahip. Stadyum bittiğinde çevresiyle yeni bir gelişmeye ve yerleşmeye sahne olacak Selçuklu. Real’le birlikte anılan ve tarif edilen adresler, önümüzdeki yıllarda stadla birlikte anılmaya ve tarif edilmeye başlayacak.

Sevgili okurlar; Merkez İlçelerimizdeki yatırım hamleleri, siyasilerimizin destekleri ve başkanların gayretleri özet olarak bu şekilde. Eksik yazdığımız yatırımlar olabilir.

Konya Merkez ilçeleri içinde genişleme ve büyüme alanları elverişli olan Karatay ve Selçuklu’ya göre, Meram bir anlamda “tekeden süt sağma” gayreti içerisine girdi.

Siyaset bu karşılaştırmaları yapar mı, takdir noktasında baz aldığı konulardan sonra takdir edeceklerini takdir eder mi?

Lafla olduktan sonra, neden olmasın. Lafla över, göklere çıkartır, geçmiş hizmetleri için teşekkür eder, sonra bir başkasını aday gösterir!..

Çünkü siyasetin sağı-solu belli olmaz

Bugün için, bazı Başkanların koluna giren, onlarla kol kola yürüyen Konya siyaseti, bazılarına da, karşıdan karşıya seni seviyorum mesajı gönderir durumda.

Siyaset değişken rüzgarlara sahip, kol kola yürüdüğüne hadi bana müsaade deyip, yol ayrımına geldiği gibi, karşıdan el salladığına, gel gir koluma diyebilir?

Siyaset bu. Der mi? Der.

> Yeni Meram >Yazarlar > Üç ilçe, üç Başkan!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.